Pábení "rytíře" Menčíka (Menšíka) - pověsti a pravda
Blízko Strakonic se rozkládá malebná obec Dobrš. Je známá svým kostelíkem a tvrzí, kde po staletí sídlil rytířský rod Koců z Dobrše. Tvrz je také opředena pověstmi. Jednou malebnou o Kryštofovi z Dobrše, který měl cestovat do Benátek a Orientu, odkud si měl přivést krokodýla, který pak přebýval v rybníčku u tvrze. Nechybí dramatický útěk a zabití ještěra věrným sluhou Racochou. Je to místní varianta na oblíbený motiv draka a sv. Jiří.[1] Od r. 1516 držel Dobrš Kryštof Koc (+1563), ke kterému se patrně pověst vztahuje, ale do Orientu necestoval a spíše se věnoval hospodaření na svém panství. Po staletích se v obci objevuje druhá pověst, která je také podobná boji statečného rytíře s drakem. Draka však tentokrát zobrazuje armáda velkoněmecké říše a rytíře Josef Menčík.[2] Zajímavá a poněkud bizarní postava počátku 20. století na Dobrši.
Jednalo se o místního rodáka, který měl koupit tvrz Dobrš, zachránit jí a žít rytířským způsobem života. Přitom bavil své okolí, sbíral různé artefakty a nosil brnění. V roce 1938 se měl na koni a ve zbroji postavit na odpor koloně německých tanků, která okupovala území ČSR a nakonec mu měla být tvrz konfiskována v roce 1945. Tento příběh se opakuje a přebírá, ovšem bez kritického náhledu na prameny.
Josef Menčík „rytíř“ byl domkářem (*14.3.1870, Dobrš čp.7 -19.11.1945, Buzičky) v Dobrši č.42. Nepocházel z žádného vladyckého rodu, ale z obvyklého rolnického a selského, jako naprostá většina obyvatel v Dobrši. Jeho předci žili v dodnes dochované chalupě číslo popisné 7. On se také narodil v domě číslo popisné 7 v Dobrši. Původně se rod jmenoval Menšík, ale za Václava Menšíka (děd „rytíře“) došlo ke změně příjmení na Menčík.
Jeho otec: Jan Menčík (*4.4.1841, Dobrš čp.7 ), podruh (pak sedlák) v Dobrši čp.7, dne 26.1.1869 oddán v Horách Matky Boží s Annou Širokou (*ca 1846) z Mokrosuk.
Děd: Václav Menčík/Menšík (*12.12.1802, Dobrš čp.7, + před 14.3.1870), sedlák v Dobrši čp.7, dne 5.1.1822 v Dobrši oddán s Marií Hoferovou (*ca 1807) z Nové Vsi
Praděd: František Menšík (*10.10.1779, Dobrš čp.7), sedlák v Dobrši čp.7, dne 17.11.1799 se ve Vacově oženil s Rozinou Peškovou (*ca 1775) z Přečína
2x praděd: Václav Menšík (*ca 1746), sedlák v Dobrši čp.7 („grunt menšíkovský“)
3x praděd: Vavřinec Menšík (*ca 1716), sedlák v Dobrši čp.7 („grunt menšíkovský“).
Josef Menčík si měl koupit tvrz Dobrš. Ani tato informace neodpovídá zcela skutečnosti. První písemná zmínka o obci Dobrš pochází z roku 1377, kdy je zmiňován Přibík z Dobrše zvaný Kocík. Rod Koců z Dobrše tu pak sídlil až do roku 1608. Po tomto roce se vlastníci střídali, až bylo panství v roce 1707 připojeno ke schwanzenberským državám. Část komplexu tvrze byla rozprodána poddaným k obývání, z části vznikla sýpka, později tu byla i škola. Podstatné je, že tvrz byla ve zchátralém stavu a rozparcelovaná pro bydlení. V době kolem roku 1800 to byla změť různých chátrajících budov, ve kterých žili různí obyvatelé a v části areálu byla i škola. Majitelé jednotlivých stavení si svá obydlí všelijak upravovali, takže původní dispozice byla narušena. Josef Menčík zakoupil za drobnou částku objekt číslo popisné 42, kde žil i s rodinou, patrně ve velmi chudých poměrech. Čili rozhodně nevlastnil zámek ani tvrz. Jen malou část původního areálu. Spolu s ním tam žilo množství dalších rodin na zbytcích původní tvrze.[3]
Je pravdou, že jezdíval na místní poutě v brnění a na koni, rád provázel děti po tvrzi a sbíral nejrůznější artefakty i tzv. cetky, ze kterých vytvořil jakousi sbírku. Brnění si nepřivezl z Francie, ale z Německa, kde v něm vystupoval v cirkuse. Jako výrostek ze zlosti vypálil místní dobršskou hospodu, za což i strávil nějaký čas ve věznici na Borech. Patrně to byl hrabalovský typ pábitele. Ovšem jeho jízda proti koloně tanků v roce 1938 se nezdá být příliš pravděpodobná a opírá se o jakousi vzpomínku neurčitého pamětníka. Vzhledem k jeho vysokému věku na konci třicátých let i vzhledem k tomu, že místní kronika obce nic takového nezmiňuje. A v té době na Bučině pravděpodobně vůbec nebyl. Domnívám se, že se jedná o legendu. Pokud by se to stalo, tak by to byla jistě zaznamenáníhodná událost i pro kronikáře. V každém případě zde zůstává prostor pro fantazii čtenářů. Josef Menčík umírá dne 19.11.1945 v Buzičkách u svého syna Josefa, který se narodil 16.1.1907 v Dobrši. Dle soupisu obyvatel obce Dobrš z roku 1921 se Josef Menčík uvádí jako zemědělec v čp.42 (roku 1914 byl uveden jako dělník při výrobě cihel, stejně tak i jeho žena Kateřina, nar. 16.11.1877 v Nespicích). Snad nakonec je třeba uvést, že informace o jakémsi znárodňování tvrze je zcela nesmyslná, už vzhledem k tomu, že nešlo znárodnit něco, co Menčíkovi nepatřilo.
Tolik k pověstem i pravdivým příběhům z Dobrše o pábiteli Josefu Menčíkovi. Byl typickým tehdejším Podlešákem - určitý kalkul či vychytralost šly ruku v ruce s nánosem romantismu.
[1] Pavel, Josef: Pověsti českých hradů a zámků, 1995
[2] Poslední rytíř Josef Menčík - Kabinet Kuriozit kupříkladu zde
[3] Encyklopedie českých tvrzí, 1. díl., Argo, Praha 1997
Ladislav Kolačkovský
Max Müller, padl v Doněcku - hranice zla a dobra je v srdcích lidí
„Čára, jež dělí dobro od zla, protíná srdce každého člověka. A kdo zničí kousek vlastního srdce?“ — Solženicyn, Souostroví Gulag.
Ladislav Kolačkovský
Tvrz Uhříněves s templářským a johanitským křížem
Opředený pověstmi Řád templářů byl zrušen již ve středověku, ale jejich majetkovým dědicem se stal Řád johanitů. Dobře to ilustruje osud komendy a tvrze Uhříněves.
Ladislav Kolačkovský
Tvrz a dvůr johanitů ve Slaníku u Strakonic
Řád johanitů se věnoval hospodářské činnosti nejen kvůli své charitativní činnosti, ale i kvůli údržbě pevností ve Středomoří. Jedním z významných hospodářských zázemí Řádu u nás byl i Slaník u Strakonic.
Ladislav Kolačkovský
Vzestup židovské rodiny Schey von Koromla - barony za 10 let
Vzestup židovské obchodnické rodiny Scheyů. Vystoupali na šlechtickém žebříčku od prostého šlechtictví až do stavu svobodných pánů v průběhu pouhých deseti let.
Ladislav Kolačkovský
Válka zabíjí a pomsta nesmiřuje – Franz Sattler – Hitlerjugend ze Stříbrného
Hitlerjugend z opuštěného hřbitova ve Stříbrném - Silberbachu a zamyšlení nad jeho osudem i osudem obce
Další články autora |
Patrik Hartl odstupuje ze StarDance, vrátí se Lucie Vondráčková
Po důkladném zvážení a na doporučení lékařů se spisovatel Patrik Hartl rozhodl ukončit svoje...
Velký test másla: Nejlahodnější vzorek nebyl ani bio, ani z alpského mléka
Premium Lahodné máslo, které chutná a voní po smetaně, nemusí stát majlant. Jenže napěchovat jím mrazák,...
Chaos, protesty a vojáci v parlamentu. V Jižní Koreji hodiny platilo stanné právo
Jižní Korea zažila den plný chaosu poté, co prezident Jun Sok-jol vyhlásil stanné právo kvůli silám...
Pohřešovaného manažera našli mrtvého, po noční nehodě patrně bloudil v lese
Policisté v pondělí dopoledne našli pohřešovaného manažera e-shopu s hudebními nástroji Kytary.cz....
Kvůli agresivitě Romy neregistruji, vyhlásila pediatrička po konfliktu s nimi
S neurvalostí, agresivitou a urážkami se setkala v čekárně své ordinace dětská lékařka z Aše. Podle...
Senior jel kilometr po prázdné pneumatice, za autem se vznášela oblaka dýmu
S prázdnou pneumatikou po ráfku si to pardubickými ulicemi uháněl pětasedmdesátiletý senior, který...
Piráti online rozhodují o místopředsedovi. Zájem mají i Richterová či Šípová
Do užšího vedení Pirátů se pokouší vrátit místopředsedkyně Poslanecké sněmovny Olga Richterová. Má...
Hejtman a poslanec Bělica rezignoval na primátora. Zajímalo to jen média, tvrdí
Moravskoslezský hejtman Josef Bělica rezignoval na funkci primátora Havířova. Naplnil tak svůj...
Cokoli je lepší než Asad. Syrští uprchlíci se přes hranice hrnou domů
Na hranicích Libanonu a Turecka se Sýrií se shromažďují syrští uprchlíci mířící po pádu režimu...
Prodej stavebního pozemku 1162m2, Dolní Rokytá
Rokytá, okres Mladá Boleslav
3 390 000 Kč
- Počet článků 287
- Celková karma 13,39
- Průměrná čtenost 716x