Hledáme bydlení a to není žádná...

Dnes se chci zaměřit na téma, na nějž jsem dotazován nejčastěji – bydlení v Británii. Jelikož jsem v Londýně, vychází moje zkušenost pouze z tohoto prostředí. Nedělám si však iluze, že v jiných britských městech to bude výrazně lepší.

Dokud sem jezdíte na služební cesty, tak nějakých těch pár dní vydržíte v hotelu a prostě to neřešíte. Jenže, po určité době, kdy tady jste nikoliv na pár dní, ale začali jste tu pracovat, musíte začít řešit bydlení. Důvod je prostý, slušný hotel vás v lepším případě stojí nějakých £80 denně, ale počítejte spíš kolem £100. Což je finančně neúnosné a hlavně totálně neekonomické. Varianty, že zkusíte levné hotely typu Bed & Breakfast (postel a snídaně) jsou skutečně pro fajnšmekry. Dostanete se třeba až na £30 denně, ale za cenu, že například bydlíte s více lidmi, jež neznáte a další veselé příběhy.
Takže pokud například chodíte do práce v obleku a občas potřebujete po večerech pracovat atd. a zejména pokud jste zde nenastoupili na pozici opékač hamburgerů v mekáči, asi to nebude nejlepší řešení. Jste-li student, máte samozřejmě výhodu, že se dá poměrně na vysoké úrovni bydlet na kolejích. Ty jsou navíc často umístěny ve výborných lokalitách. Jenže pokud jste připlešlý pěta-třicátník, který tu pracuje, na kolej zapomeňte. Neprojde to.
Kolik tedy stojí bydlení v Londýně
Začněme tím, že byste měli zapomenout na vše, co znáte z ČR. Rovněž tak, si velmi rychle uvědomíte, že v Londýně jsou třídní rozdíly vidět a kde je to snad nejmarkantnější je právě bydlení.  Ono na obrázku mnohé čtvrti a domy v Londýně vypadají malebně, až romanticky. Takové ty krásné viktoriánské domy, které se tak dobře vyjímají na fotografiích! To samé ty „romantické“ na sebe nalepené domečky mimo Londýna, které přece jsou levnější a určitě se dá dojíždět.
Nechci vám brát iluze, ale realita je úplně jiná. Některé ty krásné viktoriánské domy jsou sice k mání za pakatel, ale bydlení v nich je dobrodružství a to velké. Ono co vypadá hezky na fotce, nemusí být inside tak skvělé a výborné pro život. Jistě, ty výstavní domy na Kensingtonu, nebo ty malé na sebe nalepené baráčky co je jimi posetý celý Londýn a okolí, vypadají hezky, protože jsou z 19 století. Když však zjistíte, že vnitřní vybavení také od 19. Století mnoho změn nezažilo, a i když tam je poměrně "novej" hajzlík a sprcha, "jen" z roku 1955, je jiná story tyhle věci používat v roce 2010. Pokud totiž strávíte štelováním nějakého prapředka sprchy deset minut a stále se vám daří to dostat pouze do módu, teče mega vařící, nebo mega studená voda, tak vás obdiv k viktoriánskému období rychle přejde a rovněž tak, když například zjistíte, že ten „výhodný“ hotel je sice levný, ale například sdílíte ono příslušenství s dalšími třemi pokoji .
Ano, samozřejmě si můžete dopřát viktoriánský luxus v moderním hávu, ale to se připravte, že bude drahé, velmi drahé. V Londýně totiž funguje jedna veselá věc, nájmy jsou týdenní. Tudíž nejásejte, když objevíte na internetu hezky vypadající byt jen za £ 550 pcw. To pcw totiž znamená (per calendar week - jeden kalendářní týden). Takový byteček za těch 550 týdně, by vás tedy přisel na poměrně slušné prachy.
Dalším kamenem úrazu je pořízení bytu. Ceny jsou totiž uváděny bez tzv. council tax, která se na různých místech Londýna liší, podle čtvrti, její vzdálenosti od středu, dopravní dostupnosti…apod. Nicméně počítejte kolem £50 až £90 měsíčně. Služby stojí, pokud nejsou součástí nájmu cca dalších £30 – £50 měsíčně. A to jsme teprve na začátku, čeká nás totiž…
Setkání s realitkou
Jestli si myslíte, že to je jako v Praze, něco si vyhlédnete na internetu a pak se domluvíte s realitkou a pronajmete to, tak se šeredně mýlíte. To, co totiž je na internetových stránkách bývá  často jen ukázka toho, co asi tak mají k dispozici, rozhodně to neznamená, že to, a) je k dispozici, b) za inzerovanou cenu, c) není to třeba několik měsíců staré.
Další věcí, kterou byste měli vědět je, že mnoho realitek se specializuje jen na konkrétní oblast Londýna a tudíž vám nabídnou byty jen tam. Pokud oblast neznáte, tak bacha, ne vše co vypadá lákavě na fotce a je cenově zajímavé, není například v sousedství pakistánského (v lepším případě) 16 denně otevřeného obchodu-restaurace.

Takže dobrá rada je opravdu důkladně si projet všechny části Londýna a vytvořit si mapu - tady jo, tady ne a tady teda rozhodně ne. Pokud totiž tady nejste jen za účelem vydělat si rychle prachy a pak zpět, měli byste hledat lokalitu, která vás, a já to sem napíšu, jak to je, vás nebude srát.
Chcete-li bydlet v Londýně a aspoň trošku, aby to odpovídalo standardu, který jste měli v ČR,  nepočítejte s tím, že to bude pod £1000 měsíčně. Jistě jsou alternativy, že můžete bydlet v různých okrajových čtvrtích, nebo dojíždět z levnějších lokalit, kde třeba seženete za £500 celý dům, ale otázka je, jestli tohle chcete.  Ono v Londýně, to není s tím bydlením tak jednoduchý, jak to vypadá.  Vždy je to kompromis mezi, a) cenou, b) okolím, c) sousedy, d) lokalitou, e) dopravní dostupností, f) kvalitou života v dané lokalitě.
Teď však zpět k realitce
Pokud už naleznete něco, co se vám líbí a jste ochotni tam žít, ale také do toho investovat, měli byste se připravit na to, že kvalitnější bydlení nezískáte tak jednoduše. Jde o to, že ten proces, který realitky nabízející kvalitnější byty v lepších lokalitách mají, vypadá takto.
Nejprve si určíte sami vaši hranici týdenního nájmu, za níž nejste ochotni (pcw) jít. Pak vám jsou nabídnuty nemovitosti a domluveny prohlídky. Po jejich absolvování se, pokud se vám nějaká líbí, začíná tzv. fáze bid (nabídka).
V této fázi se dohodnete s realitkou na podmínkách, které k bytu jsou a ona předá vaši nabídku majiteli (Landlord). Má to však háček, abyste mohli nabídku učinit, platíte tzv. holding deposit (vratný vklad ve výši jednoho týdenního nájmu), který realitka převezme k sobě do úschovy a v případě, že vás landlord odmítne, je vám vrácen zpět. V případě, že se domluvíte, je vám tato částka odečtena od prvního nájmu.
Tímto ovšem nekončí. Realitka si pokud se transakce uskuteční, vy byt vezmete, naúčtuje administrativní poplatek cca. £120. Dalším poplatkem je záloha na nájem, která se běžně v Londýně pohybuje ve výši šesti týdenních nájmů.
Dodatek na závěr
Výše popsané zkušenosti z Londýna a proces s realitkou jsem řešil ne zrovna v hrozné lokalitě. Je zřejmé, že pokud by lokalita byla horší, nebo byt nižší kvality, mohly by ceny být nižší, poplatky realitkám a zálohy jiné.  Tudíž nelze asi aplikovat obecně na celou UK.

 

Autor: Jiří Krám | pondělí 22.11.2010 10:00 | karma článku: 9,72 | přečteno: 1455x

Další články autora

Jiří Krám

Jeden jestřáb mnoho vran rozhání

Tak tohle moudro, jsem si přečetl nedávno na jednom znaku. A ten ve mě, stejně jako ten, kde bylo napsáno, Na množství nehleďte, nebo ten s nápisem We fight to rebuild, anebo ten s nápisem, Non multi sed multa, vyvolal pocit hrdosti. Takový zvláštní hrdosti, kterou ve vás vyvolá ten pocit kontinuity. Šel jsem okolo toho památníku dole za Embankment a dotkl se rukou těch jmen...

24.5.2013 v 10:00 | Karma: 24,16 | Přečteno: 1212x | Společnost

Jiří Krám

Vystoupit z komfortní zóny

Tak se tomuto jevu říká v angličtině. Ani vlastně nevím proč, protože tomu vystoupení předchází jakési zvláštní období neklidu. U mě probíhalo několik měsíců, kdy jsem si čím dál víc uvědomoval, že i když se mám vlastně skvěle, něco mi chybí.

22.5.2013 v 10:00 | Karma: 15,20 | Přečteno: 1021x | Společnost

Jiří Krám

Proč nejlepší české mozky roznáší pivo?

Už se mi to stalo zase. Sedím někde v restauraci a najednou zaslechnu takovou tu měkou angličtinu, bez přízvuku, který je tady typický. Zkontroluji pohledem, zda by to mohla být Češka. Vypadá na to, oproti zmalované tlusté Angličance, která typickým ječákem zas něco "vysvětluje" svému druhovi, který vypadá jako klasická troska z Trainspotingu v teplávkovce, kterých jsou plné ulice, tahle slečna tak nějak po česku hezká.

7.5.2013 v 11:52 | Karma: 29,56 | Přečteno: 2937x | Společnost

Jiří Krám

O čase minulém, přítomném a budoucím

Občas stávají takové divné náhody. Třeba tuhle, probíral jsem se svou "minulostí", tak jak ji v sobě obsahují naše novodobé sběrny digitálních dat. Dnes už pavažujeme za naprosto běžné posílat si přes internet gigabyty dat do virtuálních schránek typu Dropbox, Google Drive, nebo Microsoft Sky Drive. Považujeme za normální nemazat emaily a nechávat všechno, co nám přijde v Gmail schránce.

23.4.2013 v 10:00 | Karma: 19,83 | Přečteno: 2807x | Společnost

Jiří Krám

Historie umění ve třech barvách

BBC mě naučila dívat se na svět jinak. Nejsem zrovna žádný umělec, ale BBC umí ty věci podat tak zajímavě, že u toho to skoro řvu radostí, jak mě to inspiruje. Minulý rok jsem podlehl několika lákavým ukázkám z pořadu - A History of Art in Three Colours. Viděl jsem všechny tři díly GOLD, BLUE, WHITE. A musím říct, že ta zkušenost byla life changing. Proč? Protože se od té doby dívám na svět úplně jinýma očima. A příroda jako by mi přesně tyhle tři barvy stavěla do cesty. Pamatuju si, že GOLD je, jak Egypťané věřili slzy slunečního boha. Modrá je všude okolo nás, ale vždy tak nějak "out of reach". Bílá pak není tak čístá, jak si ji představujeme.

16.4.2013 v 10:00 | Karma: 10,11 | Přečteno: 364x | Kultura

Nejčtenější

Poslední týden na daňové přiznání za rok 2024 online. Jak na to?

25. dubna 2025  9:05

Nejen podnikatelé, drobní živnostníci a osoby samostatně výdělečně činné musí podat daňové...

Turek jel rychlostí přes 200 km/h a fotil se u toho. Policie věc prošetřuje

20. dubna 2025  8:48,  aktualizováno  13:55

Europoslanec Filip Turek (Motoristé sobě) se na svém účtu na Instagramu pochlubil fotkou, ze které...

Po rychlé jízdě zemřel řidič v hořícím autě. Turek spekuluje o krvi na rukou médií

21. dubna 2025  18:19

Hasiči v Brně v pondělí našli v hořícím voze mrtvého muže. Podle prvotních informací jel vůz po...

Jednání o míru jsou v kritické fázi, řekl Trump. Rubio rovnou naznačil konec

18. dubna 2025  9:30,  aktualizováno  19.4 7:18

Sledujeme online Americký prezident Donald Trump v pátek naznačil, že USA zastaví mírové rozhovory, pokud Rusko nebo...

Papež František zemřel. Bojoval s nemocemi, bylo mu 88 let

21. dubna 2025,  aktualizováno  12:07

Papež František v pondělí ráno zemřel. „Drazí bratři a sestry, s hlubokým smutkem musím oznámit...

Kurská oblast osvobozena, hlásí Kreml. Kyjev to popřel

26. dubna 2025  13:18,  aktualizováno  16:57

Ruská armáda vytlačila z Kurské oblasti všechny zbývající ukrajinské vojáky, kteří část tohoto...

Rusko je ochotno jednat bez předběžných podmínek, řekl Putin. Trump mu nevěří

26. dubna 2025  15:54,  aktualizováno  16:55

Ruský prezident Vladimir Putin řekl Trumpovu vyslanci Stevovi Witkoffovi, že Rusko je připraveno...

V rakouském Gmündu u hranic s Českem zahynuly při požáru bytu dvě malé děti

26. dubna 2025  16:53

V Dolnorakouském Gmündu u hranic s Českou republikou zemřely v sobotu při požáru bytu dvě děti ve...

Trump a Zelenskyj se setkali na pohřbu papeže. Poprvé od hádky v Bílém domě

26. dubna 2025  11:09,  aktualizováno  16:15

Ukrajinský prezident se v sobotu v Římě krátce setkal s americkým protějškem na okraj pohřbu papeže...

První krok k samostatnosti děťátka s metodou Baby-Led Weaning
První krok k samostatnosti děťátka s metodou Baby-Led Weaning

Přechod na pevnou stravu vždy představuje významný milník v životě děťátka i jeho rodičů. Je to období plné objevování nových chutí a získávání...

  • Počet článků 66
  • Celková karma 0
  • Průměrná čtenost 1679x
Bylo nebylo. Nebo vlastně bylo. Jednou jsem začal psát. Pak jsem se do toho zažral, ale pak mě to přestalo bavit. Publikoval jsem všechno možný. Teď vlastně je úplně jedno, co sem napíšu. Jelikož ten, kdo mě zná, ten už ví, že ode mě jdou čekat různý věci. Ale stejně si to píšu hlavně asi tak nějak sám pro sebe. 

Seznam rubrik

Oblíbené blogy

Nastavte si velikost písma, podle vašich preferencí.