O mluvících výtazích a nekompromisních automatech

Přestože některé části Londýna vypadají, jako kdybyste se propadli do 19. století, nic to nebrání tomu, abyste se záhy vynořili ve století 21. A to tak jednadvacátém, že by si v něm spousta českých důchodců připadala jako v románu Julese Vernea.

Oskenovat, zaplatit, díky za nákup. Další.

Ano, kromě výletů do 19. Století a dál je dnešní Londýn také velkým výletem do světa mluvících výtahů a dalších vymožeností, které si hodně lidí neumí vůbec představit. Třeba takový obchod kam přijdete, vezmete si zboží, kde nejsou pokladny, jen samoobslužné terminály, kde si prostě sami naskenujete zboží, zaplatíte a odejdete. Dokonce tam nejsou, ani žádné dveře…
Jak by se v takovém prostředí cítil český důchodce, který považuje často za téměř neřešitelný problém zapamatovat si pin karty, nebo ji vůbec vlastnit a natož používat?
Jedním slovem, blbě. Ono totiž to nejsou jen samoobslužné pokladny, kde si podle čárového kódu naskenujete zboží a zaplatíte buď kartou, nebo penězi. A „elektronicky-příjemný“ hlas vás oznamuje, co máte dělat a bude s vámi i řešit problémy a to i naláhavě „PLÍS insert jór kárd nau“ a nakonec vám poděkuje „teknjů fór šopink“.
A to rozhodně není to nejhorší!
Takový výlet vlakem, možná si někdo myslí, že každá stanice funguje stejně. Je tam bouda a v ní je paní, co si s vámi popovídá a vydá lístek – prostě takovéto místo, kam se rádo hodně Čechů chodí pobavit, kdy jim co a kam jede. No, tak v UK by byli asi překvapeni, že takovýchto kecacích míst začíná ubývat a naopak – opět – je kecací okénko nahrazeno nekompromisním automatem, který si dokáže taky pěkně dupnout! „jór transakšn wyl bý kencld nau“. Žádné vybavování, nevíš kam jedeš, v kolik ti to jede, to máš smůlu, tady není veřejná kecárna. „NEXT PLÍS“
Jo vtipný ještě je, že někde automat „nepapá“ penízky, takže se platí kartou. Třeba, když jsem nedávno jel na „výlet“ do Welwyn Garden City, z King´s Cross, tak mě Pan Automat jasně sdělil, že mu  „cojns, ani nouts“ (kovové mince, ani bankovky)  nechutnají a chce jen kartu. Takže vyberete lístek, což není sranda, je jich poměrně hodně druhů a když váháte, opět vás bude automat buzerovat. Prostě nevíte, „transakce zrušena“ čau.
Ale to ještě není všechno!
Takový výlet do banky, by však už totálně připadal nejednomu českému důchodci jako zlý sen.
V bance NENÍ přepážka, za ní paní s níž se dá pokecat a zaplatit, s čímž vám ochotně pomůže. KDEPAK!
Pěkně tam přijdete a tam jsou takové mašinky a na nich různé nápisy. Například „Cash In“ tam vložíte peníze (papírové bankovky) a ony skončí na vašem účtu. Pak samozřejmě klasické výběrové automaty, které znáte z Čech a s nimiž stejně část populace neumí zacházet. A další jsou automaty na obsluhu účtu, prostě když nemáte internet, přijdete sem a vše si zařídíte. Potřebujete pomoc? Fajn, vedle je sluchátko, kde si můžete zdarma zavolat na linku, kde vám vysvětlí, jak můžete udělat to, co chcete na té mašince vedle.
Jo, a jestli chcete poslat peníze, ok to samozřejmě jde. Poplatek – pakatel – 40 liber (pro představu 1 libra = cca 30 Kč), to si i nejzarytější odpůrce internetového bankovnictví (tam je to za 0 liber) rozmyslí zda otravovat svým – já to neumím, to je moc těžký a komplikovaný – někoho v bance, kterého stejně většinou nejde sehnat, protože je tam servis hlavně pro firemní a VIP klienty.
No a pak by takový český důchodce vlezl do výtahu a ten by oznámil, že „Dis lift is going daaaaun“, píšu to záměrně foneticky, protože si opravdu všechny výtahy, které jsem potkal, zvykly dávat důraz na směr. Něco jako, když malému dítěti vysvětlujete, že „pááááállllíííí“, tak tady výtahy s tebou mluví, jak se blbečkem a povídají, že jedou „daaaaaun“ a když jedou nahoru, oznamují jen stroze, že jedou „ap“.
A vůbec, všecko tady furt žvaní. Automaty na pití, automaty na lístky, automaty na cokoliv…
A to si piště, že to vše jednou dojde i do Čech. Protože je to takhle levnější, místo placení prodavačky, je tam mašina co obslouží víc lidí, místo pokladní co se bude vybavovat s kdejakou důchodkyní, co dávali v televizi, je tam mašina, kterou neukecáš….
Takhle vypadá svět, který se lidem bez debetních karet líbit nebude, ale který stejně do Čech dorazí, protože je pro firmy provozující služby levnější. To není obhajoba těchto mašin, je to pouze jen konstatování, jak něco takového vypadá v praxi…

 

Nominujte autora do ankety Bloger roku

Autor: Jiří Krám | sobota 18.12.2010 10:00 | karma článku: 11,82 | přečteno: 1280x
  • Další články autora

Jiří Krám

Jeden jestřáb mnoho vran rozhání

24.5.2013 v 10:00 | Karma: 24,16

Jiří Krám

Vystoupit z komfortní zóny

22.5.2013 v 10:00 | Karma: 15,20

Jiří Krám

Historie umění ve třech barvách

16.4.2013 v 10:00 | Karma: 10,11