Premium

Získejte všechny články mimořádně
jen za 49 Kč/3 měsíce

Žluté vesty pod prapory povstalců „Za Boha a Krále“

Název to může být provokativní, ale symbolika vlajek na demonstracích odkazuje do daleké minulosti Francie. A nikoliv náhodou k Bretani a Normandii, potažmo i royalistickým povstáním 18. století.

Žluté vesty, pojem, který je běžně užíván ve Francii pro všeobecné protestní hnutí po celé Francii. Nechme nyní stranou cíle a politologické i sociální úvahy nad tímto bezesporu nesmírně zajímavým hnutím, které je tolik podobné, ale zároveň tolik odlišné od protestů, na které bývají Francouzi zvyklí.  

Pozorní diváci obrazových medií nebo lidé, kteří sledují manifestace přímo v ulicích, si jistě museli povšimnout kromě běžných vlajek odborových svazů CGT a francouzských vlajek, často záplavy vlajek s černobílými pruhy a heraldickým hermelínem v rohu. Někde je jich více než vlajek v barvách republiky. Občas lze zahlédnout vlajky se symbolikou rudého srdce s křížem v záblescích plamenů na ulicích.

Tyto vlajky vnášejí na demonstrace žlutých vest velmi hluboké historické odkazy sahající hluboko do 17. století a vyprávějí příběhy revolt, v něčem podobných dnešním. Demonstrující je beze sporu používají vědomě, aby ukázali vládě, že současné protesty nevznikly ze dne na den, je to zvednutý prst pro ty, kteří umějí číst symboly. Prapor s černobílými pruhy je vlajkou Bretaně. Je vlajkou regionu a symbolem Bretonců.

A proč je na demonstracích? V Bretani mj. totiž již několik let působí hnutí „červených čepic“ (Bonnets rouges), které protestuje proti zvyšování mýta na tamních dálnicích, protože se tím prodražují zemědělské produkty místních sedláků. Obecně i proti fiskální a pracovněprávní politice Paříže. Bretaň má v sobě zabudované velmi silné povědomí určité nezávislosti na Francii. Region jako bretaňské vévodství bylo územím mezi Anglií a Francií a udržel si nezávislost až do 16. století. Ale i poté měl jako vévodství až do francouzské revoluce vlastní stavovské shromáždění a značnou nezávislost ve fiskální politice. Právě zde za panování Ludvíka XIV. vypuklo velké povstání roku 1675 (Révolte des Bonnets rouges), když se pokusil uvalit na region nové daně. Panovník vedl mnohé války a zcela vyčerpal fiskál, právě za Ludvíka započaly procesy, nedostatečně neřešené jeho následovníky, které vedly až k pádu monarchie v roce 1789. Povstalci za Ludvíka XIV. používali jako symbol červené čapky, ty samé převzali dnešní protestující v Bretani jako odkaz ke svým předkům, kteří také bojovali proti politice centra státu, tehdy krále.

Ne náhodou také právě zde, v Bretani, vypuklo roku 1794 velké royalistické povstání proti vládě republikánů (jakobínů) a trvalo až do roku 1800. nazývá se „chouanerie“, povstání bylo vojensky podporované Angličany. Zemřeli tehdy tisíce lidí v ohni občanské války. Roku 1793 vypuklo povstání i ve Vendéé a trvalo do roku 1796. Válka to byla nesmírně krutá a krvavá, odhaduje se, že zemřelo více než 250.000 lidí. Rozsáhlé oblasti Normandie a Bretaně byly zcela v troskách. Trestné výpravy pod vedením poslanců Konventu nemilosrdně vypalovaly celé vesnice (nazývané „pekelné výpravy“) a lidé byli masově popravování (topení v Nantes).

Celá problematika byla ve francouzské historiografii tabuizovaná a podrobnější výzkum byl veden až v 80. letech 20. století. Dodnes je téma velmi citlivé. Mnozí čtenáři si budou jistě pamatovat na film s panem Belmondem, Manželé z roku II (1971) s půvabnou hudbou pana Legranda. Tato veselohra někdy nebývale trefně ilustruje právě chouanské  royalistické povstalce a vzrušenou atmosféru ve Vendeé té doby. A proč hovořím o těchto povstáních? Protože, vážení a milí čtenáři, jejich symbolem bylo rudé srdce s křížkem doprovázené heslem „Pour Dieu et Pour le Roy“, i tyto symboly můžeme nalézt na demonstracích.

Jistě žluté vesty neplánují svržení republiky a ustavení krále, ale ta symbolika vyjadřuje vzdor vůči politice tzv. 5. republiky a touhu po změně (jistě to není jediný možný výklad). Vedle žlutých vest je symbolika Bretaně velmi viditelná. Ještě více je to patrné na sociálních sítích, kde lze spatřit i obrazy bývalých vůdců royalistů. Čili je přebíraná a používají ji i lidé hlásící se k žlutým vestám, ale nepocházející z Bretaně.

Tolik tedy krátký exkurs na manifestace žlutých vest. Symbolika používaná hnutím je velmi komplexní (a je značně barvitější než jen to, co jsem uvedl) a je velmi užitečné ji dešifrovat, protože nám  poukáže ke skutečnosti, že žluté vesty nejsou něčím, co se objevilo před měsícem v Paříži, ale podhoubí vyrůstá z daleko hlubších kořenů.

 

Autor: Ladislav Kolačkovský | neděle 16.12.2018 22:21 | karma článku: 23,71 | přečteno: 479x
  • Další články autora

Ladislav Kolačkovský

Dacziczky z Heszlowa – slavný rod s neznámými osobnostmi

Dačický z Heslova jsou příkladem šlechtického rodu, který vlastně proslavil jediný člen, který navíc zemřel bez potomků. Pojďme si přiblížit i další osobnosti tohoto rodu

5.5.2024 v 15:58 | Karma: 16,67 | Přečteno: 322x | Diskuse| Kultura

Ladislav Kolačkovský

Trauttenberg nebyl Trautenberk z Večerníčku. Skutečný jmenovec postavy z pohádek

Letos uplynulo 50 let od uvedení dětského večerníčku Krkonošské pohádky. Kdo by neznal příběh Trautenberka s jeho čeledí a hajným. Kdo byl jmenovec pohádkové postavy, skutečný Emanuel von Trauttenberg?

4.5.2024 v 18:19 | Karma: 21,73 | Přečteno: 913x | Diskuse| Kultura

Ladislav Kolačkovský

20.4. 2024 – historická kapitula habsburského řádu sv. Jiří ve Speyeru

V sobotu 20. dubna odehrála významná událost. Výroční konvent řádu sv. Jiří – evropského řádu Domu Habsbursko-Lotrinského ve Speyeru v Německu.

28.4.2024 v 16:27 | Karma: 11,66 | Přečteno: 144x | Diskuse| Kultura

Ladislav Kolačkovský

Sv. Jana Nepomucký a bájný jednorožec s kanovníkem

U katedrály sv. Víta v Praze nalezneme zajímavou památku. Je to nejen připomínka sv. Jana Nepomuckého, ale i dávno zapomenutého kanovníka 18. století - sakristána Václava Křečinského.

13.4.2024 v 20:59 | Karma: 17,06 | Přečteno: 310x | Diskuse| Kultura

Ladislav Kolačkovský

Rokokový unikát na arcibiskupském paláci v Praze – erb arcibiskupa hraběte z Příchovic

Na severní straně poblíž hlavní brány Pražského hradu je Arcibiskupský palác, který byl vystavěn jako sídlo pražských arcibiskupů. Zdobí ho heraldicky a umělecky unikátní rokokový erb, který stojí za bližší prohlídku.

7.4.2024 v 17:04 | Karma: 16,81 | Přečteno: 195x | Diskuse| Kultura
  • Nejčtenější

Atentát na Fica. Slovenského premiéra postřelili

15. května 2024  14:56,  aktualizováno  17:56

Slovenského premiéra Roberta Fica ve středu postřelili. K incidentu došlo v obci Handlová před...

Fico je po operaci při vědomí. Ministr vnitra mluví o občanské válce

15. května 2024  19:25,  aktualizováno  23:12

Slovenský premiér Robert Fico, který byl terčem atentátu, je po operaci při vědomí. S odkazem na...

Fica čekají nejtěžší hodiny, od smrti ho dělily centimetry, řekl Pellegrini

16. května 2024  8:42,  aktualizováno  15:38

Zdravotní stav slovenského premiéra Roberta Fica je stabilizovaný, ale nadále vážný, řekl po...

Pozdrav z lůžka. Expert Antoš posílá po srážce s autem palec nahoru

13. května 2024  18:48,  aktualizováno  14.5 22:25

Hokejový expert České televize Milan Antoš, kterého v neděli na cestě z O2 areny srazilo auto, se...

Novotný je na vyhazov z ODS. Výroky o Slováčkové překročil hranici, řekl Benda

12. května 2024  12:11

Starosta Řeporyjí Pavel Novotný překročil hranice, které by se překračovat neměly, kritizoval v...

Hlavně díky manželce. Britský premiér Sunak je se svou ženou bohatší než král

17. května 2024  22:12

Britský premiér Rishi Sunak a jeho manželka Akshata Murtyová v loňském roce, kdy byl Sunak celou...

Vlak na Děčínsku usmrtil člověka, provoz na trati do Ústí nad Labem byl přerušen

17. května 2024  18:10,  aktualizováno  21:32

Vlak u Dobkovic na Děčínsku v pátek vpodvečer srazil člověka. Na místě podlehl svým zraněním, řekl...

Manžela šéfky americké Sněmovny napadl kladivem. Kanaďan dostal třicet let

17. května 2024  21:06

Soud v Kalifornii vyměřil trest třiceti let odnětí svobody muži, který v roce 2022 vtrhl do domu...

Auto sjelo pod pražským Vyšehradem do Vltavy. Na místě zasahovali potápěči

17. května 2024  19:57,  aktualizováno  20:44

Hasiči a policie zasahovali na Podolském nábřeží, kde sjelo vozidlo do Vltavy. Podle pražských...

  • Počet článků 289
  • Celková karma 16,93
  • Průměrná čtenost 908x
Vážení čtenáři, děkuji, že jste navštívili mé články. Přináším méně známé nebo i zapomenuté příběhy zejména z našich dějin. Vždy však podložené prameny a literaturou. Jsem také autorem historické publikace V lesku erbů. 

Seznam rubrik