Premium

Získejte všechny články mimořádně
jen za 49 Kč/3 měsíce

My jsme malá zemička Díl I

Nejsme velmoc, jsme malá země. „Jsme malá zemička, – slyšel jsem tisíc krát. Obvykle s dodatkem: Co můžeme s tím dělat“. Ano, jsme malá země, která je třicetkrát větší než Island.

Na ostrově, nespravedlivé známem jako „ledový“, žije všeho všude 330 tisíc obyvatel. Míň, než v Brně. Tomu říkám „malá zemička“.

Po fantastické výhře nad obřím sousedem na Euru 2016, Island byl najednou ve všech novinách, ve všech médiích. Palcové titulky žasly nad úspěchem ostrovního mužstva. Dokonce když francouzští fotbalisté zvítězili nad Německem, vzdali Islandu hold: místo Marseljezy pozvedli ruce v islandském gestu.  Před sedmi lety, kdy potomky Vikingů naletěli světové finanční elitě a čelili hrůzyplné krizi, kdy potřebovali aspoň morální podporu evropského společenství, tolik se o Islandu nepsalo. Respektive nepsalo se vůbec.

Nepsalo se, protože Islanďané odmítli být hračkou v cizích rukou, opřeli se vlastní selský (chcete-li rybářský) rozum a vyrazili svoji cestou. Byli nelítostně potrestaní mimo jiného informačním embargem. Proto málo kdo ví ten skutečný, skoro neuvěřitelný příběh moderních dějin, který se před pár lety odehrál na okraji matičky Evropy.

Island je samozřejmě zvláštní země. Neobvyklé věci, pojmy, zákony číhají tu na vás všude. A poněvadž jsme v Česku, začneme pivem…

…které do roku 1989 bylo v Islandu zakázáno. Ano, přesně tak. V roce 1908 Islanďané se v referendu (na toto slovo pořad se budeme narážet) rozhodli o zavedení prohibice, ta začala platit od roku 1915. Od roku 1935 ale byly dovoleny tvrdší destiláty a slabé pivo pod 2,5%. (Bůhví, co to byly za nápoje). Po padesáti čtyřech letech, 1. března 1989 byl pivní zákaz zrušen, a prvním jarním dnem slaví Island Den piva. Není to ironie? U nás se podobný svátek teprve rodí, letos 27. října bude se Den českého piva slavit po čtvrté.

V Islandu nejsou komáři, mravence a železnice. Ale žijí tam všemožné trolly a elfové, kteří jsou nedílnou součástí národní kultury. Natolik nedílnou, že když se vám zachce postavět někde něco, nesmíte narušit pokoj místních kouzelných potvor. Pokud v sousedních skálách žije pár elfů, a je o tom pohádka, máte problém, mohou vám tu stavbu nepovolit. „Nezáleží na tom, věříte na elfy, či nikoli. Oni prostě existují“- zní islandské přísloví.

V Islandu nenajdete žádný McDonalďs. Všesvětové krmítko tu působilo 16 let, ale v roce 2010 z turistických map a z povrchu ostrovu zmizel poslední standardizovaný podnik rychlého občerstvení. Příliš drahý dovoz potravin totiž krátil obchodníkům marži, ti se rozhodli nebojovat o místo vedle elfů a trollů dál.

Zločinnost v Islandu je natolik nízká že místní policisté nenosí zbraně. Nevím pravda či nikoli, ale někdo vysvětluje takovou bezpečnost ostrovního života tím, že je tam od roku 1956 zakázán box. Čeho se nedá říci o fotbalu. Úspěch islandského mužstva na Euru 2016 se nezrodil na prázdném místě. I když počet profesionálních fotbalistů prohrává počtu aktivních sopek ostrova (120:126), hraje tento sport 23000 mladých lidí. K dispozici mají 30 stadiónů (z nich 7 zastřešených), 130 hal pro minifotbal. Cvičí je 600 (!) trenérů s licencí UEFA. Představte si to všechno dohromady třeba v Ostravě (300000 obyvatel)…

Nicméně fotbal není nejpopulárnější sport v Islandu. Tím je kupodivu házená.

Islanďané nemají příjmení v našem pojetí. Rodiče vyberou dítěti z povoleného seznamu jméno, a místo příjmení přidají tzv. patronym, pokud jde o kluka, nebo matronym, pokud je to holka. Prostě k otcovu jménu v genitivu připíšou -son, nebo -dottir. Tak to chodí. Zdá se, že v tom případě nikdo své předky pamatovat nebude, ale kdepak! Potomci Vikingů běžné znají vlastní rodokmen 15, i 20 generací zpátky.

Teď už asi nikdo se nebude divit, že jeden z nejstarších evropských parlamentů vzniknul právě na Islandu v roce 930. Tohoto roku se na pláni, zvané Thingvelir („sněmovní louka“) se sešli godové, náčelníci vesnic, aby společně řešili spory a schvalovali zákony. Některé z dřevních zákonů platí i dodnes. Například, kůň, kterého vyvezli z ostrova, nezáleží z jakého důvodů, nesmí zpátky do Islandu.

Zelený Island se nemůže pochlubit svými lesy, protože nejsou, všechny byly svého času pokáceny.  A co tam vůbec je kromě nádherných krajin, tisíciletého Altingu, aktivních sopek a gejzírů? Z čeho Islanďané žijí? Ostrovní ekonomika stojí na čtyřech velrybách. Jsou to: rybolov, elektřina, hliník a turismus. Bankovnictví už nepočítáme. Tyto čtyři sféry podnikaní plní místní rozpočet.

Tak jsme se ocitli u peněz, u nejpodstatnějšího bodu našeho vyprávění. Psal se rok 2008. (Píše se „rok 2008“, čte se „finanční krize“).

O tom, jak malá zemička se poradila s finanční krizi, Evropskou unii a světovou elitou, čtete v dalším díle.

Autor: Sergej Kondakov | středa 13.7.2016 8:00 | karma článku: 27,88 | přečteno: 758x
  • Další články autora

Sergej Kondakov

Katastrofa bude za měsíc

Před pár dní se pán Prezident obrátil k národu s prohlášením. Vyzval občany své země, aby se připravili na katastrofu. Lid má na to měsíc.

12.9.2016 v 8:00 | Karma: 33,10 | Přečteno: 4651x | Diskuse| Politika

Sergej Kondakov

Kdo zachrání Kovosvit?

Kovosvit je zachráněn, jásá média. Našel se investor, který dává peníze na výplatu téměř osmi stům zaměstnancům baťovské strojírny. Hurá! Spása je na dosah! Bude Kovosvit opravdu zachráněn?

5.9.2016 v 8:00 | Karma: 26,23 | Přečteno: 1385x | Diskuse| Ekonomika

Sergej Kondakov

Breivik. Pět let poté

Má někdo z vás od státu třípokojový byt výhradně pro sebe? Ne pro početnou rodinu, manželku a děti? S kanceláří, ložnici a posilovnou? Asi ne. On - má.

23.7.2016 v 8:00 | Karma: 28,69 | Přečteno: 1346x | Diskuse| Politika

Sergej Kondakov

My jsme malá zemička Díl III

Na rozdíl od hluché k lidským protestům vládě, uslyšel je prezident Olavur Grímsson. Zákon o platbách mezinárodních půjček nepodepsal.

15.7.2016 v 8:00 | Karma: 23,92 | Přečteno: 525x | Diskuse| Politika

Sergej Kondakov

My jsme malá zemička Díl II.

Na začátku byly prachy. Easy money, snadné peníze. Na začátku, v roce 2001, islandská vláda privatizovala tuzemské banky.

14.7.2016 v 8:00 | Karma: 33,72 | Přečteno: 1755x | Diskuse| Politika
  • Nejčtenější

Studentky rozrušila přednáška psycholožky, tři dívky skončily v nemocnici

25. dubna 2024  12:40,  aktualizováno  14:38

Na kutnohorské střední škole zasahovali záchranáři kvůli skupině rozrušených studentek. Dívky...

Podvod století za 2,4 miliardy. Ortinskému hrozí osm let a peněžitý trest 25 milionů

29. dubna 2024  6:21,  aktualizováno  13:19

Luxusní auta, zlaté cihly, diamanty a drahé nemovitosti. To vše si kupoval osmadvacetiletý Jakub...

Zemřel bývalý místopředseda ODS Miroslav Macek. Bylo mu 79 let

1. května 2024  12:58

Ve věku 79 let zemřel bývalý místopředseda ODS a federální vlády Miroslav Macek, bylo mu 79 let. O...

To nemyslíte vážně! Soudce ostře zpražil bývalého vrchního žalobce

1. května 2024  10:17

Emotivní závěr měl úterní jednací den v kauze údajného „podvodu století“, v němž měly přijít tisíce...

Moskva se chlubí kořistí z Ukrajiny: Abramsy, Leopardy i českým BVP

1. května 2024  15:38

V Moskvě ve středu začala výstava západní vojenské techniky, kterou používá ukrajinská armáda a...

Americký podmořský dron inspirovaný rejnokem už není jen vize, prošel testy

2. května 2024  19:28

Americká společnost Northrop Grumman dokončila testy podvodního plavidla bez posádky (UUV) s...

Vlak bez strojvůdce ujel několik kilometrů, pak vykolejil. Řítil se stovkou

2. května 2024  14:51,  aktualizováno  19:28

Na železniční trati mezi obcemi Čisovice a Měchenice v okrese Praha-západ vykolejil vlak. V...

Jako v komunistickém Československu. Britský novinář obviňuje vlast z cenzury

2. května 2024  19:20

Velká Británie má problémy se svobodou slova, lidé se bojí říkat nahlas názory o kontroverzních...

Škodlivé ruské aktivity mimo jiné v Česku nás znepokojují, uvedlo NATO

2. května 2024  19:12

Severoatlantickou alianci znepokojují nedávné škodlivé aktivity na území členských států bloku,...

Chcete, aby vaše děti měli v dospělosti bohatství? Přečtěte si, jak na to!
Chcete, aby vaše děti měli v dospělosti bohatství? Přečtěte si, jak na to!

Správné finanční návyky a dovednosti vznikají právě v dětství. Mnoho dětí je přijímá přirozeně od svých rodičů, kteří jsou pro děti velkým vzorem....

  • Počet článků 129
  • Celková karma 0
  • Průměrná čtenost 2357x
Jsem filmař, dokumentarista. Kameraman, střihač, režisér.
Pocházím z Ruska, přesněji řečeno, ze Sovětského svazu. Když jsem pracoval jako kameraman a režisér, politiky jsem se stranil. Ale za "perestrojku", na konci 80. let minulého staletí musel jsem zúčastnit procesu velkých společenských změn. Od té doby se hodně zajímám o politiku a vliv "velké" politiky na život obyčejného občana.
Přestěhoval jsem do Česka v půli 90. let, postupně jsem se vrátil do branže. Ale zájem o politiku jsem neztratil.
Zažíváme velké změny. Už zase. Musím se k tomu vyjadřovat.