Amazonovy galéry

Radujte se, občané, Amazon je tady a nabírá lidí! Vlastně 1500 již nabral, ale do roku 2018 bude u této firmy pracovat 2000 stálých a ještě 3000 sezonních pracovníků. Hurá, nezaměstnanost mizí, všichni pracují. U Amazonu.

Je to snadně. Máte zájem? Šup na stránky obchodního gigantu, vyplníte formulář, odešlete a čekejte, že se ozvou. Kvalifikace není nutná, zaučí vás. Zaučí vás... dělat co? Oč vlastně jde? O jakou práci XXI století se jedná?

Amazon, nejmodernější obchodní společnost, netají podrobnosti. Ze stránky s popisem pozice ihned se dovíme, že jde o práci na 2 směny. Dvousměnný provoz, 10 hodinové směny. Tím u nás nikoho nepřekvapíš. Normálně je pracovat i 12 hodin v kuse, obzvlášť u těch větších podniků. Tomu říkám vymoženosti současného systému.

Poznámka: je to úplně legálně, absolutně v souladu se zákoníkem práce, který nebere 12 hodinovky jako nucenou výjimku, podmíněnou třeba specifikou výroby. Ne-ne-ne, je to prostě druh pracovní doby, obyčejný dvousměnný provoz. Žádné příplatky za prodloužení pracovní doby, žádné náhrady, aspoň symbolické, kdepak.

Amazon předvádí vidějko, ve kterém šťastný zaměstnanec manipuluje s krtkem, tedy českým symbolem. Vyndává hračku z krabice, posvítí čtečkou, ukládá ho do vozíku a pak pochoduje tmavými úzkými uličkami podél vysokých regálů. Krtka dá na určené místo, zase posvítí čtečkou. A znovu kráčí dál. S tím uchazeč o práci musí počítat. Chodit bude hodně. "Častá chůze po celou dobu směny (až 10 hodin) s přestávkami v práci dle platné legislativy" - čestně uvádí zaměstnavatel.

Kolik člověk naběhá za těch 10 hodin? Dejme tomu, že pokud nebude závodit, snad práce není Olympiáda, jeho rychlost nepřekročí asi 4 km za hodinu. Minus manipulační zastávky po cestě - vyndat zboží, hodit je na regál, píchnout čtečkou. Srazíme průměrnou rychlost na 3 km za hodinu. I tak nám vyjde 30 kilometrů za směnu. Minimálně. Jako od Prahy do Slaného. Pěšky. Čtyřikrát týdně. Za rok práce by zaměstnanec došlapal až do Bajkalu.

Boty zaměstnavatel ale nehradí. Ani náplast na puchýře. Ani náhradní nohy. Všechno svoje.

Nevím, co to znamená - "přestávky v práci dle platné legislativy". Protože Zákoník práce stanoví zaměstnavateli jednu jedinou povinnost - povolit zaměstnanci půlhodinovou pauzu... po 6 hodinách práce. Za každý další volný vdech a výdech musíme zaměstnavateli děkovat až po hrob.

Ale to není všechno. Amazon (zase čestně) vyžaduje u vás "ochotu a schopnost často tahat a posouvat předměty, být v podřepu, ohýbat se a natahovat se". Úžasně, že. Ukažte mi lidskou bytost, která této druhy pohybu miluje. Kdo z vás má rád často tahat a posouvat předměty, být v podřepu, ohýbat se a natahovat se? Haló! Neslyším!

Takže uchazeč implicitně bude lhát již u vyplňování formuláře, vždyť on aspoň tu práci potřebuje. A pak nepochybně bude snášet následky té nucené lži. Pusu ale bude mít zalepenou svým primárním souhlasem s podmínkami.

No dobrá, a co za to? Možná ty prachy stojí za to, aby 10 hodin chodit, často tahat a tak dále? 110 kaček hrubého na hodinu. Plus teoretické bonusy (dle milého zákoníku práce). Minus praktické pokuty, jako součást vztahů mezi velkým gigantem a malinkatým zaměstnancem. Minus mimořádné absence, které dle zákonu schválnosti přijdou v ten pravý okamžik. Minus chřipka. Minus...

Mrkneme ještě, jak vypadá život člověka, pracujícího ve dvousměnném provozu. Zaprvé odečteme od 24 hodin 12 hodin samotné práce. Pak ještě 2 hodiny zaměstnanec stráví na cestě do práce a zpátky. Podobná práce se nenabízí v centrech měst, ale v odlehlých průmyslových zónách. Minus osm hodin na spánek, aby vydržel potom celou směnu. Odečteme ještě hodinu na pořádný oběd. Zbývá mu jedna jediná hodina na všechno: na rodinu, koníčky, vzdělávání, zájmy, knihy, filmy, hudbu... Na svoje soukromí, na svůj život. Celá hodina! Není toho moc? Není třeba to zkorigovat?

Takové vztahy jsme spolu vybudovali. Není pochyb, že Amazon nabere dost lidí. Vlastně ten článek není o Amazonu, nýbrž o pojmu "důstojná práce za spravedlivou odměnu". V XXI století. Ve středu Evropy. 27 let po pádu totalitárního režimu. 12 let po našem vstupu do společenství vyspělých evropských zemí.

Hlasujte ve finále ankety Blogera roku

Autor: Sergej Kondakov | sobota 14.5.2016 11:11 | karma článku: 22,84 | přečteno: 506x
  • Další články autora

Sergej Kondakov

Dobrodinec Soukup

12.3.2023 v 11:30 | Karma: 18,21

Sergej Kondakov

Strop lepších zítřků

29.11.2022 v 12:22 | Karma: 25,64

Sergej Kondakov

Přelet nad Čapím hnízdem

15.11.2022 v 13:23 | Karma: 20,58