Proč nejlepší české mozky roznáší pivo?

Už se mi to stalo zase. Sedím někde v restauraci a najednou zaslechnu takovou tu měkou angličtinu, bez přízvuku, který je tady typický. Zkontroluji pohledem, zda by to mohla být Češka. Vypadá na to, oproti zmalované tlusté Angličance, která typickým ječákem zas něco "vysvětluje" svému druhovi, který vypadá jako klasická troska z Trainspotingu v teplávkovce, kterých jsou plné ulice, tahle slečna tak nějak po česku hezká. 

blogspot.com

Teda, ne, že by v UK nebyly krásný holky, jsou a často by vám mohli vypadnout oči, jak pěkné jsou, ale také tady existuje ten druhý extrém, ty často velmi nevkusně oblečené - a pokud možno do nějakých uzkých legín narvaných tlustých zadnic navíc vybavených ječákem, který by překřikl i sirénu na autě Majora Zemana.

A v tomhle světě, na jednou zaslechnete takovou zvláštně znějící angličtinu. Není to ta italská, ktero poznáte okamžitě, ani ten francouzský přízvuk, který na vás vyskočí jak ratatouille z hrnce. Není to ani ten klasický německý, který zní odměřeně jak vyladěný motor z Mercedesu. Není to ani ten indický, který prostě na vás bude působit jako jakési zrychlené huhlání. Není to, ani přízvuk skotský, který prostě poznáte jelikož to zní, tak jako nic jiného tak nezní na celé planetě. Není to ani přízvuk irský, který často spíš zní,no jak to říct slušně, prostě Irové rádi pijí hodně piva a občas to tak zní. Není to ani přízvuk australský, který zní, jak vyprahlá poušť. Není to ani přízvuk americký, který na kohokoliv navyklého na londýnský posh styl bude znít, jak bourací kladivo na zdi. Není to ani ten polský, který už také bezpečně rozpoznáte, protože polština je polština a ani v angličtině se nedá ukrýt.

Já mám to štěstí, nebo smůlu, že můj přízvuk nezní česky. Nejčastější odhad národnosti je Holanďan. Já fakt nevím, kde jsem k tomu přišel, ale zřejmě to bude tím, že moje první zahraniční zkušenosti z 90 let bylo právě Holandsko. A tak jsem se asi naučil tu speciální výslovnost, která tak dobře funguje,když chcete vyslovit "goedemiddag" , ale už méně pokud se snažíte "blend in" předstírat, že jste English. Nejste, protože ať děláte, co děláte zníte, jako "Geert z Utrechtu". Výhodou však je, že Holanďany mají Angličani rádi a holandský přízvuk je brán jako něco domácího, pravda je to přes vodu a spoustu věcí mají Britové s Holanďany společného, jen se to jinak vyslovuje. A tak se na mě někdo za můj holandský přízvuk všichni mile usmívají, co horší mnoho lidí na mě pravidelně mluví holandsky a například, když jsem nedávno trávil několik měsíců v Hiltonu v Antverpách, tak personál po pár dnech na mě mluvil zásadně holandsky. Asi fakt nevypadám moc česky…

A tak jsem tedy svou odpovědí "Dík. Můžu se vás na něco zeptat? Vy jste Češka, nebo Slovenka?" jednu z Češek, která mi přinesla účet v restauraci překvapil. "Jé vy jste Čech? Já jsem taky Češka. Na Čecha by vás teda netipovala, spíš zníte jako Holanďan." Těhle rozhovorů jsem vedl při svých cestách po Anglii, ale i Holandsku a Belgii spousty. Mnohé z těch rozhovorů mají jedno společného. Často to ta slečna, nebo kluk dělá, jen jako vedlejšák při studiu, aby se uživili. Někdy mají dostudováno, ale nevědí, co v Česku, tak prostě roznášejí v restauraci pivo, aby mohli platit život tady v UK. Se všemi se shodneme, že Česko je krásná země a milujeme ji nade vše a taky nám chybí. Často však ten důvod, proč ne doma - zní stejně - "vždyť tam není co dělat."

Paradoxně tedy, lidi co by mohli pomoc ekonomice, kteří mají znalosti, vzdělání a umí světové jazyky nosí v nějaké často fastfoodové restauraci pivo. Česko na tenhle typ lidí kašle, jakmile jsi za hranicemi, nemáš žádnou cenu. A tak spousta lidí, kteří by zemi mohli pomoc, teď někde roznáší pivo, nebo kompletuje hamburgery. Proto se celou dobu, kterou jsem mimo republiku snažím zůstat v kontaktu s lidmi, kteří chtějí vědět, jak vypadá svět za hranicemi, jak funguje a co z toho by se dalo použít v Česku. Proto jsem byl vždycky proti izolaci, kterou tak prosazují různé skupiny vyděšené z toho, co se děje v Evropě. Věřte, není to tak zlé a krize je především na stránkách zdejších blogů. Na mnoha místech naopak ekonomika roste a dokonce je tu obří nedostatek lidí v některých oborech, například IT, není to tak, že za hranicemi je vše špatné a v ČR vše dobré a naopak.

Je to prostě jiné a ty zkušenosti nás, kdo jsme tím prošli mohou zemi pomoci. Jen je třeba, aby i v Česku nastalo to, co se stalo ekonomickým motorem Polska, situace, kdy si čeští lidé doma uvědomí, že Češi za hranicemi jsou stále součástí Česka mohou zemi pomoc. I když jejich zkušenosti a pohled na svět může být jiný. Ano, bude jiný, protože například viděli, jak se někde funguje ekonomika, co tvoří pracovní místa a ne korupční skandály. Co když tedy místo toho pohledu skrz prsty na každého, kdo se nehnul z rodného paneláku celý život, přijme česká společnost to, že existují lidé s jinými zkušenostmi a ty zkušenosti mohou zemi pomoci?

Autor: Jiří Krám | úterý 7.5.2013 11:52 | karma článku: 29,56 | přečteno: 2934x
  • Další články autora

Jiří Krám

Jeden jestřáb mnoho vran rozhání

24.5.2013 v 10:00 | Karma: 24,16

Jiří Krám

Vystoupit z komfortní zóny

22.5.2013 v 10:00 | Karma: 15,20

Jiří Krám

Historie umění ve třech barvách

16.4.2013 v 10:00 | Karma: 10,11