Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Erbovní a šlechtické peripetie a omyly markýze Albrechta Kubinzky z Hohenkubina

O ambicích a peripetiích Albrechta Kubinzky von Hohenkubin. Mimořádný případ snahy o společenský vzestup a větší společenský lesk za časů starého mocnářství, který ukončil až zánik monarchie. 

Původ rodu Kubinzkych není dosud zcela objasněn. Jisté je, že šlo o židovskou rodinu, která možná  pocházela z dnes slovenské Oravy a do Čech přišla počátkem 19. století. Podle jiných zpráv měli být Kubinští v Českém království usazeni již v polovině 18. století. Tak či onak, ale na počátku rodové slávy stál Josef Kubinzky (1775-1836), židovský obchodník a majitel realit v Praze. Jeho vzestup započal po vydání tolerančního patentu Josefa II., který zrušil většinu středověkých omezení a umožnil židovským podnikatelům konečně zhodnotit své schopnosti. Kubinzky se obratně zaměřil na textilním průmyslu, jenž za napoleonských válek zaznamenal velký rozmach. Založil továrnu na Smíchově a koupil řadu nemovitostí v Praze. Potomek Josefa Friedrich Kubinzky byl také významnou osobností, a proto se mu dostalo řady ocenění. Stal se rytířem řádu Františka Josefa, císařským radou a jeho vrcholným společenským úspěchem byl zisk řádu Železné koruny III. třídy, který získal nejvyšším rozhodnutím z 28. dubna 1884. Protože statuta tohoto řádu umožňovaly získání šlechtického stavu, Kubinzky privilegia využil. Připlatil si také za zvlášť honosné provedení listiny, za kterou zaplatil 500 zlatých, což tehdy představovalo roční plat poručíka c. k. armády. Diplomem ze 17. června 1884 získal titul rytíř (Rittter von) a erb, který odkazoval na jeho profesi: Ve stříbrném štítě modrá špice provázená v každém horním poli modrou včelou. Ve špici stojí na ozubeném kole vycházejícím z paty štítu gryf s červeným jazykem držící v předních spárech vřeteno s navinutou nití, který je provázen třemi hvězdami (1:2) - vše stříbrné.

Erb rytířů Kubinzkych

Ovšem až později rytíř Albrecht (1885-1972) byl nejpozoruhodnější osobností celého rodu. Vystudoval historii a pomocné vědy historické na univerzitě ve Vídni a specializoval se na numismatiku, heraldiku a genealogii. Jako jediný z Kubinzkých se rozhodl rozejít s rodinnou tradicí a odlišit se od ostatních jak erbem, tak predikátem.

Albrech Kubinzky v uniformě nadporučíka hulánského pluku

Albrecht rytíř Kubinzky se podobně jako řada jiných osob (mj. velmi často židovských konvertitů) od mládí angažoval ve prospěch katolické církve. Pomáhal mu v tom také jeho nemalý majetek, díky kterému mohl většími peněžními částkami přispívat na humanitární účely. Angažoval se zejména ve prospěch řádu Německých rytířů a za roční poplatek získal právo nosit nákrční Mariánský kříž řádu Německých rytířů. Jeho aktivity v této oblasti byly značné a skutečně zcela mimořádné, protože mu někdy okolo roku 1910 papež Pius X. za blíže nespecifikované zásluhy udělil titul tajného komoří di spada e cappa. Krátce poté Albrecht rytíř Kubinzky požádal ministerstvo o udělení predikátu, což nebylo nijak neobvyklé, a o zásadní změnu erbu, což naopak neobvyklé bylo. Na základě povolení c. k. ministerstva vnitra a zaplacení příslušné taxy ve výši 315 korun se mohl od 2. dubna 1912 psát jako rytíř Kubinzky z Hohenkubina (Ritter Kubinzky von Hohenkubin). Při změně erbu ale ministerstvo tak vstřícné nebylo. Albrecht svou žádost odůvodňoval tím, že jeho zemřelý děd si nechal udělit průmyslnický erb a on by si přál mít jiný znak, zemědělský, kterým by se odlišil od dalších větví rodiny. Jím požadovaný znak měl následující podobu: V modrém poli stojí na zelené půdě červený vůl se stříbrným pásem kolem těla. Na štítě stojí korunovaná turnajská přílby s červeno-stříbrnými a modro-stříbrnými přikrývadly. Klenotem jsou dvě otevřená černá křídla, mezi kterými vyniká stříbrný kůň se zlatým obojkem s kroužkem. Zřejmě se tímto způsobem pokoušel dokázat neexistující příbuzenské vazby ke velmi starému (a navíc křesťanskému) uherskému rodu Kubinszkých, který stejně jako jeho rodina měla mít kořeny na slovenské (tehdy uherské) Oravě. To je také s největší pravděpodobností také důvod žádosti o udělení predikátu Hohenkubin, který je německým překladem či zkomoleninou maďarského přídomku de Felső-Kubin, který dle mylné představy Albrechta oravská rodina Kubinszkých užívala. Zde se však papežský komoří dopustil omylu, protože erb s volem patřil rodině Kubinszkych (bez predikátu), která navíc nebyla z Oravy a byla patrně původu polského. Pravděpodobně také proto byla Albrechtova žádost zamítnuta.

Erb markýze Albrechta Kubinzky. Koruna španělského markýze a plášť

Zde je na místě osvětlit, na jaké šlechtické rody v Uhersku se rytíř Albrecht odvolával, přičemž je zcela mylně identifikoval a míchal (ovšem podobně jako část tehdejší literatury). Uherské šlechtické právo bylo totiž částečně jiné než rakouské (potažmo české) a při studii tamějších rodů je zcela nezbytné pracovat s prameny a literaturou uherské provenience (dnes maďarské a slovenské a jiných zemí kdysi částí Uherska jako Chorvatsko či Rumunsko atp).

V Uhersku žili šlechtické rody 1. Kubinyi de Felső Kubin, Nagy Olasz et Deménfalva a 2. Kubinszky (bez predikátu). Rod z Dolního Kubína vůbec neexistoval, či přesněji nějaká větev rodu Kubinyi, která by sídlila v Dolním Kubíně. Albrecht patrně z neznalosti tyto dva rody smíchal a použil příjmení jednoho rodu Kubinszky a přidal predikát úplně jiného rodu - de Felső Kubin (Hohenkubin). Dlužno říci, že se ve své době mýlili i autoři moravského Siebmacheru, kteří obě rodiny zaměnili a ještě k tomu vytvořili nikdy neexistující predikát Alsó-Kubin.[1] Uherský Siebmacher uváděl Kubinszké správně bez predikátu.[2] Správný byl uherský Siebmacher, ale Albrecht patrně používal dostupnější moravský Siebmacher, který byl bohužel s chybami.

Kubinyi de Felső Kubin, Nagy Olasz et Deménfalva: starobylý rod pochází z Liptovské župy. Nejstarší známí členové rodů Ete a Juraj koupili osadu Revúca v roce 1288. Odtud se po roce 1325 na základě výměny liptovského majetku přestěhovali na Oravu synové Ete Peter, Mikuláš, Filip a synové Filipa, zakladatele rodu Messkó. Výměnu potvrdil král Ludvík I. v roce 1355 a později jim vydal i dar na vysnokubínský majetek. V roce 1358 rozdělil oravský kastelán Rudolf Kraczer část Malatinského území pro Jána a Šalamouna Gramotného. První armální listinu vydal v Praze 9.7.1497 král Vladislav Jagellonský Ladislavu Kubíni, zástupci královského pokladníka. V bitvě u Moháče v roce 1526 padli Šalamoun a Marek a  jejich bratr Leonard, při obraně hradu Gede. Druhou armální listinu vydal Rudolf II. 14.7.1578 ve Vídni pro Kryštofa Kubíního a jeho syny Ladislava, Andreje, Jana a Daniela. Rod se hodně rozvětvil.  V 17. století byli členové rodu trvale v župách Gemer, Abov, Hont, Tekov, Nitra, Užská a Zemplínská. Erbem je podle první armální listiny stříbrný kamzík ležící v modrém štítě na zeleném pažitu tvořeném skálou, kamzík je se zlatou zbrojí a zlatou hvězdou mezi rohy. Za ním vlevo na skalním útesu roste zelený smrk. Klenotem je kamzík. Přikryvadla jsou zlato-červeno-modro-zelené na obou stranách.

Pečeť rodu Kubinyi de Felső Kubin (polepšený erb, v dolním poli kamzík)

Kubinszky: podle erbu má rod cizí neuherský původ. Erbovní postavou je opásaný býk – ciołek, tradiční postava polské heraldiky, jako u slezského rodu Mixskal. Adresáty armální listiny Ferdinanda III., vydané na Bratislavském hradě dne 26.10.1646, byli šlechtici Andrej a jeho manželka Katarína Zlatovszky, děti Andrej, Ján Jakub a Katarína a Antonův bratr Mikuláš.  Byla vyhotovena v roce 1647 v Trenčínské župě. V 18. století rodina působila také v Nitranské a Bratislavské župě. Matěj žil v Hlohovci (1725). Členové rodu měli v 18. století ve Svätém Juru dům a vinice. Erb rodiny je červený býk s přepásaným břichem v modrém štítě na zeleném pažitu. Klenot je mezi otevřenými křídly v koruně vzpínající se Pegas se zlatým límcem. Přikryvadla jsou z obou stran stříbřitě červené.[3]

Pečeť rodu Kubinszky

Pouhé dva měsíce po získání predikátu Hohenkubin, 1. června 1912, papež Pius X. Albrechtovi udělil dědičný titul papežského markýze. O uznání titulu v Rakousku ovšem v tuto chvíli nepožádal. Od listopadu 1913 totiž trvale žil ve Švýcarsku, kde po roce pobytu získal občanství. Švýcarsko bylo ve věci užívání šlechtických titulů značně liberální a Albrecht zde mohl svého markýzského titulu svobodně používat. V prosinci 1913 získal Albrecht za zásluhy o španělský Červený kříž španělský Vojenský záslužný řád II. třídy. Nejpozději v této době navázal úzké vztahy s představiteli této země a začal se zabývat myšlenkou na další emigraci. C. a k. ministerstvo války mu tento krok povolilo a v lednu 1916 Kubinzky získal španělské občanství. V květnu 1917 mu pak král Alfons XIII. udělil povolení užívat dědičný titul markýze a to pod jménem Alberto Maria Juan de Kubinzky de Hohenkubin y Frölich, Marqués de Hohenkubin. Jeho erbem byl pochopitelně kráčející vůl, původní rodinný znak s gryfem z Albrechtova života zmizel. Krátce po získání španělského občanství se Albrecht Kubinzky pokusil prosadit zanesení titulu markýze do svých osobních dokumentů v Rakousko-Uherské monarchii. Jeho žádost ale c. k. ministerstvo vnitra nedoporučilo a císař ji zamítl. Rytíř Kubinzky z Hohenkubinu ovšem v Rakousku titulu markýze nadále používal, a to bez povolení. Protože neoprávněné užívání titulu bylo v monarchii trestným činem, byl na podzim 1918 předvolán na vyslýchán na policii. Než ale stačil být celý případ dořešen, starobylá habsburská říše přestala existovat a tragicky zanikla.

Je však zajímavé, že i přes zánik monarchie státní úřady fungovaly i nadále, výnosem Státního úřadu Německého Rakouska ze 14. prosince 1918 bylo Albrechtovi užívání titulu markýze v Rakousku definitivně zakázáno.[4]

Náhrobní deska Albrechta von Hohenkubin - Der Wiener Zentralfriedhof - kasemata

 

 

 

[1] von KADICH, Heinrich – BLAŽEK, Conrad: J. Siebmachers grosses und allgemeines Wappenbuch in einer neuen,vollständig geordneten und reich vermehrten Au?lage mit heraldischen und historisch-genealogischen Erläuterun-gen IV. Band, 10. Abtheilung: Der mährische Adel  Nürnberg 1899, s. 269, tab. 191

[2] CSERGHEÖ, Géza – von NAGY, Iván: J. Siebmachers grosses und allgemeines Wappenbuch in einer neuen, vollstän-dig geordneten und reich vermehrten Au?lage mit heraldischen und historisch-genealogischen Erläuterungen .IV. Band, 15. Abtheilung:  Der Adel von Ungarn sammt den Nebenländer der St. Stephans-Krone Teil I–V. Nürnberg1885–1894, s. 346, tab. 261

[3] Nejpodrobněji in: PONGRACZ, Denis, Atlas osobných pečatí, 2019 Bratislava, Series Nobilium - Genealogicko heraldický lexikón

[4] Podrobněji ŽUPANIČ, Jan, Papežští šlechtici a středoevropské monarchie po roce 1848, 2018, In: Vařeka, Marek – Zářický, Aleš (eds.), Modernizace církve. Od zrušení jezuitského řádu do II. vatikánského koncilu, Ostrava : Ostravská univerzita, 2018 a Kubinzky, Kubinzky z Hohenkubina | Nová šlechta v českých zemích a podunajské monarchii (novanobilitas.eu)

 

Autor: Ladislav Kolačkovský | sobota 12.8.2023 22:19 | karma článku: 10,29 | přečteno: 280x
  • Další články autora

Ladislav Kolačkovský

Mrzká ohyzda Alzbieta – boj rytířů s démonickými silami u Strakonického hradu

Velmi příznačná pro dobu barokní jsou zděná boží muka v ulici v Lipkách na okraji Strakonic. Pamatují zápas maltézských rytířů s magií a pověrami v kraji v 17. století

8.9.2024 v 15:11 | Karma: 14,07 | Přečteno: 217x | Diskuse | Kultura

Ladislav Kolačkovský

Hustopeče nad Bečvou - vzácný klenot - baronská koruna a stopy flanderského rodu Baillou

Jméno rodu Baillou není u nás příliš známé. V Hustopečích nad Bečvou se s ním můžeme setkat a vidět jejich baronskou korunku, což je velká vzácnost v našich zemích. O rodu a koruně.

1.9.2024 v 18:16 | Karma: 13,89 | Přečteno: 234x | Diskuse | Kultura

Ladislav Kolačkovský

V srpnu 1968 stále žila dáma z jiných dob – Ernestina Thun – Hohenstein od sv. Andělů

Hrob Karla Kryla, básníka a písničkáře patří mezi nejnavštěvovanější na břevnovském hřbitově. V srpnu 1968 však ještě žila i jiná osobnost. A je zde také pohřbená. Poslední kapitulářka Šlechtického ústavu od sv. Andělů v Praze.

25.8.2024 v 18:15 | Karma: 17,24 | Přečteno: 287x | Diskuse | Kultura

Ladislav Kolačkovský

Kterak se Jiřík stal Georgem Wagnerem a ženichem dcery purkmistra – Mezříč 17. století

Příběh Jiříka z Valašského Meziříčí, který zažil vzestup a vzdor zlému osudu 17. století se vypracoval na ženicha dcery purkmistra a váženého úředníka Žerotínů.

24.8.2024 v 17:23 | Karma: 12,14 | Přečteno: 170x | Diskuse | Kultura

Ladislav Kolačkovský

O zakleté Antoinettě na Loudonském hřbitově a nesvaté době pod Svatým Hostýnem

Loudonský hřbitov pod Svatým Hostýnem znepokojivě připomíná dobu, kdy děti musely nést viny svých otců a nebylo jim souzeno zažít životní štěstí. Antoinetta hr. Sailern, rozená Loudon

18.8.2024 v 21:10 | Karma: 16,56 | Přečteno: 295x | Diskuse | Kultura
  • Nejčtenější

Extrémní deště, silný vítr, na jihu Čech až stoletá voda. Řeky začaly stoupat

12. září 2024  9:57,  aktualizováno  22:36

Sledujeme online Meteorologové v novém modelu potvrdili vysoké srážkové úhrny na českém území v nejbližších třech...

Zpřesněná výstraha: naprší až 250 mm, v Jeseníkách i víc. Upouštějí se přehrady

11. září 2024  11:26,  aktualizováno  13:32

Meteorologové upravili výstrahu před extrémními srážkami. Platí od čtvrtka minimálně do neděle....

Česko od čtvrtka zasáhnou extrémní srážky. Záplav se obávají také Němci

10. září 2024  12:11

Česko zasáhnou od čtvrtka do neděle mohutné srážky. Na velké části území může napršet přes 100...

Modely srážek i situace připomínají katastrofální povodně z let 1997 a 2002

11. září 2024  14:58,  aktualizováno  16:12

V Jeseníkách by mohlo napršet podobné množství vody, jaké spadlo v tomto pohoří a v Beskydech při...

Covid jako poslední rána pro seniory a nemocné. Přibývá nakažených i úmrtí

10. září 2024  15:14

S návratem dětí do škol i ochlazením roste počet lidí s infekcemi dýchacích cest. Onemocněl i...

Stav ohrožení panuje na 44 místech, na severovýchod míří vydatné srážky

14. září 2024  12:53,  aktualizováno  13:23

Sledujeme online Nejvyšší, třetí stupeň povodňové aktivity, byl v sobotu na 44 místech v České republice. Stoletá...

Labe ve Špindlu je na třetím povodňovém stupni, ve Dvoře fasují pytle s pískem

14. září 2024  9:45,  aktualizováno  13:15

Hradecký kraj se chystá na velkou vodu, hasiči rozvážejí stovky pytlů s pískem. Stoupá hladina Labe...

Rusko a Ukrajina si vyměnily válečné zajatce, domů se vrátilo 206 mužů

14. září 2024  13:13

Rusko a Ukrajina si vyměnily válečné zajatce, každá ze stran propustila 103 lidí. S odkazem na...

Ryby cítí povodeň předem. Do horních toků už se nevrátí, říká ichtyolog

14. září 2024  13:10

Premium Ryby, které spláchne povodeň, se kvůli přehradám a jezům zpět už nevrátí. Naopak pokud bude vody...

Neviditelná rovnátka vs. tradiční zámečky: Proč volit moderní přístup?
Neviditelná rovnátka vs. tradiční zámečky: Proč volit moderní přístup?

Teprve po třicítce jsem začala řešit zdraví svého chrupu a postupně jsem se dostala až do rukou odborníků ze Světa rovnátek. Jak vypadá život s...

  • Počet článků 263
  • Celková karma 14,66
  • Průměrná čtenost 753x
Vážení čtenáři, děkuji, že jste navštívili mé články. Přináším méně známé nebo i zapomenuté příběhy zejména z našich dějin. Vždy však podložené prameny a literaturou. Jsem také autorem historické publikace V lesku erbů. 

Seznam rubrik