Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

O BIS, panu Koudelkovi a Vojenském řádu Marie Terezie

Svým článkem reaguji na nesprávnou informaci v FB postu pana K. Schwarzenberga ohledně Vojenského řádu Marie Terezie -Der Militär-Maria-Theresien-Orden

Předně předestírám, že se nijak nezabývám jakýmikoliv politickými či informačními sděleními pana poslance K. Schwarzenberga, ty ponechávám zcela stranou a přenechávám je jiným. Dále uvádím, že jsem se předem obrátil na pana poslance na určený email s informací o nepřesnosti v postu ohledně Řádu, pokud pan poslanec disponuje jinou informací o Řádu, kterou nemám či není uvedená v literatuře, tak článek samozřejmě upravím. Ale k věci.

Pan Schwarzenberg ve svém FB postu (O potřebě Koudelků) ze dne 30.10. uvedl, že „Za starého Rakouska měl nejvyšší vojenský řád Marie Terezie za hrdinství jednu podmínku, která ho stavěla nad všechny ostatní podobné řády. Podmínkou bylo totiž to, že dotyčný musel svůj čin vykonat bez nebo dokonce proti rozkazu. Za to bylo udělováno nejvyšší vyznamenání“. 

Bohužel musím konstatovat, že tomu tak není.

Řád byl založen císařovnou Marií Terezií roku 1757 v souvislosti s tzv. válkami o rakouské dědictví. Bezprostředním popudem k založení již dříve zamýšlené dekorace bylo vítězství nad vojskem pruského krále Friedricha II. v bitvě u Kolína. Tento první a zároveň nejvyšší vojenský řád Rakouska byl udělován důstojníkům domácí armády i armád spojeneckých za mimořádnou statečnost v boji bez ohledu na národnost, hodnost, postavení, náboženství či stav. S udělením bylo spojeno povýšení do dědičného šlechtického stavu (ipso facto rytířského, na žádost do stavu svobodných pánů, v Uhersku se jednalo o prosté šlechtictví a baronát), mimořádná pense (i pro vdovu a sirotky) přístup ke dvoru panovníka a mimořádná společenská prestiž nositele.

Od roku 1765 se řád dělil na 3 stupně: velkokříž na velkostuze, komandérský stupeň na nákrční stuze a rytířský stupeň ve formě náprsní dekorace. Od založení řádu bylo celkem uděleno 61 velkokřížů, 140 komandérských a 1039 rytířských křížů. Řád sice oficiálně zanikl společně s pádem habsburské monarchie v roce 1918, ale jeho kancelář (kapitula) nadále řád udělovala na základě podaných návrhů důstojníkům bývalé rakousko-uherské armády za zásluhy z bojů let 1. světové války. Při udělení poslední dekorace v roce 1931 rytíři Arpádu von Tauby (Taby) se definitivně uzavřely dějiny Řádu. Řád je dodnes mimořádně sběratelsky cenný.

Uchazeč o udělení této mimořádné dekorace musel ke svojí žádosti přiložit tzv. species fakta, popisující jeho chvályhodné a udatné činy. Bez rozsáhlého úvodu tu musel být jasný popis skutku a podstatných okolností, času, příčin, provedení, popisu skutku, použitých prostředků a úspěchů, a to bez dvojznačného či přehnaného vyprávění. Species fakta musela být potvrzena svědectvím 6 generálů, štábních důstojníků nebo vyšších důstojníků s jejich vlastnoručními podpisy. V případě absence takových svědků (situace na bojišti)  mohli být nahrazeni dvěma poddůstojníky či prostými vojáky.

Řád se uděloval:„für aus eigener Initiative unternommene, erfolgreiche und einen Feldzug wesentlich beeinflussende Waffentaten, die ein Offizier von Ehre hätte ohne Tadel auch unterlassen können“ - „za vykonání takového činu osobní statečnosti, který by za běžných okolností nebyl vyžadován a přesto byl vykonán, případně spolu s tímto činem při vojenské akci provedení mimořádně důležitého a dovedného rozhodnutí“.

V zásadě se jedná o to, že čin musel být vykonán nad rámec běžných služebních povinností. Nicméně podmínka, že by byl vykonán bez rozkazu či proti rozkazu, zde nikdy nebyla. Ani by nebyla reálná. Předně by vyzývala k porušování vojenské subordinace, což je v armádě té doby, ale i dnes, nemyslitelné a dále pak Řádem byli dekorováni i vysocí velitelé (polní maršálové, generálové), kteří se řídili rámcovým příkazem vrchního velitele k provedení vojenské operace, ale oni byli ti, kteří rozkazy vydávali.

Uveďme si příklad.

Udělení Řádu (Ritterkreuze des Maria Theresien-Ordens,  151. promoce 27.11.1848 za udatnost v bitvě u Volty, Itálie 1848) Heinrichovi, svobodnému pánu Hauserovi. Německý text: Bei Volta (26. und 27. Juli) wurde H., der das 2. Bataillon commandirte, beauftragt, die Höhe rechts von der Straße und die Kirche Maria Magdalena zu besetzen. In Ausführung dieses Befehles im hartnäckigsten Nachtkampfe gegen einen mehr als zehnfach überlegenen Feind leistete H. mit seinem Bataillone Wunder der Tapferkeit, und seiner Standhaftigkeit war es zu danken, daß der höchste und vortheilhafteste Punct des Plateau’s, der Pfarrhof, die Nacht hindurch besetzt blieb und bis zum Morgen des andern Tages behauptet wurde.

Tedy v bitvě u Volty (26. a 27. července) byl Hauser, tehdy velel 2. praporu, pověřen obsazením koty vpravo od silnice a kostela Marie Magdalény (beauftragt, die Höhe rechts von der Straße und die Kirche Maria Magdalena zu besetzen). Při výkonu tohoto příkazu (In Ausführung dieses Befehles) v nejurputnějším nočním boji proti nepříteli s více než desetinásobnou převahou předvedl se svým praporem zázrak chrabrosti .......držel celou noc kotu, ale ne proti rozkazu, ale v souladu s rozkazem....za to obdržel Ritterkreuze des Maria Theresien-Ordens.

Bohužel tato nepřesnost, vzhledem k popularitě postu, způsobuje, že se utvrzují legendy o Řádu, že se uděloval za činy bez rozkazu či proti rozkazu.

 

Zdroj:https://de.wikisource.org/wiki/BLK%C3%96:Hauser,_Heinrich_Freiherr

Koláčný, Řády a vyznamenání Habsburské monarchie, Praha 2006

 

Autor: Ladislav Kolačkovský | neděle 3.11.2019 13:40 | karma článku: 30,36 | přečteno: 1148x
  • Další články autora

Ladislav Kolačkovský

Záhadný erb v Martinickém paláci na Hradčanech

V Martinickém paláci na Hradčanském náměstí v Praze nalezneme záhadný erb rodu, který se nijak neprotíná s dějinami paláce ani Prahy. Proč tam tedy je a komu náleží? Literatura k tomu mlčí.

9.3.2024 v 21:32 | Karma: 17,13 | Přečteno: 328x | Diskuse| Kultura

Ladislav Kolačkovský

Švýcarský honorární vicekonzul z Ruzyně – Remigius von Bergamin

Na hřbitově Ruzyně spočívá rodina, jež se zcela vymyká venkovskému rázu hřbitůvku. Von Bergamin. Jedná se o rodinu honorárního vicekonzula Švýcarska v ČSR v době první republiky. Dosud literatuře neznámá fakta v článku.

3.3.2024 v 19:38 | Karma: 14,80 | Přečteno: 232x | Diskuse| Kultura

Ladislav Kolačkovský

Swéerts-Sporckové dávno vymřeli po meči i přeslici. Ať žije Stephan Swéerts-Sporck?

V posledních letech se na Kuksu občas objevuje pan Stephan Swéerts-Sporck z Rakouska. Ale rod Swéerts-Sporck vymřel po meči i přeslici již velmi dávno. Že by kmotřička smrt byla nepozorná?

2.3.2024 v 22:05 | Karma: 19,81 | Přečteno: 407x | Diskuse| Kultura

Ladislav Kolačkovský

Albínové a kanovníci na Hradčanském náměstí v Praze - erbovní památka

Tři krásné renesanční polychromované erby na domě Hradčanské nám. č.p. 58/14 připomínají kanovníky a pražské arcibiskupství v minulosti. Drobná památka, která rozhodně stojí za pohled zblízka.

25.2.2024 v 18:41 | Karma: 12,20 | Přečteno: 214x | Diskuse| Kultura

Ladislav Kolačkovský

Madame d’Ora, zapomenutá fotografka starého mocnářství

Období našeho císařství před Velkou válkou obvykle známe z kabinetních fotografií mužů. Kolem roku 1907 se objevuje ve Vídni ateliér, kde fotí žena. Jmenovala se Dora Philippine Kallmus, pseudonymem Madame d’Ora.

24.2.2024 v 22:01 | Karma: 20,66 | Přečteno: 310x | Diskuse| Kultura
  • Nejčtenější

Studentky rozrušila přednáška psycholožky, tři dívky skončily v nemocnici

25. dubna 2024  12:40,  aktualizováno  14:38

Na kutnohorské střední škole zasahovali záchranáři kvůli skupině rozrušených studentek. Dívky...

Podvod století za 2,4 miliardy. Ortinskému hrozí osm let a peněžitý trest 25 milionů

29. dubna 2024  6:21,  aktualizováno  13:19

Luxusní auta, zlaté cihly, diamanty a drahé nemovitosti. To vše si kupoval osmadvacetiletý Jakub...

Rusové hlásí průlom fronty. Ukrajinská minela jim přihrála klíčové město

24. dubna 2024  11:40,  aktualizováno  15:50

Premium Jako „den průlomů“ oslavují ruští vojenští blogeři pondělní události na doněcké frontě, kde se...

Zemřel bývalý místopředseda ODS Miroslav Macek. Bylo mu 79 let

1. května 2024  12:58

Ve věku 79 let zemřel bývalý místopředseda ODS a federální vlády Miroslav Macek, bylo mu 79 let. O...

NATO by Rusy porazilo, Putin má jedinou naději, řekl polský ministr zahraničí

26. dubna 2024  12:04

Rusko by se mělo bát Severoatlantické aliance, protože ho v případě střetu s ní čeká „nevyhnutelná...

Dvacet let dotací z EU. Přinesly zločiny, ale i vlaky, techniku a splavné řeky

2. května 2024

Premium Lázně, které nevznikly a je z nich night club nebo zdvihací most, který se nikdy nezdvihl. Česko...

Rus má imperialistické myšlenky. Ukrajinou nekončí, říká velitel v Donbasu

2. května 2024

Premium Doněcká oblast (od zpravodajů iDNES.cz) Vymlácená okna, ale i celé domy srovnané se zemí. Tak vypadá Doněck a celý průmyslový Donbas....

Zelenskyj odvolal šéfa kybernetické špionáže kvůli skandálu s bytem manželky

1. května 2024  22:26

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj odvolal šéfa kybernetického oddělení tajné služby SBU...

V Břeclavi na chlapce spadla branka, na následky zranění zemřel

1. května 2024

V Břeclavi ve středu v podvečer po úrazu na hřišti zemřel dvanáctiletý chlapec. Policie okolnosti...

  • Počet článků 287
  • Celková karma 17,13
  • Průměrná čtenost 915x
Vážení čtenáři, děkuji, že jste navštívili mé články. Přináším méně známé nebo i zapomenuté příběhy zejména z našich dějin. Vždy však podložené prameny a literaturou. Jsem také autorem historické publikace V lesku erbů. 

Seznam rubrik