Legislativní Kocourkov do roka a do dne aneb Chaos s DPH podruhé

Uvědomují si čeští zákonodárci, jak moc svými neuváženými, nečekanými a nesystémovými činy lomcují se životy obyčejných lidí? Skryté navýšení DPH od příštího roku ukazuje, že asi ne.

Nemůžu si pomoci, ale připadá mi, jako by se znovu po dvou letech opakovala historie. Také závěr letošního roku se totiž ponese ve znamení chaosu ohledně nové výše DPH, která má zásadní vliv na trh nemovitostí.

Na první schůzi poslanecké sněmovny totiž budou nově zvolení poslanci hlasovat o zákonném opatření senátu, které od 1. ledna 2014 zvyšuje DPH u pozemků ze současných 0 % na 21 %.

Pokud zákonné opatření vstoupí v platnost, což je velmi pravděpodobné, dojde kvůli zvýšení DPH od 1. ledna 2014 ke skokovému zdražení nových bytů. Cena každého nového bytu se totiž skládá z ceny bytové jednotky a poměrné ceny pozemků, na nichž bytový dům stojí. Zatímco doteď byla cena bytů díky nulové DPH na pozemky nižší, od příštího roku tomu bude přesně naopak - pozemek nové byty dále prodraží. Tedy ne pro prodávající, ale pro klienty – konečné kupující, na něž je DPH přenášena.

Opět za pět minut dvanáct
Schvalování zákonů s navrhovanou platností od 1. ledna 2014 prakticky na konci roku považuji za naprosto nezodpovědné. A vzhledem k tomu, že před dvěma lety tomu bylo obdobně, nebál bych se již Českou republiku označit za legislativní Kocourkov.

Mám ještě v živé paměti chaos z podzimu roku 2011, kdy ještě v polovině prosince nebylo jasné, zdali snížená sazba DPH bude od 1. ledna 2012 činit původních 10 %, nebo se zvýší na 14 %.

Tehdy to pro mnohé kupující znamenalo obrovské komplikace, protože měli své hypotéky sjednány na přesné ceny bytů a najednou hrozilo, že se tyto ceny ze dne na den změní o desítky až stovky tisíc. Pamatuji si na nájezdy doslova zdivočelých klientů, kteří ve snaze vyhnout se zvýšení ceny žádali předčasné splátky a předčasná čerpání svých hypotéčních úvěrů. On totiž ten zdánlivě malý, třeba osmdesátitisícový rozdíl v ceně do značné míry rozhoduje, zdali dotyčný na vlastní bydlení financované hypotékou nakonec dosáhne, nebo ne.

Historie se opakuje
Navzdory silné kritice, kterou za daňový chaos tehdy sklízela Nečasova vláda, se legislativní neumětelství po dvou letech znovu opakuje. A i nyní to pro kupující, kteří mají již schválené hypotéky a počítají s profinancováním své nemovitosti v průběhu příštího roku, znamená velké komplikace. O konkrétní výši účtované DPH totiž rozhoduje okamžik přijetí platby při zaplacení kupní ceny, nikoli datum uzavření smlouvy či datum kolaudace bytové jednotky.

Již v současné době registrujeme masivní vlnu přednostních plateb u těch klientů, kteří si byt zakoupili dříve a mají např. i část kupní ceny již uhrazenu. Tyto klienty jsme na změnu ve výši DPH u pozemků upozorňovali mailem v předstihu a předpokládali jsme, že budou chtít své byty maximálně profinancovat před koncem roku a vyhnout se tak zbytečnému navýšení ceny.

Jen mě nepřestává udivovat, že si naši volení zástupci asi stále nějak neuvědomují, jak moc svými nepromyšlenými kroky zasahují do životů obyčejných lidí, kteří třeba velkou část života šetřili a nyní si za pomoci hypotéky konečně plní sen o vlastním bydlení.

O stabilních podmínkách pro podnikání a plánování investic ani nemluvě. Koneckonců, neblahé budou konsekvence nejen pro kupující, ale i pro celé české stavebnictví. V současném stavu, kdy stavebnictví v ČR meziročně opět kleslo, tentokrát o zhruba 10 %, nepokládám za šťastné, pokud jsou navrhovány zákony, které dále zhorší dostupnost nového bydlení. V době nízkých veřejných investic do infrastruktury představuje totiž výstavba bytů pro stavebnictví jeden z posledních poměrně významných zdrojů zakázek.

A pokud nebudou mít stavaři zakázky, další propouštění na sebe nenechá dlouho čekat.

Hlasujte ve finále ankety Blogera roku

Autor: Evžen Korec | středa 27.11.2013 12:25 | karma článku: 28,78 | přečteno: 1630x