Premium

Získejte všechny články mimořádně
jen za 49 Kč/3 měsíce

Lze vytvořit HDR z jediné fotografie?

Většina z vás to už asi někde viděla, i tady na blogu už se jich pár vyskytlo. Třeba Marián Béreš tu nějaké měl. Jsou to takové ty fotky s divnými barvami, ale když se to povede, může to vypadat docela hezky.

HDR je anglická zkratka "high dynamic range", čili česky něco jako velký dynamický rozsah. Je to v podstatě snaha dostat z fotografie víc, než kolik může být najednou vidět. Typicky se taková HDR fotografie vytvoří z několika fotografií stejné scény pořízených s různou expozicí. Není to žádná žhavá novinka, první takovou fotografii pořídil už francouzský fotograf Gustave Le Gray někdy kolem roku 1850. Digitální éra ovšem pochopitelně možnosti HDR značně rozšířila. 

Pořizování série obrázků má ovšem i svá úskalí. I když řada fotoaparátů je HDR příznivě nakloněna a poskytuje funkci zvanou bracketing, která pořídí předem zvolený počet snímků s různou dobou závěrky jak nejrychleji po sobě to jde, přesto je časová prodlevy mezi jednotlivými snímky většinou kolem jedné sekundy.

To znamená, že se nám HDR omezuje na čistě statické scény a ještě nejlépe pořízené ze stativu. Pokud totiž vyfotíme něco v pohybu, jako třeba lidi, tak po sestavení z různých snímků nám z těch lidí vzniknou duchové. Řada HDR programů sice nabízí funkci deghosting nebo anti ghosting, ale to už je takový větší zásah do scény.

Jak to tedy udělat, chceme-li pořídit dynamickou fotky za špatných světelných podmínek? Na internetu se objevuje jeden návod, který je jinými HDR tvůrci často opovrhován, a to je použít RAW data. Zastánci této metody tvrdí, že samotný rozsah čipu je mnohem větší, než co pak můžeme pozorovat na výsledné fotce. Odpůrci RAWu tvrdí, že to nemůže fungovat, protože to je prostě jenom jedna fotka a oni na své HDR zaručeně potřebují tři nebo více.

A teď babo raď, která strana má pravdu? Asi bude nejlepší to vyzkoušet, ale než se do toho pustíme, podívejme se krátce na teorii, proč by to mohlo fungovat. Fotoaparát vetšinou převede snímek automaticky do formátu JPEG, kde na každý pixel máme tři byty pro R, G a B. Každá složka může nabývat hodnot 0 - 255. Čip ale sbírá data v mnohem větším rozsahu, na každou složku má dva nebo čtyři byty, tedy rozsah 0 - 65000 (zhruba) u dvou bytů, to je podstatně více. Při konverzi do JPG musí hrozně moc informace zahodit, a protože se konverze většinou provádí lineárně, tak podexponovaná a přeexponovaná místa prostě mají smůlu, vyleze z nich jednolitá barva, i když ta informace tam původně byla.

A tak jsem se tedy pustil do experimentu na Masarykově nádraží. Vyfotil jsem dav vystupující z vlaku proti poměrně jasné obloze prosvítající skrz mraky. První fotka ukazuje, jak si s tím poradí fotoaparát sám. Po mracích není ani památky a nejdou nijak zrekonstruovat ani libovolným nastavováním jasu a kontrastu. V místě oblohy nám pak společně s mraky zmizelo i trolejové vedení.

Pokud ale otevřeme RAW data, můžeme si u obrázku zvolit kompenzaci expozice, na dalších dvou ukázkách je ten samý obrázek s expozicí -2EV a +3.8EV.

Vidíme, že na ztmavené fotografii mraky jsou, na zesvětlené naopak vylézají některé detaily z tmavých míst. Takže máme sérii obrázků a můžeme se pustit do HDR. Výsledek může vypadat například takto.

Co říci závěrem? Rozhodně nechci tvrdit, že výsledek je nějaký suprový. Ostatně, byl to jenom test. Rovněž nechci tvrdit, že popsaná metoda je jediná, jak dostat HDR z RAW obrázku. Chtěl jsem jenom demonstrovat, že použít RAW na tvorbu HDR v podstatě možné je. Stejně jako při tvorbě HDR ze série obrázků i zde záleží na tom, jaký software tvůrce použije a jak se s tím popere.

A úplně na závěr některé technické informace. Fotografie bylo pořízena ve formátu NEF aparátem Nikon D3100. Ke zpracování oprázků byl použit UFRaw plugin pro Gimp, Gimp 2.8 a Luminance HDR 2.2.1. Vše open sourcové programy. Rovněž bych podotkl, že účastníci fotografie mají díky zmenšení všechny rysy strhané a nejsou tudíž takřka identifikovatelní. Takže doufám, že mi odpustí, že jsem je tu (z vědeckých důvodů) uveřejnil bez jejich souhlasu.

Autor: Pavel Krejčíř | čtvrtek 5.3.2015 14:00 | karma článku: 13,90 | přečteno: 1231x
  • Další články autora

Pavel Krejčíř

3D fotky z Marsu a Měsíce

Stereo fotografie nám mohou nejen poskytovat lepší vzpomínku na letní dovolenou, ale mohou nám přiblížit i hodně exotické končiny, kam se asi sami nikdy nepodíváme. Dvě z takových míst jsou Měsíc a Mars.

16.6.2014 v 8:30 | Karma: 9,23 | Přečteno: 741x | Diskuse| Hobby

Pavel Krejčíř

Jak zpracovávat 3D fotgrafie - software

Když už máme nafoceno spoustu 3D fotografií některou z metod zmiňovanou v předešlých dílech, asi bychom si rádi taky nějaké ty fotky prohlédli. Pokud fotíme skutečným 3D stereo fotoaparátem, měly by z něj lézt fotky už ve tvaru, kterému vaše 3D televize rozumí. Pokud ale fotíme jinou metodou, musíme nejdřív fotografie nějak zpracovat.

9.6.2014 v 8:30 | Karma: 8,91 | Přečteno: 810x | Diskuse| Hobby

Pavel Krejčíř

3D fotografie - tajemství paralaxy

Aneb, jak správně překrýt oba obrázky. V našem 3D seriálu už jsme se seznámili s tím, jaké jsou možnosti pořízení 3D fotografie. Nyní se konečně zaměříme trochu víc na vlastní focení a úpravu fotografií. To bude námět na několik dalších dílů.

26.5.2014 v 8:30 | Karma: 9,20 | Přečteno: 431x | Diskuse| Hobby

Pavel Krejčíř

Čím pořizovat 3D fotografie - díl 3, co je k mání na trhu?

Už jsme si povídali o tom, jak pořizovat 3D fotografie pomocí jednoho fotoaparátu, případně jak si sestrojit 3D fotoaparát vlastní, pokud doma nalezneme dostatek fotoaparátů obyčejných. Dnes se krátce podíváme, co je dostupné na trhu.

12.5.2014 v 8:30 | Karma: 15,97 | Přečteno: 2472x | Diskuse| Hobby

Pavel Krejčíř

Čím pořizovat 3D fotografie - díl 2, kutilství

V minulém díle jsme si povídali o "cha cha" metodě, tedy pořízení obou snímků stereo obrázku jedním fotoaparátem. Když zjistíte, že devět z deseti vašich 3D fotografií se hodí maximálně do koše, začnete se asi poohlížet po jiné metodě, než je krok stranou.

5.5.2014 v 8:30 | Karma: 6,82 | Přečteno: 346x | Diskuse| Hobby
  • Nejčtenější

Studentky rozrušila přednáška psycholožky, tři dívky skončily v nemocnici

25. dubna 2024  12:40,  aktualizováno  14:38

Na kutnohorské střední škole zasahovali záchranáři kvůli skupině rozrušených studentek. Dívky...

Podvod století za 2,4 miliardy. Ortinskému hrozí osm let a peněžitý trest 25 milionů

29. dubna 2024  6:21,  aktualizováno  13:19

Luxusní auta, zlaté cihly, diamanty a drahé nemovitosti. To vše si kupoval osmadvacetiletý Jakub...

Stovky amerických obrněnců se v řádu dnů nepozorovaně přemístily do Česka

2. května 2024  17:21

Několik set vozidel americké armády včetně obrněnců Bradley nebo transportérů M113 se objevilo ve...

Zemřel bývalý místopředseda ODS Miroslav Macek. Bylo mu 79 let

1. května 2024  12:58

Ve věku 79 let zemřel bývalý místopředseda ODS a federální vlády Miroslav Macek, bylo mu 79 let. O...

Moskva se chlubí kořistí z Ukrajiny: Abramsy, Leopardy i českým BVP

1. května 2024  15:38

V Moskvě ve středu začala výstava západní vojenské techniky, kterou používá ukrajinská armáda a...

Na jednání o míru nepřijdeme, vzkázali Rusové. Švýcaři je ani nezvali

2. května 2024  22:11

Švýcarsko iniciuje vlastní mírovou konferenci o Ukrajině. S pozváním Ruska na setkání, které se má...

Pavel zkritizoval všechny. Nefér jsou Babišova slova i kampaň SPOLU, míní

2. května 2024  21:36,  aktualizováno  21:50

Kampaň, která dělá z hnutí ANO zastánce ruských zájmů, je podle prezidenta Petra Pavla stejně nefér...

O menopauze musíme mluvit, burácela herečka Halle Berry před Kapitolem

2. května 2024  21:41

Slavná herečka Halle Berry se zapojila do americké politiky, když podpořila senátorky snažící se o...

Sluší se, aby zaměstnanec věděl, proč je propouštěn, řekl Juchelka

2. května 2024  5:42,  aktualizováno  20:58

Poslanci se přeli o změnu zákoníku práce. Opozici se ho nepodařilo vrátit vládě k přepracování....

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

  • Počet článků 167
  • Celková karma 0
  • Průměrná čtenost 2176x
Nedávno mi bylo dvacet. Nadělal se kolem toho docela humbuk, později tomu začali říkat sametová revoluce. Teď se živím jako programátor-guru s vedlejší funkcí "Viktor Čistič". To znamená, že likviduji škody, které napáchali jiní. Kdo likviduje škody po mně, to opravdu netuším. Jo, a v diskusích už nevystupuji pod nickem dolch, ani pod žádným jiným.