Premium

Získejte všechny články
jen za 49 Kč/měsíc

Kapitán

 Jak to chodí, když  námořníci slaví, o dvojím výkladu a proč jsou chvíle, kdy se i na oslavě  pochybuje. 

Kapitán lodi Luc Burt se rád chlubil svými znalostmi vážné hudby a nikdy ho nezaskočil žádný dotaz. Bohužel, málokdy se ho na vážnou hudbu někdo ptal. Míval potřebu upoutat sbírkou svých gramofonových desek. A zase bohužel, často proti vůli posádky. Především nesnášeli záznam sborového výstupu „Zpívejme písně, házejme růže“.
A to byla kapitánova nejoblíbenější árie, takže nad palubou z ampliónu zněla velmi často. Ale nebyl žádný diktátor. Nakonec vždy ustoupil, když byl nesouhlas jeho mužů příliš silný.

V trattorii, kde slavili konec plavby, však už neustoupil. Přinesl si Mozartovo dílko sebou a požádal majitele podniku, aby se postaral o jeho uvedení. Že prý naznačí, kdy přijde ta správná chvíle. Tak to prý bude nejlepší, přikývl hospodský. Věděl, že kapitán při příležitosti ukončení plavby vždy mívá dost důležitý projev a nerad by mu ho narušil nesprávným načasováním.
Jakmile se takto domluvili, Luc Burt povstal, odkašlal si, přehlédl zamlženým zrakem zúčastněné a pronesl slavnostní řeč: „Ať všechno, co nás kdy na moři potká, není horší, než to, co už nás potkalo.“
Pozdvihli sklenice. „Na milenky a ženy!“
„A na všechny naše předchůdce.“ Pokračoval kapitán.
„Na ty zejména, to by je mrzelo, kdybychom na ně zapomněli.“ Vyprsknul neuctivý rejpal od vzdálenějšího konce stolu. „Kapitáne, Čas!! Už to hoďte do sebe, dost řečí!“
Ale kapitán měl jiný názor na slavnostní uvedení přípitku a nekončil. „Námořník má své poslání, své břímě, je to hrdina, který se musí vyrovnávat s nepřízněmi.“
Někteří už měli svoji sklenku prázdnou a požadovali, aby se  dolilo. Hospodský by nebyl proti, záleželo mu přirozeně na tržbě, chápal ty nespokojené tváře, jen nechtěl rušit. Pokud šlo tedy o kapitánův projev, nikdo ho výrazně nepodpořil.
Avšak přece jen se nakonec někdo ozval. Dívka sedící u vedlejšího stolu začala euforicky tleskat: „...živijó, glória, glória, bravó!!“
Nepatřila do jejich společnosti. Cizí osůbka a co to? Nikdo nechápal, co ji přivedlo k tak nadnesenému nadšení.  Zvláštní a velice osobní důvod měla . Nemohli vědět, že ji její námořník před několika minutami právě sdělil, že odjíždí a že konec, a že nemá čekat. Její adorace nebyla z radosti, spíš výsměch, nesouhlas naplněný ironií. Kdo tohle mohl chápat? Majitel trattorie si to například vysvětlil jako signál, už se tleskalo, už slyšel haló, glória! A to se volá jen v úžasu. A položil zvukovou přenosku na gramofonovou desku, aby to završil. Sálem se rozezněly majestátní tóny.
„… chválen buď navěky náš moudrý pán, tváří se přísně, to on všechno může, na věky námi zůstane milován! Náš kapitán!“
„ Glória! Glória!“ Tak to má být, veselit se a slavit všechny, co překonávají vzdálenosti mezi kontinenty.
Drobné dívce ve stínu sálu však bylo do pláče. Muži! No jistě. Všichni stejní. Najednou tleskají, když  nevědí, co jiného i když si myslí něco jiného.
Venku se rozhlížela, jestli tam náhodou není ten její, jestli si svůj rozchod nerozmyslel. Tak moc by si to přála. Naděje umírá poslední.

 

Autor: Martin Králíček | pátek 15.3.2024 10:00 | karma článku: 9,86 | přečteno: 152x

Další články autora

Martin Králíček

Kaskadér

Čím žije muž, který žil naplno, ale nikoliv věčně. Čím žije druhý, který se to učí, a jak to mají oba těžké.

20.12.2025 v 17:01 | Karma: 3,61 | Přečteno: 87x | Diskuse | Poezie a próza

Martin Králíček

Jak si udržet úroveň

Dlouho o sobě nevěděli a bylo třeba dát o sobě vědět. Až když o sobě dají vědět, tak vědí. Že i mlčet je třeba na úrovni.

12.8.2025 v 10:22 | Karma: 5,26 | Přečteno: 148x | Diskuse | Poezie a próza

Martin Králíček

Pravěk

Přestože den byl v prosluněné pohodě, v proutěném koši měli uloveno dost ryb, volnost a nevyčerpatelné množství sil přírody by dnes každý mohl závidět, v úplné pohodě nebyli. Proč??

21.7.2025 v 16:28 | Karma: 7,49 | Přečteno: 181x | Diskuse | Poezie a próza

Martin Králíček

Jak poděkovat Ježíškovi

Pár slov o tom, že za každý dárek by se mělo poděkovat, nic neměnit i kdybychom z té velikosti už vyrostli.

27.12.2024 v 14:32 | Karma: 6,20 | Přečteno: 103x | Diskuse | Poezie a próza

Martin Králíček

Detektivka

Nic příjemného pro nikoho, kdo byl tomu blízko, nikdo k tomu nechtěl nic říct. U barového pultu se jedné návštěvnici ztratil náramek. No že ztratil? Neztratil. Krádež to byla jednoznačně.

3.4.2024 v 11:45 | Karma: 10,26 | Přečteno: 298x | Diskuse | Poezie a próza

Nejčtenější

Zemřela Zdena Mašínová, dcera legionáře a perzekvovaná sestra uprchlých odbojářů

V Lošanech na Kolínsku byl slavnostně otevřen Památník věnovaný třem odbojům a...
10. června 2026  18:26,  aktualizováno  22:01

Ve věku 92 let zemřela Zdena Mašínová, jejíž bratři za totality utekli ozbrojení na Západ. Čelila...

Nejen důchodci jezdí v Praze zdarma. Za MHD neplatí děti a tyto profese, výhody mají i někteří psi

Kontrola jízdenek
15. června 2026  9:20

Pražská MHD patří navzdory svému rozsahu k těm nejlevnějším v zemi, i tak může být nákup ročního...

Pražská muzejní noc 2026: Na Florenci se chystá videomapping zdarma, zahraje i Lake Malawi

Festival Signal rozzářil centrum Prahy (15. října 2015).
12. června 2026  11:56

Více než 60 muzeí, galerií a dalších kulturních institucí otevře své brány netradičně v nočních...

Z elektrokola se za pár tisíc stane raketa. Policie na přečipované stroje nestačí

Je to elektrokolo, nebo elektrický motocykl?
10. června 2026  6:15

Mnozí prodejci elektrokol na webech nepřímo vybízejí zákazníky k porušování pravidel. Lákají na...

Ústecký soud by mohl rozhodnout v případu odloženého novorozence do kontejneru

ilustrační snímek
17. června 2026,  aktualizováno 

Krajský soud v Ústí nad Labem by dnes odpoledne mohl vynést rozsudek nad mladou ženou, která v...

ÚS vyhlásí nález ve sporu o náhradu škody, muž chtěl milion, dostal 100.000 Kč

ilustrační snímek
17. června 2026,  aktualizováno 

Ústavní soud (ÚS) dnes vyhlásí, jak rozhodl o stížnosti muže, jenž uplatnil nárok na náhradu škody...

Vybavení na sport v Jindřichově Hradci si půjčí v parku

Český reprezentant Vít Krejčí se podílel na renovaci basketbalového hřiště v...
16. června 2026  23:21

V Jindřichově Hradci nově funguje chytrá skříňka LOX, díky které si zájemci mohou půjčit sportovní...

Bytový dům u Borského parku je nejlepší novostavbou Plzně posledních čtyř let

ilustrační snímek
16. června 2026  20:24,  aktualizováno  20:24

Bytový dům u Borského parku od architektů Terezy Nové a Jiřího Zábrana je nejlepší novostavbou...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

  • Počet článků 68
  • Celková karma 0
  • Průměrná čtenost 484x
Občas mne napadne "vypsat se z toho". 

Seznam rubrik

Bloger roku 2024
Blogera roku 2025
Nastavte si velikost písma, podle vašich preferencí.