Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Kostel v Paštikách u Blatné ve vánoční čas – věku „rozumu“ navzdory

Přeji krásné Vánoce a hodně zdraví v roce 2024 všem čtenářům a redakci idnes. Děkuji za Vaší přízeň a těším se, že se budeme potkávat i nadále nad historií a památkami. Věnuji Vám jako malý dáreček tento článek o kostele Paštiky. 

Kostel sv. Jana Křtitele se nachází v malé obci Paštiky v jižních Čechách, dva kilometry severovýchodně od města Blatná. Byl vystavěn v letech 1747-1753 na místě někdejšího kostelíka podle plánů barokního mistra Kiliána Ignáce Dientzenhofera.

Kostel Paštiky

Kostel je spojen s rodovou pamětí hrabat Sereniyů, kdy jej nechala vystavět Marie Alžběta Sereniová, rozená hraběnka z Waldsteina, vdova po hraběti Josefu Sereniovi. Manželé byli majiteli panství Blatná v první polovině 18. století.[1]

Původně měl stavbu provést architekt Johann Hoffman,[2] ale ten zemřel dříve, než dokončil plány. Výběr hraběnky na nového architekta padl na Kiliána Ignáce Dietzenhofera. S jeho dílem byla velmi dobře seznámena. Nejenže hraběnčini příbuzní z rodu Waldsteinů mu zadávali zakázky na stavební podniky na svých panstvích, ale při pobytech v Praze byl jejím farním kostelem sv. Tomáš na Malé Straně, na jehož úpravách se Dietzenhofer podílel, dále byla členkou svatojánského bratrstva při kostele sv. Jana Nepomuckého na Skalce, který Dietzenhofer taktéž stavěl.

Portrét hraběnky Sereni v kostele

Stavební práce na kostele probíhaly v letech 1747-1752. Ukončeny byly až rok po smrti K. I. Dientzenhofera (+ 12. prosince 1751). Kostel v Paštikách byl patrně nejvyzrálejší a také poslední projekt K. I. Dietzenhofera.

Svojí honosností a tematickou výzdobou se zdejší kostel měl stát nejvýznamnější sakrální stavbou na panství, spjatou s rodinnou pamětí Sereniů. Novostavbou, která měla reprezentovat rod svých stavitelů a fundátorů. O těchto úmyslech svědčí nejvíce sochařská a obrazová výzdoba kostela. Zatímco ve farním kostele v Blatné byli upřednostněni čeští zemští světci, zde měli být adorováni světci vzývaných tradičně v rodině hraběte Josefa Sereniho – všichni pocházeli z okruhu světců uctívaných hlavně v říšském prostředí. Ačkoli už hrabě nežil, zachovávala hraběnka kontinuitu rodové sereniovské tradice. Navíc se ve zdejší výzdobě opět objevuje dvojice svatých, osobních patronů manželského páru, sv. Josefa a sv. Alžběty Durynské.

Kostel v Paštikách je ukázkou pozdní barokní zbožnosti lidí, kteří byli v době přicházejícího osvícenství a josefínských reforem hluboce zasaženi ve svém náboženském cítění. Náboženské reformy uskutečněné panovníkem byly velkou ránou v životě tehdy více než osmdesátileté ženy – hraběnky Sereniové, ale nespokojenost vyvolali i ve městě a nejvíce snad u blatenského děkana. Zrušena byla nejen většina oltářů v kostele, ale i náboženské bratrstvo, kostelní vybavení a náčiní ze stříbra a ostatních kovů bylo zabavováno a rozprodáváno, byly rušeny poutě a velkou nevoli vyvolal zákaz zvonění na mraky, které mělo odvracet od města bouřku a krupobití a na které se místní obyvatelé spoléhaly či zákaz stavby májky.

Tato jednolodní stavba je vyzdobena freskami od malíře J. V. Spitzera. Loď je sklenuta valenou klenbou, hranolová věž, presbytář půlkruhový.

Hraběnka se s těmito zásahy už nikdy nesmířila, ve své závěti, sepsané v květnu 1784, si přála pouze skromný pohřeb, nicméně mše svaté se měly sloužit také v klášterech chudých (žebravých) řádů a u privilegovaných oltářů. U oltářů a řádů, které ovšem Josef II. už stihl zrušit.

Kostel v Paštikách je tak dokladem citů a náboženského cítění, které se ve své době již měly brzy stát anachronismem a pro nás se navždy uzavřít za branami konce 18. století.[3]

Pamětní deska Josefa Sereni a jeho manželky Alžběty, zakladatelky kostela

 

[1] https://kolackovsky.blog.idnes.cz/blog.aspx?c=809497

[2] Johannn František Hoffman (1700- 18. 5. 1747, Blatná), žák Petra Brandla, architekt, malíř, sochař a řezbář. Vytvořil např. sochu sv. Rocha pro kapli v Březnici a obraz sv. Jana Nepomuckého pro březnický kostel, kazatelnu v klášterním kostele ve Lnářích, fresky ve lnářské zámecké kapli s výjevy ze života sv. Josefa Egyptského z roku 1721, výzdobu kostela Nanebevzetí Panny Marie v Blatné, kostel sv. Jana Křtitele v Rokycanech.

[3] Citace textu z HASILOVÁ, Pavla, Hraběnka Serényiová a město Blatná, Diplomová práce, Univerzita Karlova, Filozofická fakulta, Ústav českých dějin, 2013

 

Autor: Ladislav Kolačkovský | sobota 23.12.2023 16:45 | karma článku: 22,29 | přečteno: 383x
  • Další články autora

Ladislav Kolačkovský

Modlešovice – johanité mezi králem Zikmundem a husity

U Strakonic nalezneme obec Modlešovice. Můžeme z ní číst osud majetků johanitů v dobách husitských bouří. Johanité se stali oběťmi nejen husitů, ale snad ještě více jim uškodil sám Zikmund Lucemburský

15.9.2024 v 16:00 | Karma: 11,03 | Přečteno: 140x | Diskuse | Kultura

Ladislav Kolačkovský

Ze Slaníku ke zlatým ostruhám krále Edwarda IV. v Londýně

Každá, i ta sebemenší památka, může být branou k velkým příběhům. Takovým je i příběh rytíře a purkrabího Řádu johanitů na Strakonickém hradě Miroše z Vochova a jeho syna Jana Miroše.

14.9.2024 v 20:31 | Karma: 12,52 | Přečteno: 144x | Diskuse | Kultura

Ladislav Kolačkovský

Mrzká ohyzda Alzbieta – boj rytířů s démonickými silami u Strakonického hradu

Velmi příznačná pro dobu barokní jsou zděná boží muka v ulici v Lipkách na okraji Strakonic. Pamatují zápas maltézských rytířů s magií a pověrami v kraji v 17. století

8.9.2024 v 15:11 | Karma: 14,12 | Přečteno: 227x | Diskuse | Kultura

Ladislav Kolačkovský

Hustopeče nad Bečvou - vzácný klenot - baronská koruna a stopy flanderského rodu Baillou

Jméno rodu Baillou není u nás příliš známé. V Hustopečích nad Bečvou se s ním můžeme setkat a vidět jejich baronskou korunku, což je velká vzácnost v našich zemích. O rodu a koruně.

1.9.2024 v 18:16 | Karma: 14,19 | Přečteno: 243x | Diskuse | Kultura

Ladislav Kolačkovský

V srpnu 1968 stále žila dáma z jiných dob – Ernestina Thun – Hohenstein od sv. Andělů

Hrob Karla Kryla, básníka a písničkáře patří mezi nejnavštěvovanější na břevnovském hřbitově. V srpnu 1968 však ještě žila i jiná osobnost. A je zde také pohřbená. Poslední kapitulářka Šlechtického ústavu od sv. Andělů v Praze.

25.8.2024 v 18:15 | Karma: 17,47 | Přečteno: 290x | Diskuse | Kultura
  • Nejčtenější

Tisíce lidí v Opavě opouští domovy. Voda odřízla i sever Olomouckého kraje

14. září 2024  7:45,  aktualizováno  15.9 2:20

Sledujeme online Velká část Česka čelí kvůli extrémním srážkám záplavám. Moravskoslezský a Olomoucký kraj vyhlásily...

Druhý den povodní: voda řádila v 11 krajích, lidé prchali, katastrofa na Jesenicku

15. září 2024  3:31,  aktualizováno  23:41

Velká voda v neděli zasáhla většinu Česka. Nejhorší situace byla na Jesenicku, řeka tam smetla domy...

V Praze se srazily vlaky, zraněno 35 lidí. Strojvůdce byl opilý, druhý v zácviku

18. září 2024  7:59,  aktualizováno  14:33

V pražské Libni se ve středu ráno srazily dva osobní vlaky. To si vyžádalo 35 zraněných, nikdo však...

Extrémní deště, silný vítr, na jihu Čech až stoletá voda. Řeky začaly stoupat

12. září 2024  9:57,  aktualizováno  22:36

Sledujeme online Meteorologové v novém modelu potvrdili vysoké srážkové úhrny na českém území v nejbližších třech...

Litovel spláchla vlna. Město je zcela uzavřené, voda pozvolna klesá

16. září 2024  1:22,  aktualizováno  13:08

Do Litovle na Olomoucku v neděli večer dorazila očekávaná záplavová vlna. Voda z řeky Moravy v...

ANALÝZA: Volby v době pohromy. Jak mohou povodně ovlivnit jejich výsledek

20. září 2024

Premium Tak zvláštní volby Česko zřejmě ještě nezažilo. Ještě před tím, než se v pátek v celé zemi otevřou...

Kokain, devět ran do hrudi a matčin boj. Případ ubodané Anety znovu otevírá film

20. září 2024

Premium Před deseti lety, 20. září 2014, přišla Anna Rodová o svou třiadvacetiletou dceru Anetu. Dívka se...

Od „hnojometu“ po rušení ministerstev. Co přinesl poslední střet před volbami

19. září 2024  19:55,  aktualizováno  22:06

Poslední televizní debata před krajskými a senátními volbami se nesla opět v mnoha přestřelkách...

Byl to dar od srdce a pak mi ho odpojili. Kadyrovův cybertruck je nepojízdný

19. září 2024  21:56

Ramzan Kadyrov, čečenský satrapa ve službách ruského diktátora Vladimira Putina, přiblížil další...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

  • Počet článků 265
  • Celková karma 14,28
  • Průměrná čtenost 749x
Vážení čtenáři, děkuji, že jste navštívili mé články. Přináším méně známé nebo i zapomenuté příběhy zejména z našich dějin. Vždy však podložené prameny a literaturou. Jsem také autorem historické publikace V lesku erbů. 

Seznam rubrik