Jak je to doopravdy s tím dluhem – veřejně dostupná fakta

Nedalo mi to a po včerejší veselé debatě v OVM, kde se lídři ODS a ČSSD vzájemně přesvědčovali, kdo může za rekordní státní dluh. Začal jsem tedy hledat, jak je to doopravdy a našel jsem několik velice zajímavých grafů...

První, který předkládám je z veřejně dostupné internetové encyklopedie WIKIPEDIA a jedná se o graf, který získáte po zadání „Státní dluh“ do Google.
Objeví se tato stránka, kde můžete nalézt přesný celkový vývoj státní dluhu ČR.
http://cs.wikipedia.org/wiki/St%C3%A1tn%C3%AD_dluh_%C4%8CeskaStránka rovněž obsahuje jeden zajímavý graf s názvem “ Jednoduchý graf vývoje státního rozpočtu ČR v letech 1990–2007.“ U nějž je uvedeno, že data pocházejí od ČSÚ (Český statistický úřad) a pochází z 15. ledna 2007(2007-01-15), 00:01.

Z grafu je  vidět, že v letech 1995 se začala země mírně zadlužovat. Nárůst tohoto dluhu byl pak akcelerován po roce 1998.  Své největší úrovně dosáhla míra zadlužování v roce 2003. Jelikož se vede stále dlouhá debata, jak to s tím zadlužováním bylo, vzal jsem podle veřejně dostupných pramenů jména premiérů České republiky a vložil je pod graf, podle období, kdy vládly. Výsledek vidíte níže.

Jak vidno nejúspornější vlády byly ty ODS, přestože za vlády V. Klause došlo k prvnímu zadlužení. To však nabralo mnohonásobně vyšší tempo až za vlád sociální demokracie. Naprosto rekordní schodek vytvořila vláda Vladimíra Špidly. Zadlužovaní za Stanislava Grosse, probíhalo však nezmenšenou intenzitou, ale vzhledem ke kratšímu období ve funkci se mu jej nepodařilo překonat. Objektivně je třeba přiznat, že vláda Jiřího Paroubka však částečně snížila.
Vzhledem k tomu, že jsem chtěl použít veřejně přístupná data, která může každý nalézt bez delšího hledání, nemám data po roce 2007 a dále. Ta nejsou na mnou použitých zdrojích dostupná. Proto i následující srovnání s HDP (Hrubý domácí produkt) je provedeno pouze na časové ose 1990-2006, které jsem našel, opět jednoduchým zadáním do Google.

Pokud si opět promítneme, kdo v té době vládl, tentokrát již bez rozlišení jmen premiérů...

Můžeme vidět, že pan Nečas mluvil pravdu!

K NEJVĚTŠÍMU ZADLUŽOVÁNÍ ZEMĚ DOŠLO ZA DOBY JEJÍHO NEJVYŠŠÍHO RŮSTU!

Je tedy zcela legitimní se ptát, proč v roce 2003, za vlády ČSSD, kdy HDP rostlo 3%, se nejvíce zrychlilo zadlužování země?

Pokud se totiž podíváme, teď již jen zkráceně, na tempo nárůstu státní dluhu po roce 2003, je zde vidět zřetelný nárůst. Ten je mimo jiné způsoben i tím, že u dluhu narůstají úroky. Na grafech výše je vidět, že v letech 2004-2006 se bilance snížila, nicméně v té době HDP země rostlo 6%!

 

http://www.euroekonom.cz/grafy-data.php?type=cesko-statnidluh-rok&time=0&set=1

Pravda je tedy rovněž i to, co tvrdí pan Paroubek, že skutečně za poslední dva roky došlo k rapidnímu nárůstu státního dluhu z 1,0 bilionu na 1,2 bilionu. To o čem se však nemluví je, že tento propad byl dán mimojiné i následujícími parametry.

1)    Světová hospodářská krize, která postihla v roce 2009 naplno celý svět a česká ekonomika z toho vyvázla s poklesem -4,3% HDP
2)    Narůstaly náklady na obsluhu dluhů, které byly vytvořeny v předchozích letech

V čem však má naopak pravdu pan Nečas je, že skutečně za vlády sociální demokracie zejména pak v letech 2003-2004 došlo za 3-6% růstu hospodářství země ke značnému zvýšení státního dluhu. A tím se i zrychlilo tempo zadlužování Česka.

Je proto velice sporné tvrdit, že hlavním viníkem zvýšení tempa zadlužování ČR v letech 2008-2009 je Topolánkova vláda. Je třeba si také uvědomit, že od 24. 3. 2009, kdy ČSSD vyhrála své hlasování o nedůvěře vlády za podpory rebelujících poslanců Zelených a Tlustého a Schwippela, nemá tato země politickou vládu a Fischerova úřednická vláda, jak ukázal boj o Janotovy balíčky na konci roku 2009, má jen velmi omezené možnosti, jak zadlužování zastavit. Navíc socialisté, jak mnohokrát předvedli, ovládají prakticky sněmovnu a ke konci roku prosadili, navzdory ODS, ale i Fischerově vládě, některé další deficit zvyšující opatření.

Tudíž ČSSD by se neměla snažit házet vinu za rekordní nárůst dluhů mezi lety 2009-2010 na ODS, protože tuto situaci sama ustavila, když svrhla Topolánkovu vládu. Je sporné nyní tvrdit, zda by Topolánkova vláda, kdyby mohla normálně vládnout, tempo zadlužování bylo stejné, jako po roce politického bezvládí.

Máme-li tedy být zcela nestranní, pravdu mají oba. Pan Paroubek, že za vlády ODS došlo k nejvyššímu nárůstu státního dluhu, ale k tomu je třeba dodat, že již začala hospodářská krize a HDP se dostalo do propadu. Pravdu má však i pan Nečas, který se oprávněně ptá, proč za vlády sociální demokracie v letech 2003-2004, kdy bylo nejvyšší tempo hospodářské růstu, se země rekordně zadlužila.

Pro úplnost je totižb třeba si připomenout některá základní fakta o vývoji HDP, barevné rozlišení, červená ČSSD, modrá ODS, černá Fisherova vláda.

Rok 2004 4,3%Rok 2005 6,4%Rok 2006 7,0%Rok 2007  6,1%Rok 2008  2,3%Rok 2009  -4,3%Jak z dat jasně vyplývá socialistické vlády hospodařily za doby největšího růstu ekonomiky, proto je nepochopitelné, jak při 7% růstu mohla vláda Jiří Paroubka zvyšovat dluh, to samé před ní vláda Grossova při 6%. Vláda ODS přisla do doby, kdy ekonomika začínala zpomalovat až se dostala na 2,3%, které však již plně souvisely (vzhledem k faktu, že česká ekonomika je exportní) s důsledky světové hospodářské krize. Tu nejvíce odnesla Fischerova vláda za níž se ekonomika dostala do rekordního propadu -4,3%.http://www.csas.cz/banka/menu/cs/banka/nav10017_zakladni_makro_data_0Pro porovnání vývoje ekonomiky v dalších sttát EU je zřetelně vidět, že roku 2009 postihla krize všechny země a propady HDP nejsou zaviněny místní vládou.

http://www.csas.cz/banka/menu/cs/banka/nav20081_vyvoj_hdp_eu

Na závěr přidám ještě jeden graf, jehož autorem je Pavel Kohout, ukazující procento HDP vůči státnímu dluhu.

http://blog.aktualne.centrum.cz/blogy/pavel-kohout.php?itemid=1852

No a teď si do toho promítněme, kdo vládl…

No comment...
----

p.s. : jaký je aktuální stav veřejného dluhu můžete nalézt zde http://www.verejnydluh.cz/ k tomu lze jen dodat, roste a roste...

 

Autor: Jiří Krám | pondělí 12.4.2010 10:00 | karma článku: 47,78 | přečteno: 37134x
  • Další články autora

Jiří Krám

Jeden jestřáb mnoho vran rozhání

24.5.2013 v 10:00 | Karma: 24,16

Jiří Krám

Vystoupit z komfortní zóny

22.5.2013 v 10:00 | Karma: 15,20

Jiří Krám

Historie umění ve třech barvách

16.4.2013 v 10:00 | Karma: 10,11