O svítících jablkách a mostu co ho nikdo neviděl

Je to urcitej druh spiklenectvi, takove tiche, ale viditelne. Nekdy me to prijde skoro jako sekta. Jedete v metru – a najednou tam je – jedete na autobusem – a najednou tam je – sedite na jednani – a najednou se rozsviti – prijdete domu a najednou sviti.

most co jste ho nevideli

JABLKO. Sviti a nebo jen je vyryto jako symbol, ktery nikdo neprehledne. Dokud jsem nemel zadne jablko, nechapal jsem to. Pak jsem mel kapesni jablko a pochopil jsem proc se da rejdit prstikem po obrazovce. Ted mam velke jablko co se rozsviti, kdyz se otevre – a proste je to hezky. Neni to mozna moc anglicky, protoze jablkizace probiha po celem svete, ale nejak to sem patri.

JABLKO, totiz kdysi prislo se sloganem – Think Different. A jestli se neco hodi specialne do Londyna, tak je to tento slogan. Tady je hodne lidi co mysli jinak a v praci je nekdy uplne nepredstavitelne kreativni atmosfera (jasne kdo dela v CR v reklamce, tak to taky zna). Ale stejne! Rozdil tu je.
Londyn proste tu kreativitu pritahuje. Protoze je tak ikonickej a nekdy tak spravne …. no jak to rict – divnej. Jo divnej. Ten mix kultur, lidi stylu, reci, vytvari neuveritelne kreativni kotel, kdy ten londynskej styl je proste ponekud odlisnej. Ale to samy bych mohl rict I o Berlinu, kterej je taky ulitlej, ale v Londyne je to proste nekdy f-ckt crazy. Staci se podivat, jak se tu stavi, tohle by u nas neproslo…
A taky londynskej volnomyslenkar Kaplicky v Praze narazil. TO co by mu tady proslo, tak v Praze neprojde. Ale tady projde hodne veci….
Treba
STREP
Jo, nova londyska dominanta, ktera je od minulyho tejdne nejvyssi barak ve meste, protoze uz vyskou prekonala slavny One Canada Square, dominant Canary Wharf, se fakt jmenuje – Shard of Glass (kus skla, strep). A taky to tak vypada…
A paradoxni je, ze to vubec neni nikde zasity, ale pekne v uplne v te nejstarsi casti Londyna – Southwark. A to dokonce na miste, ktere nese nazev London Bridge.
A tady se dostavame k tomu mostu co ho nikdo nevidel.
Vite, kdyz se rekne londynskej most, tak vetsina lidi zacne rikat, ze to je prece jasny. To je to s tema vezema – Tower Bridge. A tak sednou na metro a nechaji se zavest na stanici – London Bridge – a vylezou ven…..
….a VON tam ten most, co cekali neni…
Teda ne, ze by nebyl videt, ale proste to vypada, jak chyba, protoze Tower Bridge je hnedka vedle, ale metro stavi u neceho co se sice jmenuje London Bridge, ale nejak zvlast uzasne to nevypada…
Vetsinu turistu toto “nedorozumeni” pricte tomu, ze to asi nekdo spletl a vyda se na Tower Bridge, ktery povazuje za ten London Bridge o nemz se zpiva v te pisnice, co jej ucila soudruzka v pate tride na anglictine. A kde se zpivalo neco jako – London Bridge is falling down is falling down (londysky most pada)
Sveta znala soudruzka anglictinarka to v pate tride vzdy vysvetlovala tim, ze preci je ten Tower Bridge oteviraci, aby pod nim mohly plout lode, takze je to vesela pisnicka o tom, jak se most zavira.
Jenze, jak uz to tak byva, takhle to vubec neni. A puvod vesele pisnicky je jiny a samozrejme pomerne krvavy….
Tento vtipny popevek rozhodne neni o Tower Bridge, jasajici nad otevirajicim se mostem, ale naopak je o tom London Bridge. Ne vsak tom, co tam stoji ted, ale o tom pudvodnim. Jelikoz tento popevek pochazi z roku 1014, kdy se najezdnikum podarilo zlomit odpor obrancu mostu a ten padl (spolu s par tisic lidma…)
Ovsem nejslavnejsi diru do sveta udelal London Bridge mnohem pozdeji, protoze na nem vyrostlo cele mesto, vcetne katedraly a taky tam (samozrejme) byla ta vez, kde se vystavovaly ty useknute hlavy. Jinak to cely slouzilo jako takovej pristav, kde uz kazdyho sloupu stavely lode. Takove stredovke centrum obchodu, vsak taky to bylo velkolepe misto, ktere oteviralo a uzaviralo cestu do mesta z jednoho brehu na druhy. Paradoxni je, ze hlavni dochovana pamatka na most je rytina ceskeho rytce Vaclava Hollara, ktery jej spolu s tehdejsim Londynem zpodonbil.
Ovsem most, proti nemuz by viktoriansky Tower Bridge vypadal, jak mladsi a chudsi bracha, neprezil. Jak uz to tak bejvalo, Londyn pomerne pravidelne zachvacovaly drsne pozary (vzpominate si, co jsem psal o te podobnosti se Zemeplochou? Jo jo rozhodne neni nahoda, ze Ankh-Morporkh taky nechal Pratchett v Barve kouzel shoret) a ty casto proste srovnaly se zemi cast mesta. Ono neni se co divit, drevene stavby vytapene otevrenym ohnem, casto napechovane po strop horlavinanami, blafly pomerne rychle.
No a tak skoncil v sedmnactem stoleti i slavny London Bridge. Jeho podobu kolem roku 1400 muzete videt na fotce z Museum of Docklands, kde tato maketa je k videni.
Pravda je, ze tom muselo byt opravdu velkolepe tohle videt stat a pokud by London Bridge prezil, urcite by z nej byla atrakce cislo jedna a chudak Tower Bridge, by byl jen takovej doplnek…

Nominujte autora do ankety Bloger roku

Autor: Jiří Krám | čtvrtek 23.12.2010 13:32 | karma článku: 10,18 | přečteno: 1365x
  • Další články autora

Jiří Krám

Jeden jestřáb mnoho vran rozhání

24.5.2013 v 10:00 | Karma: 24,16

Jiří Krám

Vystoupit z komfortní zóny

22.5.2013 v 10:00 | Karma: 15,20

Jiří Krám

Historie umění ve třech barvách

16.4.2013 v 10:00 | Karma: 10,11