Majáky moci

Svítí mi za oknem. Vidím je, jsou krásné, ale zároveň i ošklivé. Stojí tu a vysílají svědectví, ale o čem vlastně. Asi o světě v němž žijeme. O světě, jeho smyslu, hodnotách. Jenže možná takto kdysi působila i jiná místa, jen na sobě neměla svítící loga bank…

25 Bank Street je ta budova s modrym pruhem

Barclay’s, Citi, HSBC, Bank of America a dale září do londýnské věčně mlžné studené noci. Jen One Canada Square svítí její střecha a i když nemá žádný nápis, vypadá ze všech nejmocnější. Ano, v těchto místech sídlí moc. Síla moderního Londýna. To místo má své kouzlo, ale pro jeho pochopení nestačí jen se dívat. Je třeba vědět proč. Co je zatím, co se děje za těmi prosklenými zdmi. Ano, tady se rozhoduje o budoucnosti světa, o budoucnosti o níž si zítra přečtete v novinách….

O budoucnosti, která rozhodne zda paní Vonásková z Horní dolní bude mít práci v místní sklárně. Rozhoduje se tu o tom, kolik dostanou čeští lékaři a kolik důchodci. Stejně tak se zde píší příběhy o tom, jak moc dobře, nebo špatně se bude mít střední třída v Praze, ale I kdekoliv jinde. Jistě, není to jen o TOMTO místě, to bych lhal, ale….

Pokud tušíte souvislosti a začínáte chápat, jak se věci mají, tak si uvědomíte, jak vlastně dnešní svět funguje. 25 Bank Street, toto jméno asi moc lidem nic neřekne, ale věřte, že zde se psaly dějiny. I když tedy jen ta jejich evropská část. Dějiny, které zasáhly svět roku 2008 a o pár měsíců později se i největší ekonomický ignorant seznámil s dvouslovným názvem – Lehman Brothers. Ano, tady ta banka sídlila, respektive její evropské ústředí, jinak to samozřejmě byla americká banka. Jenže svět není rozdělen na automonní celky je propojen a to právě žílami finančního světa….

Peníze jsou krví celého sytému a pokud se zastaví ….. dochází ke kolapsu. Stejně jako pokud do srdce přestane být pumpována krev, vše skončí. To samé je ve financích. Pokud přestanou peníze téct, je konec. Lehman Brothers a jejich opuštěný londýnský mrakodrap je toho nejlepším svědkem. Nejdříve zkolaboval New York a po něm vše ostatní. Firma založena roku 1850 zaměstávající 26 000 lidí a spravující majetek 600 miliard dolarů se jen tak vypařila ze světa…

Je ironií, že jedna z věží, která převzala část této americké banky nese název Barclays a sídlí nedaleko vedle bývalého londýnského ústředí LB. Ano, toto místo psalo dějiny. A píše je dodnes. Denně z těchto míst proudí příkazy ke koupi a prodeji do celého světa. Pokud vše půjde dobře, zítra se v novinách dočtete, že svět vychází z recese a nehrozí krize. Pokud se to nebude dařit, přečtete si opak. Tady se rozhoduje o tom, kolik budou stát dluhopisy ČR a kolik peněz za ně vláda obdrží a bude moci přerozdělit a díky tomu I jak se budou mít ti o nichž jsem psal výše….

Jistě, ekonomika není koncentrována na jedno místo, ale jsou vytvářena obří sila, obří továrny na peníze, které jsou postaveny na to, aby vytvářely peníze nové. I když možná vliv tohoto místa jež popisuji je kolem +/- 10% i tak je to obří koncentrace moci, která se stale zvyšuje. Paradoxní třeba je, že na místo Lehman Brothers se teď más stěhovat J. P. Morgan jedna z nejstarších a také nejbohatších bank světa, která nese název po svém zakladateli a jednom z nejmocnějších mužů americké historie. Ano, muži mocnejšímu než prezident, mocnejšímu, než několik prezidentů dohromady a mocnějším, než jakákoliv národní banka…

Ano, tohle jsou skutečné majáky moci. Říkám jim majáky moci. Jelikož jsou součástí systému, který řídí dnešní svět. Tyto majáky stojí v New Yorku, Tokiu, Šanghaji….mají však stejný úkol, udržovat krev dnešního světa v pohybu. Svítí do noci a jen málokdo zná co se tam uvnitř děje. A často to nevědí ani ti lidé uvnitř. Jsou součástí obřího stroje, který pohání tento svět….

Není to o kapitalismu, socialismu, demokracii ….je to o penězích. Tento svět není tím, čím se zdá, mnohé finanční operace mnohem větší dopad na celý svět, ale často i na život lidí, kteří si myslí, že derivát je druh sexuální úchylky. Lidé se mě často ptají proč Londýn, co je zde tak jiného. Těžko to vysvětlit, ale je to o tom, že TADY to vše začalo. Jistě, bankovictví obecně začalo ve Florencii a Medicejští jeden čas byli nejmocnějšími lidmi své doby, ale já myslím tím ne bankovnictví, ale ten moderní svět, jak ho známe dnes. Ten začal tady…

Británie byla své doby nejmocnější imperium světa, mocnější, než jsou dnes Spojené Státy, které vlastně vznikly postupným odtrháváním a integrací kolonií, mnohých z nich britských. To samé je dnešní ekonomický tygr Čína, bylo to britské loďstvo, kdo ještě ve dvacátém století kontrolovalo co se smí a nesmí z této země dovážet. Byla to Británie, kterou toužil Hitler zničit, protože byla symbolem největší imperiální mocnosti. Mnozí lidé si to neuvědomují, ale britské impérium se rozpadlo teprve až v druhé polovině dvacátého století. A nebýt druhé světové války, která vyčerpala materiální, lidské a finanční zdroje, není až tak nemožné, že by impérium trvalo dodnes….

Proto na těchto místech můžete zažít to, co jen na velmi málo dalších místech na světě. Vidět to. Být v místech kde se ty věci dějí a I když se vše děje za zavřenými dveřmi a na mnoha místech po čase se skládačka začne davit dohromady. Začnete chápat, jak to funguje, jak ten celý obří stroj pohánějící celý moderní svět funguje. Začnete se učit a pozorovat z náznaků změny, protože jedna z věcí jež vám poskytuje být tam je možnost pozorovat řád věcí a učit se, jak vypadá pravidelnost a jak naopak vypadají změny. Čím jste na těch místech déle, tím víc začínáte chápat souvislosti. Jež možná někomu mohou připadat nudné, nebo smyšlené, ale vy víte své. Věci se nedějí náhodou a informace vnímte jinak, když jste tisíce kilometrů daleko, nebo denně procházíte pod věžemi, kde se něco děje….

Vědění často není příjemné a často vás staví do role, že bohužel o něčem víte víc, než byste i sami chtěli. Na druhé straně vám to dává možnost rozhodovat se jinak. I když někdy ve vás spíš vyvolává ironický úsměv například při čtení mnohých místních blogů…

Nominujte autora do ankety Bloger roku

Autor: Jiří Krám | sobota 5.2.2011 10:00 | karma článku: 9,78 | přečteno: 1170x
  • Další články autora

Jiří Krám

Jeden jestřáb mnoho vran rozhání

24.5.2013 v 10:00 | Karma: 24,16

Jiří Krám

Vystoupit z komfortní zóny

22.5.2013 v 10:00 | Karma: 15,20

Jiří Krám

Historie umění ve třech barvách

16.4.2013 v 10:00 | Karma: 10,11