Premium

Získejte všechny články mimořádně
jen za 49 Kč/3 měsíce

Co skutečně hodnotného můžeme Evropě a světu nabídnout my?

Před nedávnem se na blogu objevil zajímavý seriál o tzv. rychločtení. Pojednává o jeho počátcích v 80. letech až po možnosti jeho zavedení do běžné školní výuky.

Podle informací uvedených v seriálu lze rychločtením průměrně dosáhnout 2-3 krát rychlejšího čtení textů při jeho současně výrazně vyšším porozumění. Je jasné, že takto se asi nebudou číst texty vysoké náročnosti (upřímně: kolikrát za život jste takový text vlastně četli?), ale pro běžnou pracovní rutinu by to mohlo s přehledem stačit. Člověk je potom výrazně efektivnější a produktivnější, a to tím více, čím více se musí v práci s textovými informacemi potýkat. Většinu dnešních informací člověk získává právě prostřednictvím textu (nebo už ne?).

Přesto se stát chová k rozšíření rychločtení do praxe značně macešsky. Nejsem sice žádný odborník ve vzdělávání, ale podle mne by se měl stát touto myšlenkou minimálně zabývat. Shromáždit své experty a odborníky (i když si o nich moc iluzí nedělám), nechat jimi celou věc detailně posoudit a vyvodit relevantní závěr. A ten samozřejmě veřejně publikovat.

No, nejsme Švýcarsko s jeho špičkovým bankovním systémem, nejsme Norsko s jeho ropou a plynem, nejsme pro změnu ani Německo s jeho mamutím průmyslem a velkým počtem obyvatel. Nemáme přístup k moři ani velehory, náš cestovní ruch je v porovnání s klasickými destinacemi nízký. Sice se to nahlas neříká, ale v Evropě si jsou státy rovné a pak jsou ty, kteří jsou si jaksi rovnější. My mezi ty rovnější nepatříme. Někde jsem dokonce četl, že nemálo lidí (i v Evropě samotné) o nás smýšlí jako o prostoduchých lidech vyrábějících slunečnicový olej a věžní hodiny. Jistě, můžete něco namítnout o blbcích bez elementárních znalostí zeměpisu, ale reálně tím nezměníte vůbec nic. Můžete říct, že je vám to jedno. Upřímně řečeno, na základě svých zkušeností jsem silně přesvědčen o tom, že přehledné většině Čechů to jedno rozhodně NENÍ. Pozná se to např. při hokejovém mistrovství světa. Pořád a neustále pozoruji takovou tu zvláštní touhu dokázat ostatním, že jsme (nezřídka kdy celkově) lepší. Touhu vykřičet do světa, že také my chceme respekt ostatních a máme právo na to, aby na nás bylo nahlíženo minimálně tak, jako na naše západní kolegy.

Jenže k tomu, aby nás ostatní brali, potřebujeme umět nabídnout něco SKUTEČNĚ hodnotného. A nezlobte se na mě, ale dobré pivo fakt ani zdaleka nestačí. To je pouze ta pomyslná třešnička na dortu (kterou umí náležitě ocenit především mladí Dánové a Britové, bohužel, často na náš účet). Co skutečně hodnotného tedy můžeme ostatním nabídnout? V čem jsme dobří? Výroba skla, nanovlákna, napadne asi většinu z vás. Souhlas. Přesto, existuje něco univerzálnějšího? Něco, po čem je trvale vysoká poptávka de facto všude v civilizovaném světě? V čem jsme kdysi bývali dobří, i když poslední dobou to žádná sláva není? Co u nás má dlouholetou tradici? Nebudu vás dál napínat, stejně už asi tušíte, kam mířím. Je to vzdělanost. Klasická česká vzdělanost bývala pojem. Vzdělání je jedním z hlavních pilířů společnosti, naprostý základ pro veškerý lidský pokrok (kdo si dnes může dovolit se na pokrok vykašlat?) A když někomu nabídnete efektivní systém studia a vzdělávání se, tak mu přeci nabídnete strašně moc. Proč tedy v maximální možné míře nevyužít potenciál, který nejenom rychločtení, ale vlastně veškeré techniky duševní práce nabízejí? Dokonce si myslím, že je to pro nás jedna z klíčových věcí vůbec, jak ve světě obstát (a zařadit se tak mezi ty „rovnější“, jak ostatně většina lidí také chce). Znáte někdo nějaký stát, kde by se do výuky plošně zavedlo rychločtení (nebo nějaké jiné techniky duševní práce)? Já ne. A teď si představte tu výhodu, jakou bychom mohli mít v porovnání s ostatními zeměmi včetně těch z vyspělého světa. Kdo by si potom troufnul přirovnávat Čechy k nevzdělaným pololidem odněkud z východu, kteří se zmůžou leda tak na výrobu oleje a věžních hodin? Stačí prostě vzít to, co tady máme a efektivně to použít (nebo tomu alespoň nebránit). Kdo by to byl řekl. Občas se o Češích mluví také jako o mentorech, broucích Pytlících, rozumbradech apod. Proč by však nemohli být těmi SKUTEČNÝMI mentory, v kladném slova smyslu? Myslím, že by jim tato role, alespoň v evropském prostředí, velmi slušela. Rozhodně víc jak role jakýchsi neotesaných nedovzdělanců, na kterých se dají bez větších problémů nabagrovat prachy.  

Co naopak podle mne smysl nemá, je hrát si na vlastence 14 dní v roce (navíc, pouze na sportu se nějaká solidní budoucnost postavit fakt nedá) a prakticky po zbytek roku tak trochu lavírovat mezi pocity jakési zhrzenosti, zapšklosti, podivné méněcennosti a bohužel nezřídka kdy i servility. Opravdu tohle chceme?

Český potenciál zatím dříme. Uvidíme, zda se jej podaří někdy probudit. To za nás ovšem někdo jiný udělat prostě nemůže, ministerstva školství toho nebyla schopna ani za 30 let. Tak jenom, aby jednou nebylo už příliš pozdě – svět se, obzvláště v poslední době, dost překotně mění.  

 

 

A co vy? Setkali jste se již někdy s rychločtením? Jaké jsou vaše zkušenosti? Používáte rychločtení v praxi? Já osobně jsem o rychločtení již dříve četl a přemýšlím o návštěvě kurzu.

Mimochodem, rychlost vašeho (rychlo)čtení a schopnost porozumět textu si můžete vyzkoušet třeba zde. Dejte vědět, jak jste dopadli. :)

 

Děkuji vám za pozornost a hezký den vinšuju :)

Autor: Michal Konopa | pondělí 4.1.2016 15:07 | karma článku: 9,67 | přečteno: 316x
  • Další články autora

Michal Konopa

Time management - od historie k novému systému pojmů - recenze

„Nejcennější v našem životě je čas ... Nikdy jej totiž nemůžeme vrátit. Náš úspěch a spokojenost v životě závisejí do značné míry na tom, jak dokážeme využít čas potřebný pro příjem informací ...

4.12.2019 v 19:38 | Karma: 27,20 | Přečteno: 864x | Ostatní

Michal Konopa

Recenze knihy Konec manipulace – už s vámi nebudou orat!

Aneb: Jak se stát komunikační šelmou a vyběhnout s blbečkama, kteří jsou přesvědčeni o své bezmezné, povětšinou nejenom diskutérské genialitě.

14.11.2018 v 17:38 | Karma: 36,15 | Přečteno: 1616x | Ostatní

Michal Konopa

Pár posledních slov pro rozumné drahošovce a ještě nerozhodnuté

Tento článek jsem se rozhodl napsat po zhlédnutí úterní debaty na Primě, která svým netradičním formátem sice trochu připomínala televizní estrádu, zároveň však odhalila zajímavé skutečnosti ...

25.1.2018 v 9:19 | Karma: 39,45 | Přečteno: 1894x | Diskuse| Politika

Michal Konopa

Potkanova odpověď

Tento článek je mou reakcí na článek kolegy blogera Davida Vlka: „Smrt Havlova přítele zase vylákala potkany z kanálů“.

27.9.2017 v 16:58 | Karma: 38,49 | Přečteno: 1799x | Diskuse| Ostatní

Michal Konopa

Karma? Děkuju, nechci.

Na první pohled trochu debilní myšlenka, avšak má své opodstatnění. Karma a karmování může být v určitých ohledech problematické.

17.7.2017 v 10:45 | Karma: 14,71 | Přečteno: 432x | Diskuse| Hyde park
  • Nejčtenější

Studentky rozrušila přednáška psycholožky, tři dívky skončily v nemocnici

25. dubna 2024  12:40,  aktualizováno  14:38

Na kutnohorské střední škole zasahovali záchranáři kvůli skupině rozrušených studentek. Dívky...

Stovky amerických obrněnců se v řádu dnů nepozorovaně přemístily do Česka

2. května 2024  17:21

Několik set vozidel americké armády včetně obrněnců Bradley nebo transportérů M113 se objevilo ve...

Podvod století za 2,4 miliardy. Ortinskému hrozí osm let a peněžitý trest 25 milionů

29. dubna 2024  6:21,  aktualizováno  13:19

Luxusní auta, zlaté cihly, diamanty a drahé nemovitosti. To vše si kupoval osmadvacetiletý Jakub...

Zemřel bývalý místopředseda ODS Miroslav Macek. Bylo mu 79 let

1. května 2024  12:58

Ve věku 79 let zemřel bývalý místopředseda ODS a federální vlády Miroslav Macek, bylo mu 79 let. O...

Moskva se chlubí kořistí z Ukrajiny: Abramsy, Leopardy i českým BVP

1. května 2024  15:38

V Moskvě ve středu začala výstava západní vojenské techniky, kterou používá ukrajinská armáda a...

Demonstrace v Tbilisi pokračují. Premiér odvolal návštěvu Spojených států

3. května 2024  7:08

Gruzínská policie začala zatýkat demonstranty, kteří i ve čtvrtek pokračovali v metropoli Tbilisi v...

Izrael zasáhl budovu bezpečnostních sil v Damašku, osm vojáků utrpělo zranění

3. května 2024  6:43

Při izraelském vzdušném úderu byla ve čtvrtek večer zasažena budova syrských bezpečnostních sil na...

Záplavy na jihu Brazílie si vyžádaly desítky obětí, přehradám hrozí kolaps

3. května 2024  6:23

Rozsáhlé záplavy, které v těchto dnech sužují jih Brazílie, mají nejméně 29 obětí. Dalších 60 lidí...

Soud poslal na čtyři roky do vězení kapitána lodi, na které uhořelo 34 lidí

3. května 2024  6:14

Americký soud poslal na čtyři roky do vězení kapitána lodi, při jejímž požáru zahynulo v roce 2019...

Chcete, aby vaše děti měli v dospělosti bohatství? Přečtěte si, jak na to!
Chcete, aby vaše děti měli v dospělosti bohatství? Přečtěte si, jak na to!

Správné finanční návyky a dovednosti vznikají právě v dětství. Mnoho dětí je přijímá přirozeně od svých rodičů, kteří jsou pro děti velkým vzorem....

  • Počet článků 32
  • Celková karma 0
  • Průměrná čtenost 935x
Idealista a maximalista snažící se o rozumný kontakt s pevnou zemí. Se zálibou v hledání efektivních řešení problémů všeho druhu a překonávání skutečných výzev a hranic vlastních možností. Mám za to, že k dosažení i těch největších životních cílů lze dojít efektivní, pohodovou cestou bez toho, aniž by byl človek nucen jednat v rozporu se svými zásadami. Jasně, ne každý den je posvícení, ale bez alespoň špetky toho neurčita by život byl asi pěkná nuda. Oblíbený citát: "„Největším štěstím člověka je, když může žít pro to, zač by byl ochoten zemřít." Honoré de Balzac.

Seznam rubrik