Premium

Získejte všechny články mimořádně
jen za 49 Kč/3 měsíce

O realitách a územním plánování

V roce 2008 poprvé slyšel jméno Canary Wharf. V té době jsem jěště moc nechápal, proč zrovna tuto lokalitu měl Jean-Francois Ott jako inspiraci pro svůj projekt Praha Bubny, ale dnes již vím proč. A zcela souhlasím s jeho vizí, protože takové místo Praha potřebuje.

nemusíte stavět baráky, můžete postavit nové město

Vraťme se však zpět do Londýna a nechte mě vyprávět komerční souvislosti o Canary Wharf. Víte, existují místa, která mají něco jako genius-loci. A jedno z nich je zcela jistě právě Canary Wharf. Nevím jestli tohle místo na mě působí tak, protože znám jeho historii anebo prostě je jen tak ohromující, každopádně je to něco kde si opravdu myslím, že by si z toho mohl někdo vzít příklad.
Téma Brownfields, kterého jsem se dotkl minule, je v Čechách poměrně tabu. Místo toho neustále vznikají různé developerské projekty, jimž musí tu ustoupit pole, tu historický barák, tu něco školka, park…apod. 
To, co má však většina těchto projektů, jimiž je poseta celá Praha společné, že to jsou většinou solitérské projekty, které s okolím moc nespolupracují (v lepším případě) v opačném ho naopak brutálně narušují.

Takže dochází k degradaci lokality, protože přestože by projekt byl sám o sobě kvalitní a lokalita, jakžtakž dobrá, to co to celé kazí je, že krása…končí pár metrů od domu. Prostředí je nekonzistentní a developerský projekt často působí spíše jako rušivý element do starší zástavby, nebo někde stojí osamocen na poli a cesty z něj vedou do pole v horším případě do hory bláta. Mnoho developerů si asi neuvědomuje, že takto objekt degradují a snižují si zároveň jeho výnosnost. Pokud totiž je konzistentně stavěno v jedné oblasti a vzniká tak mnoho projektů ovšem srovnatelné kvality, začíná se vytvářet propojená oblast, která již nefunguje samostatně, ale začíná se z ní stávat lokalita. A pokud se prostředí v lokalitě zkvalitňuje, cena roste a samozřejmě roste i hodnotu nemovitosti a v ní obsažených jednotek. Takže vydělávají všichni: developer (jeho projektu roste hodnota - pokud ho má navíc v ve fondu, tak samozřejmě roste i hodnota portfolio), majitel bytu (zvyšuje se nájem). realitní agentury (rychlejší obrat a vyšší provize).
Když se vrátíme opět do Londýna, celá oblast Docklands je developery právě pro svojí konzistentní růst kvality velice oblíbená. A to i v době, kdy ceny v mnoha jiných místech mohou stagnovat Docklands roste. Navíc se zde platí pcw (per calendar week), nikoliv  pcm (per calendar month). Přesto však je poptávka na trhu neustále rostoucí a neuspokojená. Pokud chcete bydlet v oblasti, musíte se připravit na dlouhý proces, který ne nadarmo někteří nazývají „flat hunt“.
Celé je to totiž dáno tím, že tyto dřívější brownfields, kde byly sklady, doky a různé továrny tvoří dohromady jedno obří území, které vytváří zcela nové město. A opravdu, pokud přijedete do Canary Wharf, centrum Docklands, tohle není Londýn, co znáte. Je to naprosto moderní město, které by mohlo fungovat zcela samostatně i nebýt Londýna.  Počet jeho obyvatel stoupá a zájem o bydlení zde také. Vše však je tom, že developeři pochopili, že je lepší udělat zcela novou lokalitu, než investovat separátní projekty násilně narvané do zeleně, nebo staré zástavby.
Pokud totiž vytvoříte kvalitní lokalitu, kvalitní nájemci přijdou. Pokud se podíváte na příklad Canary Wharf, tak jeho úspěch je dán tím, že od začátku toto území bylo budováno jako nové město. Nikoliv, barák sem, barák tam. Tady bylo počítáno se vším, dokonce se do Docklands zavedl speciální povrchový vlak DLR (Docklands Light Railway). řízený počítačem jezdící po vyvýšené dráze. Díky němu můžete stát za 7 minut před centrální bankou na stanici Bank v londýnském city.
A výsledek na sebe nenechal dlouho čekat. Na tomto místě jsou hlavní budovy, Citibank, HSBC, Barclays, Bank of America, Thomson Reuters…a mnoho dalších. Tím se v lokalitě vytvořilo mnoho pracovních příležitostí, které byly přesunuty z přeplněného centra. To vytvořilo poptávku po bytech a službách v oblasti, protože lidé zjistili, že se tu dá nejen pracovat, ale i bydlet a to na velice vysoké úrovni. To sebou přineslo a stále přináší konstantní růst této lokality, která se od začátku stavebních prací zde roku 1980 ročně rozrůstá od další desítky tisíc obyvatel.
Růst Canary Wharf však přináší rozšiřování lokality na další území v blízkosti. Tudíž se z každé DLR dostupné lokality začíná stávat potenciální stavební parcela, protože jak Canary Wharf roste na celé Docklands, rostou i rozdíly v nájmech. A to v řádech několik set liber podle kvality nemovitosti, okolí, vzdálenosti od DLR atd. Díky tomu rostou i zcela nové lokality, které původně nebyly součástí projektu, jako třeba Excel – naprosto geniálně řešené místo, na břehu největší části doku Royal Victoria, který přestože se jedná o původně nákladní dok o hloubce 30 metrů tvoří jakési umělé jezero uprostřed zárodku nového města.
To samé je již minule zmiňovaný Stratford. Mohli bychom pokračovat putováním po celé oblasti, která je naprosto dokonale využitá. Například v místě, které dělilo doky  Royal Albert a King George V. vzniklo letiště – London City Airport. Na jiném místě, zvaném Cyprus vyrostl moderní campus UEL (University of East London) .

A hodnota tohoto území stále roste a roste. Vše je dáno právě dobrým územním plánováním, kdy místo likvidace zemědělské půdy, historických domů a památek si někdo uvědomil, jakou cenu může mít dobré brownfields. Bohužel v Čechách to s těmi Brownfields moc nevychází slavná "bitva" o Karolínu v Ostravě, která měla být první opravdu dobře zhodnocený brownfield přeměněný v moderní město zatím není dokončena. Jiné projekty jako třeba zmíněný projekt mého bývalého zaměstnavatele ORCO, Praha Bubny na realizaci teprve čekají. Jiné naprosto skvělé brownfields jako ČKD leží ladem…
Opravdu přeji Praze, aby se ji podařilo si své Canary Wharf vybudovat, protože je to v době, když vše ostatní stagnuje právě tato část, která stále roste. A z pohledu komerčního by se české banky neměly bát do takto velkých projektů investovat, protože návratnost dobře zkultivovaného území je obrovská a to zejména ve chvíli, pokud je developer schopen přilákat opravdu zajímavé nájemce. Což, pokud je projekt opravdu dobrý, nemusí být takový problém.

Mnoho firem v Praze sídlí v naprosto příšerných lokalitách, které jsou špatně dopravně dostupné, a taky tam vůbec nic není. Díky tomu její zaměstnanci pendlují mezi městem a touto lokalitou kam chodí jen pracovat. Pokud však je lokalita udělána nějak zajímavě, tak se do ní naopak lidé začnou stěhovat a lokalita roste, tím i její HDP. Pokud naopak vše bude dál fungovat jako to je většinou v Praze, že mnoho lidí cestuje přes celou Prahu kamsi do polí, kde nic není a pak zas zpět, neroste ani lokalita, kde bydlí, ani lokalita kde pracují.

Takto vypadá http://www.canarywharf.com a tohle je to co chce dělat ORCO v Praze http://www.praguebubny.cz/ tak doufám, že se to povede. Praha si svoje Canary Wharf zaslouží.

---

Dodatek autora:14.12.2010

Pro diksutéra letecmig: Jelikož nemám dost dukátů odpovídám alespoň takto. Bydlím na Isle of Dogs, takže oblast rozhodně neznám jen z výletu. Co se tyka dopravniho terroru, tak ten je po celem Londyne. A jedna z vyhod CW je v tom, ze odsud aspon neco jezdi, jelikoz mam vyzkousene akce cekat v mrazu 10 minut na West Kensingtonu, az prijede metro, ktere je mega pomaly (a stanice je venkovni) tak pokud tohle srovnam s CW je to tady luxus. Ten vitr mate pravdu, ale ono dokaze (jak jsem zjistil) foukat pomalu kdekoliv v Londyne, nedavno jsem sel na z Old Street na Shoreditch a rozhodne to nebyl prijemny vetrik. Ta izolace je super, me Docklands vyhovuji prave kvuli tomu, ze to neni ten klasicky chaos jako v centru, nebo naopak ruzne destinace od kud se zas dostavate, kdyz napadne snih nekolik hodin. Napriklad kolegyne si minule dala South Croydon - Old Street za 2,5 hodiny...

 

 

 

Autor: Jiří Krám | úterý 14.12.2010 10:00 | karma článku: 10,49 | přečteno: 1216x
  • Další články autora

Jiří Krám

Jeden jestřáb mnoho vran rozhání

Tak tohle moudro, jsem si přečetl nedávno na jednom znaku. A ten ve mě, stejně jako ten, kde bylo napsáno, Na množství nehleďte, nebo ten s nápisem We fight to rebuild, anebo ten s nápisem, Non multi sed multa, vyvolal pocit hrdosti. Takový zvláštní hrdosti, kterou ve vás vyvolá ten pocit kontinuity. Šel jsem okolo toho památníku dole za Embankment a dotkl se rukou těch jmen...

24.5.2013 v 10:00 | Karma: 24,16 | Přečteno: 1209x | Společnost

Jiří Krám

Vystoupit z komfortní zóny

Tak se tomuto jevu říká v angličtině. Ani vlastně nevím proč, protože tomu vystoupení předchází jakési zvláštní období neklidu. U mě probíhalo několik měsíců, kdy jsem si čím dál víc uvědomoval, že i když se mám vlastně skvěle, něco mi chybí.

22.5.2013 v 10:00 | Karma: 15,20 | Přečteno: 1021x | Společnost

Jiří Krám

Proč nejlepší české mozky roznáší pivo?

Už se mi to stalo zase. Sedím někde v restauraci a najednou zaslechnu takovou tu měkou angličtinu, bez přízvuku, který je tady typický. Zkontroluji pohledem, zda by to mohla být Češka. Vypadá na to, oproti zmalované tlusté Angličance, která typickým ječákem zas něco "vysvětluje" svému druhovi, který vypadá jako klasická troska z Trainspotingu v teplávkovce, kterých jsou plné ulice, tahle slečna tak nějak po česku hezká.

7.5.2013 v 11:52 | Karma: 29,56 | Přečteno: 2934x | Společnost

Jiří Krám

O čase minulém, přítomném a budoucím

Občas stávají takové divné náhody. Třeba tuhle, probíral jsem se svou "minulostí", tak jak ji v sobě obsahují naše novodobé sběrny digitálních dat. Dnes už pavažujeme za naprosto běžné posílat si přes internet gigabyty dat do virtuálních schránek typu Dropbox, Google Drive, nebo Microsoft Sky Drive. Považujeme za normální nemazat emaily a nechávat všechno, co nám přijde v Gmail schránce.

23.4.2013 v 10:00 | Karma: 19,83 | Přečteno: 2806x | Společnost

Jiří Krám

Historie umění ve třech barvách

BBC mě naučila dívat se na svět jinak. Nejsem zrovna žádný umělec, ale BBC umí ty věci podat tak zajímavě, že u toho to skoro řvu radostí, jak mě to inspiruje. Minulý rok jsem podlehl několika lákavým ukázkám z pořadu - A History of Art in Three Colours. Viděl jsem všechny tři díly GOLD, BLUE, WHITE. A musím říct, že ta zkušenost byla life changing. Proč? Protože se od té doby dívám na svět úplně jinýma očima. A příroda jako by mi přesně tyhle tři barvy stavěla do cesty. Pamatuju si, že GOLD je, jak Egypťané věřili slzy slunečního boha. Modrá je všude okolo nás, ale vždy tak nějak "out of reach". Bílá pak není tak čístá, jak si ji představujeme.

16.4.2013 v 10:00 | Karma: 10,11 | Přečteno: 362x | Kultura
  • Nejčtenější

Stovky amerických obrněnců se v řádu dnů nepozorovaně přemístily do Česka

2. května 2024  17:21

Několik set vozidel americké armády včetně obrněnců Bradley nebo transportérů M113 se objevilo ve...

Nahá umělkyně za zvuků techna házela před dětmi hlínou. Už to řeší policie

3. května 2024  10:10,  aktualizováno  13:43

Policie prošetřuje vystoupení, ke kterému došlo na Akademii výtvarných umění (AVU). Umělkyně a...

Auto vyjelo z vozovky a srazilo tři lidi. Žena zemřela, dvě vnučky jsou zraněné

2. května 2024  16:40,  aktualizováno  3.5 12:38

Osobní auto srazilo dnes odpoledne v Čáslavicích na Třebíčsku ženu a dvě děti. Žena srážku...

Podvod století za 2,4 miliardy. Ortinskému hrozí osm let a peněžitý trest 25 milionů

29. dubna 2024  6:21,  aktualizováno  13:19

Luxusní auta, zlaté cihly, diamanty a drahé nemovitosti. To vše si kupoval osmadvacetiletý Jakub...

Zemřel bývalý místopředseda ODS Miroslav Macek. Bylo mu 79 let

1. května 2024  12:58

Ve věku 79 let zemřel bývalý místopředseda ODS a federální vlády Miroslav Macek, bylo mu 79 let. O...

Tahač s tankem a osobák zastavily, kamion už ne. Nehodu u Bohumína nepřežil člověk

4. května 2024  9:48,  aktualizováno  10:12

Při nehodě tří aut zemřel na dálnici D1 mezi Bohumínem a Polskem jeden člověk. Další má těžké...

Ňadra ze všech úhlů. Benátky vystavují nadčasovou a kdysi cenzurovanou krásu

4. května 2024  10:08

Jaké je jedno z nejranějších a nejtrvalejších témat v umění – a zároveň jedno z nejvíce...

Ukrajinista: Zelenskyj podporu ztratil, jeho lidé překračují ústavní rámec

4. května 2024

Vysíláme Na pozadí války začíná západní veřejnost se stále většími obavami sledovat domácí politickou...

Nových případů HIV za první čtvrtletí v Česku přibylo, část tvoří cizinci

4. května 2024  9:57

Nových případů infekce HIV v Česku bylo v prvním čtvrtletí 74, což je více než loňských 66 a...

Chcete, aby vaše děti měli v dospělosti bohatství? Přečtěte si, jak na to!
Chcete, aby vaše děti měli v dospělosti bohatství? Přečtěte si, jak na to!

Správné finanční návyky a dovednosti vznikají právě v dětství. Mnoho dětí je přijímá přirozeně od svých rodičů, kteří jsou pro děti velkým vzorem....

  • Počet článků 66
  • Celková karma 0
  • Průměrná čtenost 24403x
Bylo nebylo. Nebo vlastně bylo. Jednou jsem začal psát. Pak jsem se do toho zažral, ale pak mě to přestalo bavit. Publikoval jsem všechno možný. Teď vlastně je úplně jedno, co sem napíšu. Jelikož ten, kdo mě zná, ten už ví, že ode mě jdou čekat různý věci. Ale stejně si to píšu hlavně asi tak nějak sám pro sebe. 

Seznam rubrik

Oblíbené blogy