Anglické podivnosti

Často slýchávám větu, na kterou jsem velmi alergická “To by se na západě nestalo!”, ale zamyslel se někdy někdo nad tím, co se na tom západě vlastně děje?
  • PROVIZORNÍ ŘIDIČÁK

V Anglii si můžete zažádat o provizorní řidičák. Pokud jste britského občanství jde to dokonce online, pokud ne, budete muset na poštu.  Nikam na úřad se nechodí. Tento řidičák vám bez jakýchkoliv předchozích zkušeností dovoluje řídit. Podmínkou je, že musíte řídit pod dohledem osoby starší 21 let, která vlastní řidičský průkaz déle jak tři roky. S provizorním řidičákem nesmíte na dálnici, na autě musí být umístěny dvě “L”ka, jedno na viditelném místě zepředu a druhé zezadu auta a samozřejmě s provizorním řidičákem musíte mít také pojištění. Toť vše.

 

  • PLACENÍ MINCEMI

     V Anglii milují mince. Mají celkem osm různých mincí. Ta nejmenší má hodnotu jedné pence, což je nula nula prd. Pokud platíte mincemi platí pravidlo, že nesmíte platit více jak dvaceti mincemi nebo přesáhnout hodnotu pěti liber. V praxi jsem se nikdy nesetkala, že by mě někdo odmítl nechat zaplatit drobnými. Každý je rád, když se jich zbaví, ale nedávno vyšel v novinách článek o paní, které v Tescu nebylo umožněno zaplatit svůj nákup drobnými. Jak už to tak v Anglii bývá, udělal se z toho velký humbuk a paní nakonec dosáhla omluvy a voucheru na příští nákup.

 

  • DĚTEM VSTUP ZAKÁZÁN

    Pravidlo, které naprosto miluji a mělo by být praktikováno i v Čechách. Děti nesmí do hospody po 6 hodině večer, a to ani s rodičovským doprovodem.

 

  • ALKOHOL

    O alkoholu v Anglii by se dalo mluvit hodiny a hodiny. Je tolik omezení a pravidel.

Nejednou se mi stalo, že jsem musela jít počkat na přítele ven před supermarket, aby on mohl koupit flašku vína, protože jsem vypadala příliš mladě a zrovna jsem sebou neměla občanku, tudíž nám tu lahvinku nechtěli prodat. A nezáleží, jestli jdete do krámu koupit jen flašku nebo máte nákup, jak pro mateřskou školku. Vrchol všeho bylo, když mně v hobbymarketu nechtěli prodat ředidlo. Prostě ty moje závislosti mi už čumí z očí. Další úsměvný případ, který se dostal do novin se stal opět v Tescu. Matka šla v doprovodu své sedmnáctileté dcery na nákup a mezi běžným nákupem měla právě i láhev vína. Tu jí však prodavačka odmítla prodat právě z důvodu, že byla v přítomnosti její neplnoletá dcera.

 

S tím pitím nezletilých je to přeci jen trošku složitější. Na jednu stranu máte případ, který jsem popsala před chvilkou a na druhou stranu, pokud jde vaše nezletilé dítě s vámi do hospody a nebo restaurace a vy mu objednáte jídlo a jeden alkoholický drink - pivo, cider nebo víno, smí si ho to šestnáctileté nebo sedmnáctileté smrádě vypít. To prostě není fér.

 

Alkohol se v hospodách a restauracích prodává od desáté hodiny ranní, v neděli až od dvanácti. Stejně tak v obchodech prodávají alkohol od desíti do desíti.

Nemusíte být nutně zlití pod obraz. Stačí lehce zamlžený pohled a drink už nedostanete, do klubu či hospody vás nepustí. Jak s oblibou říkám zase já “To by se v Čechách nestalo!” A pokud ano, přišli bychom brzy na buben.

Hlasujte ve finále ankety Blogera roku

Autor: Kristýna Burgerová | čtvrtek 8.2.2018 8:41 | karma článku: 39,00 | přečteno: 3716x