Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Brexit a budoucnost lidských práv ve Spojeném království

Britské referendum, ve kterém se rozhodne o vystoupení či setrvání Spojeného království v EU, se nezadržitelně blíží. 

Proběhne už 23. června. Debata o setrvání, či vystoupení je tak již dlouho v plném proudu a často padají až zbytečně silná slova. Předseda Evropské komise Britům vyhrožuje, předseda euroskeptické strany UKIP lže a David Cameron neustále mluví o případném “skoku do neznáma“. Jaké ale případné vystoupení z EU může mít pro obyvatele Velké Británie důsledky? A jak by mohlo zasáhnout do práv občanů jiných členských států EU ve Velké Británii žijících?

David Cameron slíbil pořádání referenda před parlamentními volbami v roce 2015. Reagoval tak na vzrůstající požadavek převážně konzervativní části politického spektra o možnost občanů vyslovit se k tomu, zda mají stále zájem o setrvání Velké Británie v Evropské unii.

Na jednu stranu by se Cameronův nápad s referendem mohl zdát poměrně logickým, neboť umožňuje obyvatelstvu vyjádřit jejich názor na členství jejich země v EU. Věc má nicméně svá „ale“. Jedním ze zásadních problémů je naprosto nepředvídatelný vliv vystoupení z EU na stav lidských práv.

V rámci svého členství v Evropské unii je totiž Velká Británie vázána Listinou základních práv EU. Tímto dokumentem jsou vázány všechny členské státy, které jsou povinny práva zaručovaná listinou pro své občany chránit a zajišťovat.

Vzhledem k tomu, že tento dokument Evropské unie zaručuje některá práva, která jiné lidskoprávní dokumenty a mezinárodní smlouvy neposkytují, je pravděpodobné, že by občané vystoupením z EU o svá práva přišly. Na druhou stranu vzhledem k tomu, že Velká Británie u některých z těchto práv poskytovaných Listinou základních práv EU použila tzv. režim opt-out a není těmito právy vázána, lze říci, že v důsledku odstoupení od Listiny základních práv EU by pravděpodobně k žádným zásadnějším dopadům na práva britských občanů nedošlo.

Důležité je si však uvědomit, že práva občanů v EU nejsou stanovena jen Listinou základních práv EU. Mnohá práva vymezuje také Smlouva o fungování EU. Ta konkrétně v článcích 45 až 48 poskytuje výčet práv pracovníků a jejich právo pracovat ve kterékoli zemi EU bez diskriminace z důvodu národnosti. Vystoupení z EU by tak výrazně ovlivnilo nejen práva pracovníků z členských zemí EU ve Spojeném království, ale také práva občanů Spojeného království v jiných členských zemích EU.

Dalším důležitým souvisejícím dopadem by byla ztráta možnosti přezkumu dodržování lidských práv členským státem Soudním dvorem EU. Konkrétně občané jednotlivých členských států EU mají v případě, že je vnitrostátní právní předpis v rozporu s právem EU, možnost podat na svůj stát žalobu k Soudnímu dvoru EU v Lucemburku. Občané tak mají možnost nechat přezkoumat případné rozpory mezi vnitrostátní právní úpravou a právními předpisy EU, a to i z lidskoprávního hlediska. Přezkoumány tak mohou být případné nesrovnalosti legislativy členského státu ať už s ustanoveními Listiny základních práv EU, tak jiných unijních předpisů. O tuto možnost by vystoupením Velké Británie z EU její občané přišli, což by znamenalo snížení lidskoprávních záruk v zemi. Jinak řečeno - občané by přišli o jeden z prostředků, jak se domoci svých práv proti státu, který je tímto porušuje. Vzhledem k tomu, že v rámci britského vnitrostátního práva soudy vůbec nemohou přezkoumávat slučitelnost státních právních předpisů s lidskoprávními závazky, měla by ztráta tohoto mechanismu pro vymahatelnost lidských práv ve Velké Británii poměrně zásadní důsledky.

Ve Velké Británii platí navíc tzv. Human Rights Act (v překladu zákon o lidských právech) z roku 1998, který převádí závazky Evropské úmluvy o ochraně lidských práv a základních svobod do vnitrostátního práva. To znamená, že britští občané mají na základě tohoto zákona navíc možnost domáhat se svých práv i v rámci vnitrostátního práva. Pokud by se občan nedomohl nápravy touto vnitrostátní cestou, může následně podat žalobu k Evropskému soudu pro lidská práva. Zároveň tento zákon přímo zavazuje státní orgány jednat v souladu s právy zaručenými Úmluvou a soudy vykládat vnitrostátní předpisy v souladu s ní.

Zároveň s návrhy na zrušení Human Rigths Act, které jsou v současnosti projednávány v britském parlamentu, se objevily také návrhy na úplné odstoupení Velké Británie od Evropské úmluvy o ochraně lidských práv a základních svobod. Tento počin by měl, zvláště společně s možným vystoupením Velké Británie z EU, naprosto zásadní důsledky. Velká Británie by zcela přestala být povinna dodržovat lidská práva zaručovaná Evropskou úmluvou o ochraně lidských práv a základních svobod. Občané by se tak nejenže neměli možnost těchto práv domáhat u Evropského soudu pro lidská práva, ale lze říci, že by je zcela ztratili. Za situace, že by Velká Británie zároveň nevystoupila z EU, by byly následky tohoto jednání výrazně méně závažné. Velká Británie by totiž i nadále byla vázána lidskoprávními závazky dle Listiny základních práv EU, které z Evropské Úmluvy o ochraně lidských práv a základních svobod z velké části vycházejí a v některých oblastech poskytují dokonce širší ochranu. Pokud by však Velká Británie zároveň vystoupila z EU, občané Velké Británie by zcela ztratili ta ze svých takto garantovaných práv, která nejsou zaručena jinými mezinárodními dokumenty. Zároveň by zcela zmizela možnost evropského nadnárodního soudního přezkumu dodržování lidských práv ve Velké Británii. To by mělo pro ochranu lidských práv v zemi naprosto zásadní důsledky.

Výše popsaná situace je tak naprosto zásadním zásahem do práv britských občanů. David Cameron tím, že umožnil konání referenda o možném vystoupení z Evropské unie, umožnil vznik stavu naprosto zásadní nejistoty v právech občanů. Britové tak sice mohou v červnu rozhodnout, zda chtějí, nebo nechtějí vystoupit z Evropské unie, vůbec však nemohou vědět, jaké důsledky toto jednání bude pro jejich práva v budoucnosti mít. Byla by Velká Británie i v případě vystoupení z EU vázána některými unijnímu lidskoprávními závazky? Dojde zároveň i ke zrušení Human Rights Act? Pokud ano, jaký bude obsah práv v British Bill of Rights? A odstoupí Velká Británie od Evropské Úmluvy o ochraně lidských práv a základních svobod? Britští občané nemají odpověď na žádnou z těchto otázek. Mohou pouze rozhodnout, zda chtějí vystoupit z Evropské unie, nic jiného už ale neovlivní. Ve hře jsou však jejich práva. Následky iniciativy Davida Camerona na práva britských občanů tak nejenže mohou být velmi závažné, ale především nikdo neví, jaké přesně budou.

 

Autor: Kateřina Konečná | úterý 14.6.2016 7:56 | karma článku: 12,31 | přečteno: 910x
  • Další články autora

Kateřina Konečná

ČR a její občané nesmí sloužit světu jako „ropné pole“ na krev a plazmu!

Jelikož jsem si od jednoho ne příliš bystrého novináře o víkendu přečetla, že jsem v Evropském parlamentu za posledních 10 let nic nedokázala, rozhodla jsem se udělat takový seriál mých úspěchů.

15.4.2024 v 16:23 | Karma: 31,24 | Přečteno: 1180x | Diskuse| Politická aréna - pro politiky

Kateřina Konečná

Viníci krachu Liberty? EU, privatizace, Indové!

Je to smutný pohled. Před třiceti lety fungující huť, dnes firma bez fungující vysoké pece. Kdo jsou viníci je jasné, ale je třeba to rozebrat podrobněji...

17.12.2023 v 16:45 | Karma: 33,16 | Přečteno: 1297x | Diskuse| Politická aréna - pro politiky

Kateřina Konečná

Je na čase zkrotit divoké krátkodobé pronájmy. A pomoci bydlení

Krátkodobé pronájmy bytů nabízených skrze online platformy, jako je například Airbnb, můžou být sice výhodné díky relativně nízkým cenám pro turisty, místním však obvykle přínosem nejsou.

22.11.2023 v 18:22 | Karma: 17,61 | Přečteno: 442x | Diskuse| Politická aréna - pro politiky

Kateřina Konečná

Měla jsem zamhouřit oko před miliardami eur pro ukrajinské oligarchy? Ani omylem

Evropský parlament před pár týdny valnou většinou schválil takzvaný nástroj pro Ukrajinu. Za tím nic neříkajícím označením je 50 miliard eur po následující tři roky. Hlasovala jsem proti. Proč?

14.11.2023 v 21:29 | Karma: 28,85 | Přečteno: 733x | Diskuse

Kateřina Konečná

Milá republiko,...

Připomínáme si 105 let státu, který dnes už – za mě bohužel – neexistuje. Mohli bychom tesknit, že jsme přišli nejen o společný stát, ale i o velký díl suverenity České republiky.

28.10.2023 v 22:06 | Karma: 21,35 | Přečteno: 474x | Diskuse
  • Nejčtenější

Ženě se do ruky zakousl pes. Muž, který jí přispěchal na pomoc, zvíře zabil

29. května 2024  15:12

Ženu v Žihli na Plzeňsku vážně pokousal volně pobíhající pes. Na pomoc jí přiběhl příbuzný, který...

„Krok ke třetí světové.“ Ukrajinci zasáhli klíčovou ruskou radarovou stanici

25. května 2024  12:55

Ukrajinská armáda zřejmě tento týden zasáhla významnou ruskou radarovou stanici, která je součástí...

Brutální útok nožem v Mannheimu, policista po něm bojuje o život

31. května 2024  13:12,  aktualizováno  18:49

Šest lidí v pátek utrpělo zranění při útoku nožem na náměstí v centru německého Mannheimu, uvedla...

Nemocnému synovi vstříkla do krve vodu. Chtěla jsem, aby to skončilo, řekla

29. května 2024  13:51

Mimořádně nešťastný případ matky samoživitelky a jejího vážně nemocného dítěte řeší Městský soud v...

Velký podfuk s výsluhou, nemocenská i v civilu. Policisté obírají stát o miliony

31. května 2024

Premium Státu rapidně rostou výplaty výsluh pro policisty, hasiče, celníky či dozorce. Loni Česká republika...

Australský stát jmenoval tajemníka pro „pro změnu chování mužů“

1. června 2024  20:18

Guvernérka australského státu Viktoria Jacinta Allanová jmenovala poslance Tima Richardsona jako...

Papež se sešel s Čaputovou a matkami dívek, co zemřely při nehodě autobusu

1. června 2024  20:09

Slovenská prezidentka Zuzana Čaputová se v sobotu setkala ve Vatikánu s papežem Františkem. Na...

Psa, který připomínal kostru, nalezli u chatky. Případů týrání zvířat přibývá

1. června 2024

Premium Počet brutálních případů týrání zvířat roste. Lidé z útulků říkají, že tak hrozné zacházení nikdy v...

Levné a vyrobené „na koleni“. Drogy dorazily i na Kubu, narkomafie zatím ne

1. června 2024

Premium Na Kubě, jak známo, hezky svítí sluníčko, často tam prší, takže tam dobře rostou rostliny, tedy i...

  • Počet článků 298
  • Celková karma 31,24
  • Průměrná čtenost 809x
Jsem poslankyně Evropského parlamentu za KSČM díky Vám, pro Vás a s Vámi.

Seznam rubrik