Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Vějíř Žofie Chotkové ozdobil Prahu

V červnu 2019 bylo na Praze 6 v prostoru před Píseckou bránou instalováno mimořádné dílo. Litinová plastika (fontána) „Vějíř Žofie Chotkové“.  Autorkou plastiky je akademická sochařka Martina Hozová. 

Moderní dílo s vodním prvkem připomnělo osobnost významné šlechtičny spojené s našimi i evropskými dějinami.

Plastika vějíře

Jednotlivé části vějíře jsou odlity z šedé litiny, materiál ­doplňují moderní instalatérské trubky, z nichž je vytvořený mělký reliéf a žebroví, připomínající skladbu vějíře. Dílo má rezavou patinu. Fontána bude v horkých dnech ochlazovat a zlepšovat mikroklima ve svém okolí. Jejím spoluautorem a zároveň autorem technického řešení je Jan Paclík. Byla vyrobena s podporou firmy MCAE Systems, jednotlivé segmenty byly odlity v jihomoravské Slévárně  Kuřim. Autorem navazující technologické části je Jan Kuneš a celkové architektonické řešení jižního předpolí Písecké brány navrhl Klement Valouch.

Paní autorka využila v tak prostorově omezené plastice širokou paletu symbolů. Předně použitá litina odkazuje k 19. století, kdy byl tento materiál hojně používán pro stavby a symbolizuje celou epochu průmyslového rozvoje našich zemí. Rezavá patina samozřejmě odkazuje k nostalgické vzpomínce na starou dobu císařství a mnohdy dobu již zapomenutou. Samotné místo je spojeno s rodem hrabat Chotků. Děd Žofie byl hrabě Karel Chotek, který jako nejvyšší purkrabí Království českého organizoval rozsáhlou výstavbu a modernizaci infrastruktury v českých zemích, obzvláště v Praze. Konkrétně i prostoru mezi pražským Klárovem a Píseckou branou, kde vznikla dodnes funkční cesta a parková úprava celého prostoru - Chotkovy sady.

Hlavním symbolem plastiky je samozřejmě vějíř. Zde se již dostáváme k osobnosti Žofie, vévodkyně z Hohenbergu. Představovat jí jistě netřeba. Stala se známou, bohužel tragicky, jako manželka následníka Františka Ferdinanda d´Este. Vějíř byl symbolem dam té doby, kdy neodmyslitelně patřil k jejich šatníku, představuje i určité pojetí samotné secesní ženskosti. Zároveň byl vějíř spolu s rukavicemi položen na její rakvi a je spojen i s koncem jejího života.

Zde se domnívám, že je možné více přiblížit pohřeb obou manželů, který není tolik znám jako samotný způsob smrti v důsledku atentátu. Vzhledem k rodové nerovnosti manželů, která se počítala i po jejich smrti, nebylo možné, aby byla Žofie pochována po boku svého muže v Kapucínské kryptě ve Vídni.  Proto již v roce 1909 vznikla na zámku Artstetten (vedle Konopiště další sídlo rodiny následníka) nová rodinná hrobka. V ní spočinula dne 4. července 1914  těla obou manželů, bok po boku, přesně tak, jak by si oba přáli.

Pohřeb Františka Ferdinanda a Žofie  zařizoval vrchní hofmistr kníže Montenuovo. Manželům musel být vystrojen společný pohřeb, ale jelikož Žofie byla morganatická manželka následníka trůnu, nemohl být vystrojen tzv. okázalý pohřeb. Dvorní hofmistr kníže Montenuovo se rozhodl, přesně podle pravidel dvorního ceremoniálu (ještě dle španělského vzoru), pro pohřeb tzv. třetí třídy, který už v době své organizace vyvolával vlnu nevole, ale skutečně odpovídal postavení následníka v habsburské rodině. Pohřby první třídy byly organizovány pouze vládnoucímu monarchovi. Pohřeb druhé třídy pak příslušel jeho manželce a ceremoniál třetí třídy příslušel arcivévodům. Rakve s těly manželů byly vedle sebe vystaveny v dvorní kapli ve vídeňském Hofburgu. Dobové fotografie naznačují rozdílnost výšky rakví během jejich vystavení ve Vídni, což bylo i záměrem. Informace, že k rakvi vévodkyně byly položeny bílé rukavice a vějíř, které měly označovat její původ – původ dvorní dámy (bývala dvorní dámou těšínské kněžny Isabely z Croy a Dülmenu), byla do současné doby považována za zlomyslný čin knížete Montenuovo. Tyto předměty ale byly obvyklým odznakem ženské důstojnosti a dostávaly je s sebou při pohřbu všechny příslušnice habsburského rodu. Většina současníků však tyto dva předměty spojovala s odznakem dvorní dámy, patrně to souviselo s nedobrým hodnocením tohoto způsobu pohřbu ze strany veřejnosti.  Na pohřeb nebyli pozváni zahraniční hosté a František Ferdinand nebyl ani pohřben s vojenskými poctami, i když zastával  armádní hodnost generálního inspektora branných sil. Následník trůnu nebyl ve vysoké společnosti nijak oblíbený, ale takový způsob pohřbu byl většinou šlechticů považován za nevhodný a urážlivý. Proto se představitelé nejvyšších rodů monarchie jako byli Schwarzenbergové, Lichtensteinové, Lobkovicové, Kinští a další, rozhodli vyjádřit úctu osobně a doprovodili kočáry s rakvemi až k Západnímu nádraží ve Vídni, většinou byli oblečeni ve slavnostních uniformách. Montenuovo jim předtím zakázal účast na pohřbu dle pravidel starobylého ceremoniálu  (byli to dvorští hodnostáři a vysocí důstojníci). Byla to možná první, ale jistě poslední manifestace vysoké aristokracie císařství. Montenuovo se přísně vzato držel dvorského ceremoniálu, ale veřejnost, ani aristokracie nepřijala tento způsob pohřbu dobře, dokonce s rozhořčením. Svojí roli zde hrála velmi tragická smrt manželů, jejich manželství a osud sirotků, pro které tato událost byla první, ale rozhodně ne poslední smutnou událostí jejich života. Sám císař ocenil knížete Montenuova děkovným dopisem za vystrojení pohřbu a dostal se tak do rozporu s veřejným míněním.  

Závěrem je možno říci, že plastika je velmi povedeným a umělecky vynikajícím počinem na území Prahy 6, zároveň důstojným způsobem připomíná osobnost vévodkyně z Hohenbergu a období císařství, lze si jen přát, aby takových děl ve veřejném prostoru vznikalo co nejvíce, a to včetně artefaktů spojených se zaniklou monarchií.   

 

 

Autor: Ladislav Kolačkovský | neděle 30.6.2019 0:24 | karma článku: 18,73 | přečteno: 477x
  • Další články autora

Ladislav Kolačkovský

Hrabě Trauttmansdorff v Bukovci a hrabě Castropola v Deštném ve světle archivů a matrik

Po Bílé hoře u nás proběhlo několik konfiskačních a emigračních vln. Zároveň v 17. století docházelo i k imigraci cizinců do různých částí království. Vracím se ke staršímu článku ve světle nejnovější literatury k tématu.

23.1.2024 v 8:18 | Karma: 10,38 | Přečteno: 238x | Kultura

Ladislav Kolačkovský

Oslava 90. narozenin emeritního knížete velkopřevora Fra Karla Paara

V sobotu 13.1. 2024 proběhla ve velkopřevorském paláci v Praze oslava 90. narozenin emeritního knížete velkopřevora Českého velkopřevorství Řádu maltézských rytířů Karla Eduarda Paara. Zvu vážené čtenáře k nahlédnutí.

20.1.2024 v 18:04 | Karma: 17,25 | Přečteno: 375x | Diskuse| Kultura

Ladislav Kolačkovský

Zámek Hořovice v objetí knížecích milenek

V 19. století se již některá knížata nechtěla nechávat svázat zákony svého stavu a následovala své srdce. Takovými nerovnými sňatky z lásky proslul rod hesenských knížat kurfiřtů, který byl spojen s Hořovicemi

14.1.2024 v 19:50 | Karma: 18,71 | Přečteno: 292x | Diskuse| Kultura

Ladislav Kolačkovský

Ke skutečné povaze titulu vévoda krumlovský u Schwarzenbergů

Při nedávném úmrtí pana Karla Schwarzenberga byla mnohokrát zmiňována šlechtická hodnost vévody krumlovského. Jaký byl její skutečný obsah? Oproti představě veřejnosti se jednalo o titul pouze čestný a území bylo jen titulární.

7.1.2024 v 19:45 | Karma: 20,05 | Přečteno: 375x | Diskuse| Kultura

Ladislav Kolačkovský

Kostel v Paštikách u Blatné ve vánoční čas – věku „rozumu“ navzdory

Přeji krásné Vánoce a hodně zdraví v roce 2024 všem čtenářům a redakci idnes. Děkuji za Vaší přízeň a těším se, že se budeme potkávat i nadále nad historií a památkami. Věnuji Vám jako malý dáreček tento článek o kostele Paštiky.

23.12.2023 v 16:45 | Karma: 22,29 | Přečteno: 360x | Diskuse| Kultura
  • Nejčtenější

Studentky rozrušila přednáška psycholožky, tři dívky skončily v nemocnici

25. dubna 2024  12:40,  aktualizováno  14:38

Na kutnohorské střední škole zasahovali záchranáři kvůli skupině rozrušených studentek. Dívky...

Podvod století za 2,4 miliardy. Ortinskému hrozí osm let a peněžitý trest 25 milionů

29. dubna 2024  6:21,  aktualizováno  13:19

Luxusní auta, zlaté cihly, diamanty a drahé nemovitosti. To vše si kupoval osmadvacetiletý Jakub...

Rusové hlásí průlom fronty. Ukrajinská minela jim přihrála klíčové město

24. dubna 2024  11:40,  aktualizováno  15:50

Premium Jako „den průlomů“ oslavují ruští vojenští blogeři pondělní události na doněcké frontě, kde se...

NATO by Rusy porazilo, Putin má jedinou naději, řekl polský ministr zahraničí

26. dubna 2024  12:04

Rusko by se mělo bát Severoatlantické aliance, protože ho v případě střetu s ní čeká „nevyhnutelná...

Pokleknete a budete prosit. Generál slíbil zničit NATO do roku 2030

24. dubna 2024  21:21

Velitel čečenských sil bojujících na Ukrajině a věrný obdivovatel ruského prezidenta Vladimira...

Nejraději měli Češi EU za předsednictví. Vlnu nevole vyvolala migrační krize

1. května 2024  11:03

Největší nespokojenost s členstvím Česka v Evropské unii byla v době migrační krize. V roce 2016...

Česko slaví 1. máj. Na Střeleckém ostrově se hádali komunisté s aktivisty

1. května 2024,  aktualizováno  10:55

Přímý přenos Odstartovaly každoroční oslavy prvního máje. V Praze pořádají tradiční setkání strany hnutí a...

Hasiči při pálení čarodějnic zasahovali u dvacítky požárů, často zbytečně

1. května 2024  9:14,  aktualizováno  10:44

Na mnoha místech Česka se během včerejšího posledního dubnového večera rozhořely ohně při tradičním...

To nemyslíte vážně! Soudce ostře zpražil bývalého vrchního žalobce

1. května 2024  10:17

Emotivní závěr měl úterní jednací den v kauze údajného „podvodu století“, v němž měly přijít tisíce...

  • Počet článků 287
  • Celková karma 17,13
  • Průměrná čtenost 915x
Vážení čtenáři, děkuji, že jste navštívili mé články. Přináším méně známé nebo i zapomenuté příběhy zejména z našich dějin. Vždy však podložené prameny a literaturou. Jsem také autorem historické publikace V lesku erbů. 

Seznam rubrik