Noční hovor s nahým klukem
Živá voda léta přelila se pozvolna v podzim, měníc své skupenství v mlžné opary nad šumavskými lesy. Místní krásky popouštějí miniopasky, ještě nedávno prozářené hřejivými loučemi slunce, opasky nabádající k dobrodružným rozmarům – prý sukně (!) – ty slečny mají je teď až pod kolena, a nemnozí sluncové vyjdou a zajdou, než z ladných lýtek ku lásce zvoucích nezbude než vzpomínka.
Čas na zazimování oněch věčně inspirujících komponent, čas na zimní přezutí, stejné pro miláčky brázdící dálnice, stejné pro ty, jenž co hrdé plachetnice brázdí drahé butiky.
Miláčkové, milenky, milé…
Kdybyste alespoň podobny jabloním nechaly spadnout všechno listí ze sebe, dávajíc se v plén poryvům chladného větru s nadějí, že ne sníh, ale teplá náruč uchrání vás mrazu.
Ty nahé koruny stromů jsou jak ruce sepjaté k nebi v modlitbě, den ode dne zranitelnější a těžší jinovatkou, již přináší listopad.
A já už vás vidím, bez ohledu na počasí budete brouzdat pod Svatým Václavem, toulat se uličkami Starého Města nebo snad na Andělu, popíjet svá pressa ráno před prací či odpoledne po ní… ale kvést, to už ne.
…přitom ten kluk, co jsem ho dnes potkal v parku, shrbeného uprostřed fontány, tam stále na něco čeká. Prameny vody na ramena a listí hnané vichrem do tváří, zatvrzele dřepí na mokrém plácku a opřen o svá kolena melancholicky naslouchá zvukům večerního města.
A že je pátek, město tepe životem, klokotá a víří, jenže je to takové poslední vzepětí, poslední nemanželské číslo, po němž usínáte, nedokouřenou cigaretou stále v ústech.
Už žádný mandlozpyt na vyhřátých lavičkách. Žádné: „ještěnechoď“ - ne, darling, jdu a jdu hned, beztak je už pěkná kosa. Na viděnou.
No a tak ho tam takhle taky nějaká nechala, kluka. Kruťárna, celkem.
Já tedy nevím, jak dlouho tam dřepí, ale asi už to bude doba, jelikož celej zkameněl.
Bylo mi ho krapet líto, přisedl jsem tedy, v kapse kapku tabáku a smotek času, ubalil jednu pětiminutovou i pro něj a nabídl mu. Kouknul na mě psíma očima.
„Brácho, to stejně nemá cenu. Než si dám páva, celý to zmokne.“
„Bezva nápad,“ povídám mu, „dřepět přímo uprostřed vodotrysku.“
A taky že jo, než si potáhl, vzala mu cigáro voda.
„Voda odnese všechno,“ prohlásil po chvíli zamyšleně.
„To vím taky, ale moje kouření to zrovna bejt nemusí. Nechceš vylézt?“
„Nemůžu. Už je pozdě.“
„Jak pozdě? To jako žes vylézt moh a nevylez?“
Kývl.
„Ženská, že jo.“ Však i já pamatuju chvíle, kdy bych si nejraděj sedl na kraj lesa, a s lebkou roztříštěnou na kusy, jak mi na ni spadl celý svět, melancholicky pozoroval dálky. Pomyslel jsem si něco o bláznech nebo hůř.
Kluk zvedl koutky z kamene a v náznaku úsměvu prohlásil: „Hele, já moc dobře vím, co jsi zač. Nehraj na mě chytrýho. Já jsem tady jen proto, aby tady nemrzli takovýhle podivný ptáci, jako seš ty.“
„Cože?“
„Aha, pán neví. Nemá tušení, jistě. Pán je tak trochu pokrytec, co?“
„Hele,“ já na něj, „kdybys tu nebyl ty, jdu si po svejch. Cigáro jsem ti dal, vybavuju se, a jsi to ty, kdo tu sedí nahej na bobku ve fontáně…“
„…a ty seš kde,“ vpad mi do řeči.
„Vůbec tu bejt nemusím, na rozdíl od tebe.“
„Ale jsi tu, a dobrovolně. Stejně jako já.“
„Beztak už jdu, je tu kosa jak prase.“
„Pět minut pryč.“
„Jo.“
Zvedl jsem se a odcházím. Ztráta času, ten kluk je prostě blázen…
…….
V noci se mi zdálo o něm. Tentýž večer, ten samý park, nikde nikdo, jen on, vítr a křivé proudy vody.
„Blázen,“ řekl. „Čekám tu na něj už od léta a on… ztráta času.“
A zvedl se a odešel.
…….
Václav Kraus
Pamatujete Gretu? Nuda, teď frčí kanagom.

Stručná glosa k oblíbené kratochvíli klimatických "influencerů", jimž uhlíková stopa (či výpary syntetických lepidel) již zcela zjevně zastírá mozky.
Václav Kraus
Václav Havel - deviant a nemakačenko.

Konečně se našel jedinec, který se nebojí veřejně vyjevit národu celou pravdu o jedné z nejpřeceňovanějších postav novodobých českých dějin. Zdroj: http://www.vaclav-havel.eu, 13.05.2015.
Václav Kraus
Kdo dnes potřebuje nějakého Jidáše... nebo Hitlera..?

Maturanti se bouří, neznajíce filištínů. A jistý můj přítel pochybuje o prospěšnosti výuky dějepravy...
Václav Kraus
Moritát o vyšetřování náhlého úmrtí lorda Hillaryho...

Pro Veršotepárnu, již tímto (spolu)propaguji, a vás všechny, kteří máte rádi jazykohramy :-)
Václav Kraus
Vzkaz Čehů Ukrajině...

tehdy to řekl Werich nám... kdo má teď koule na to, říci totéž Putinovi?.....................
Další články autora |
Proč se to zvrtlo? Trump čekal boxerský pás, ale Zelenskyj ukázal fotky se zajatci
Američtí představitelé začali věřit ruskému prezidentovi Vladimirovi Putinovi, ačkoliv jejich...
Bombové hrozby v Praze. Policie evakuovala tisíce lidí, odklonila dopravu
V Praze se ve čtvrtek večer uskutečnily masové evakuace kvůli nahlášeným bombám v pražské Lucerně a...
Daňové přiznání za rok 2024: využijte formuláře pro internetové podání
Jako každý rok i letos musí mnoho podnikatelů, drobných živnostníků i další osoby samostatně...
Masivní hřib nad Ruskem. Ukrajinci zasáhli základnu strategických bombardérů
Saratovská oblast se v noci stala cílem ukrajinských dronů. Bezpilotní stroje údajně zasáhly i...
Táhněte do pr****! řve gynekoložka ve videu na pacientku. Teď jí hrozí trest
Gynekoložka ze středočeských Líbeznic čelí kritice poté, co vulgárně napadla jednu ze svých...
Černochová navrhne Pavlovi povýšení osmi generálů. Řešila s ním i dění ve Sněmovně
Ministryně obrany Jana Černochová (ODS) vládě navrhne povýšit na generály osm lidí. Z nich dva do...
Manévry na gymnáziu v Pelhřimově. Je tu muž se zbraní, oznámila studentka
V budově gymnázia a jeho okolí v Pelhřimově se konají policejní manévry. Vyvolalo je oznámení od...
Summit o Ukrajině. Fiala jedná v Paříži o příměří a bezpečnostních zárukách
Od naší zpravodajky v Paříži Lídři tří desítek zemí Evropské unie, Velké Británie, Kanady či Turecka se na pozvání francouzského...
Ohrožení bezpečnosti. Kontaktní údaje šéfa Pentagonu a spol. lze najít na webu
Soukromé kontaktní údaje poradce pro národní bezpečnost Mikea Waltze, ministra obrany Petea...

Když chcete vysavač, který ušetří čas i nervy
A teď řekněte popravdě, kdo z vás si užívá denní kolotoč luxování a vytírání? Pokud to není váš oblíbený sport, Roborock Saros 10R vás zaručeně...
- Počet článků 99
- Celková karma 0
- Průměrná čtenost 1820x
Seznam rubrik
Oblíbené blogy
- Jakub Stupka
- Jiří Pospíšil
- George Novotny
- Renata Francová
- David Hrbek
- Aneta Dúcká
- Sylvie Hermanová
- Robert Čížek
- Zuzana Vrzalová