Na Hradě a v podhradí

Václav Havel býval za posledních let své vlády často kritizován za svoji angažovanost a zásahy do dění v zemi. Jedním z nejhlasitějších kritiků tohoto stylu byl, tehdejší předseda ODS a nynější prezident, Václav Klaus.

ateo.cz Je zajímavé, že ač byl profesor Klaus velkým kritikem Havlovy angažovanosti, kterou často dával za příklad prorůstání moci Hradu do české politiky, je to nyní on sám, kdo v Havlových šlépějích pokračuje.

Není to totiž právě současný prezident, kdo již po mnoho měsíců hýbe politickou šachovnicí této země? Kdy pak často až překvapení politici se stávají pouze figurkami v této hře.  Ať to je zavržený nezdařilý syn otce zakladatele ODS, „falešný a prázdný Topol“, nebo národem nemilovaný předák socialistů a vůdce březnové revoluce vedoucí k pádu tehdejšího kabinetu, či další kauzy.

Mnozí mohou namítnout, že prezident Klaus svým technokratickým pojetím ovlivňování politiky vlastně pomohl státu zbavit se nekvalitní Topolánkovy vlády a zamezit tak nástupu ČSSD a KSČM k moci, ale i bojovat proti nenáviděnému Bruselu.

Nejsou však tyto zásahy pouze tím co dělal i Havel, který byl od současného prezidenta za své zásahy kritizován? Nejsou někteří politici, kteří mají úplnou náhodou vždy stejný názor, jako Hradní Pán, tím samým co byli Václavem Klausem tolik kritizovaní Havlovci?

Dalším z věcí, které některé občany vedou k opatrnému názoru na prezidenta je jeho záliba ve velmi zvláštních tématech, která mnohdy spíše připomínají debatu salónních intelektuálů. Typickým příkladem je prezidentův ekologický boj, kdy přesto, že jej podporuje jen hrstka obyvatel země, kterou jako nejvyšší představitel reprezentuje, je toto jedním z hlavních důvodů jeho zahraničních cest a vystoupení.

Toto je navíc stupňováno vystupováním jeho poradců, z nichž obzvláště jeden, se velmi často staví do pozice nezávislého hlasatele velice kontroverzních názorů, které běžného občana poněkud překvapují. Jako například  názory na Darwinovu evoluci a konspirační teorie o jedenáctém září...atd.

Přestože jsou všechna tato témata, včetně prezidentových knih o modré planetě, nesmírně intelektuálně zajímavá, nějak nerozumím důvodu, proč tuto dvorskou zábavu pěstují zrovna ti, jež jsou v naší společnosti na nejvyšším žebříčku moci. Protože, ať již na pana Hájka či Jakla člověk nahlíží jakkoliv, oba jsou oficiálně muži z prezidentova „inner circle“.

Zejména poslední vývoj mě přesvědčuje, že izolace pana prezidenta na Pražském hradě způsobuje to, že je někdy až příliš vzdálen myšlení a přání běžných občanů této země, kteří neřeší pouze globální politické otázky, ale zabývají se přízemním-nevznešeným běžným životem.

I v tomto kontextu je viděno ono současné rozdělení země díky Lisabonské smlouvě, kdy salónní intelektuálové, kterých je plný i zdejší blog, vyhlásili podporováni prezidentem svatou válku Evropské unii, která je dle nich původce všeho zla.

Bohužel však tato intelektuální elita národa zapomněla vysvětlit běžným pitomcům žijícím své malé životy, kteří nechápou drobnosti například, jak se 10 miliónová republika uprostřed Evropy, která se mockrát stala kořistí východních či západních sousedů, ubrání mocenským ambicím Ruska. Nebo jak, pokud by vystoupila z Evropského společenství, bude fungovat z pohledu toho, že je to země exportní plně závislá ekonomicky na svých sousedech, kteří v EU jsou a rozhodně vystoupit nehodlají.

Pro pány kalibru P. Hájka jsou však asi takové úvahy, v porovnání s jejich téměř machiavelistickým viděním světa, hloupé a zcela bezpředmětné. Oni přece bojují za větší dobro! Možná by se však aspoň občas měli běžných nedůležitých občanů zeptat, zda to také tak vidí i oni.

Jelikož pokud se dál na Hradě hrají intelektuální cvičení, která navíc ovlivňují život „zděšeného“ občana, bylo by dobré, alespoň náznakem pokusit se vysvětlit proč to ti pánové dělají. A proč místo vyjednávání o smlouvě, která je podle nich tak nevýhodná, objížděl Hradní pán svět se svou knížkou intelektuálních úvah a nesnažil se s EU vyjednat lepší podmínky?

Díky tomu, že se tak neděje totiž, pánové hradní rádci i sám jejich šéf, zvětšují příkop mezi běžným občanem a Hradem. Kdy asi nechtěně, ale o to intenzivněji, zvětšují své odcizení od běžných lidí a stávají se novodobou šlechtou, které jejich poddaní nerozumí. Stejně jako jeden čas nerozuměli ani Václavu Havlovi.

Autor: Jiří Krám | pátek 6.11.2009 10:00 | karma článku: 19,62 | přečteno: 1214x
  • Další články autora

Jiří Krám

Jeden jestřáb mnoho vran rozhání

24.5.2013 v 10:00 | Karma: 24,16

Jiří Krám

Vystoupit z komfortní zóny

22.5.2013 v 10:00 | Karma: 15,20

Jiří Krám

Historie umění ve třech barvách

16.4.2013 v 10:00 | Karma: 10,11