Po nás potopa?!

Pokud  chce společnost utratit hodně peněz a uklidnit veřejné mínění uspořádá mezinárodní konferenci. Jedna z největších v historii právě skončila a byla údajně klimatická. měla se jmenovat světová klimakterická, naprosto neplodná.

size="12pt"Pokud civilizovaná demokratická společnost chce zamlžit objasnění nějakého závažného případu, zřídí vyšetřovací komisi. Pokud při tom chce utratit hodně peněz a uklidnit veřejné mínění uspořádá size="12pt" size="12pt"mezinárodní size="12pt"konferenc size="12pt"i size="12pt". size="12pt"Jedna z největších v historii právě skončila a byla údajně klimatická. Mě připadala klimakterická, naprosto neplodná. size="12pt"Spousta vyhozených peněz, proplkaného času, poloprázdné sály, nezávazná prohlášení, nevynutitelné sliby. Jediným přínosem bylo to, že snad kromě Václava Klause už všichni ví nebo věří nebo nepopírají, že klimatické změny v posledním století jsou z části i následkem činnosti člověka.

size="12pt"Přehlížení klimatické změny je stejně zpozdilé jako odmítání očkování. Vychází z podobných základů – dezinformace, snaha být jiný, odpor k převládajícímu trendu. Připomíná to přesvědčení nemalé části Američanů, že země je plochá. Víra je slepá a nepřístupná argumentům.

size="12pt"Stále při životě udržovaná a prosazovaná teorie udržitelného rozvoje vede ve svém důsledku k degradaci životního prostředí, jeho znečištění až na hranici neslučitelnosti se životem, úbytku využitelné zemědělské půdy a těm klimatickým změnám, se kterými nepohne žádná konference ani jakákoli v praxi dosažitelná snaha celého lidstva. Vždy bude narážet na prosté sobectví, pohodlnost a ziskuchtivost. Je to jako s dálnicí. Každý by ji chtěl mít hodně blízko, ale nikdo nechce, aby mu vedla pod okny. Pak je tu to, čemu se říká: „Po nás potopa.“ V řadě zemí se s tím už potýkají a spoustě přímořských území to reálně hrozí. Největší znečišťovatelé jako USA, Čína, Indie a některé rozvojové státy to ale vážně neberou. Chovají se jako bezohlední nájemníci ve třetím patře, když chudáci druhém mají ucpaný odpad. Dál splachují a vypouštějí splašky, které se pod nimi už valí po bytě. My šťastnější z prvního patra zatím píšeme petice, sháníme instalatéra a platíme faktury.

size="12pt"Celá ochrana životního prostředí a zastavení změn klimatu je postavena na tom, že uvědoměním si problému můžeme zabránit následkům. Za problém se vydává znečišťování, ale to samu je již následkem. Základním problémem, který se nikdo, žádná vlády, žádný politik, žádní environmentalisté netroufli pojmenovat je to, že jsme se neudržitelně přemnožili. My lidé. A s námi krávy, prasata a kuřata, které jsou tak dobré na talíři. I kdybychom přestali spalovat fosilní zdroje, vydýchali a vyprděli bychom stále příliš kysličníku uhličitého a metanu.

size="12pt"Jedna z mála přínosný myšlenek celé ekonomie napadla pana Malthuse, když zformuloval svou populační teorii o tom, že přirozená tendence k populačnímu růstu je velmi silná a vyvolává rychlejší růst populace, než jsou možnosti růstu produkce potravin. Podle Malthuse populace má tendenci růst geometrickou řadou (1,2,4,8, 16, …), zdroje obživy mohou růst nanejvýš aritmetickou řadou (1,2,3,4,5…). Tady už právě teď narážíme na omezení, daná nám nepoměrem mezi nám vyhrazeným prostorem a naším počtem. Zeměkoule je veliká a souš zabírá 29,2 %, což odpovídá 148 939 063,133 km2.Ale z toho 58 mil.km2 jsou nenarušené přírodní ekosystémy,40 mil.km2 ostatní neobydlená území -hory, pouště,sníh a led,5 mil.km2 zastavěná plochaa jen45 mil. km2 zemědělská půda.Počet obyvatel Země se blíží 8 miliardám a z toho vyplývá, že na každého z nás připadá asi 0,5 ha čistě zemědělské půdy.

size="12pt"Za mého mládí se říkalo, že kdyby Číňani šli v osmistupu nepřetržitě na západ, tak jich v Číně neubude a rozšlapou celou Evropu. Perfekcionalisté oponovali tím, že v chůzi se nedá souložit, ale podstata zůstává. V Říši středu poté zavedl Mao politiku jednoho dítěte, kterou se jako všechny velké sociologické plány nepovedlo zcela uskutečnit. Tehdy jich bylo 600 milionů, dnes dvakrát tolik. Prostě je měl přinutit stále pochodovat.

size="12pt"Na půl hektaru zemědělské půdy se nechá vyprodukovatna rokdost potravin pro šest vegetariánů,alejen pro jednoho masožravce. Právě jsem dojedl svatomartinskou husu.Po nás potopa?

 

 

     

     

      Autor: Josef D. Kortan | neděle 14.11.2021 15:53 | karma článku: 8,88 | přečteno: 308x
      • Další články autora

      Josef D. Kortan

      Prostě je přejeď!

      28.11.2023 v 17:01 | Karma: 10,29

      Josef D. Kortan

      Nenekrolog

      12.11.2023 v 12:20 | Karma: 15,95

      Josef D. Kortan

      Slepý a prázdný Jan Žižka

      4.11.2023 v 16:14 | Karma: 20,60

      Josef D. Kortan

      Síť nebo bomba na Putina?

      13.3.2022 v 8:44 | Karma: 9,66

      Josef D. Kortan

      Nedoručený dopis

      6.3.2022 v 17:01 | Karma: 8,16