Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Vzdělání jako fastfood?

V rámci Týdne neklidu se v Národní technické knihovně uskutečnila debata „Vzdělání jako fastfood? Privatizace a marketizace univerzity.“ Uspořádala ji iniciativa ProAlt a kulturní čtrnáctideník A2. Debaty se zúčastnila socioložka a vedoucí postava hnutí ProAlt Tereza Stöckelová, politolog a aktivista Ondřej Slačálek a literární vědec Petr Bílek.

Moderátorka Alice Červinková (socioložka, ProAlt) uvedla diskuzi krátkým zamyšlením nad tím, co je to fastfood: jde o zboží bez kontextu, které se dá kamkoli přenést, zglajchšaltovaný produkt, co neobsahuje živiny, ale pouze způsobuje trávicí problémy. Připadá vám přirovnání marketizovaného vzdělání k fastfoodu přehnané? Diskutujícím nikoli. To ale neznamená, že by nějakou reformu stávajícího systému vysokého školství odmítali.

Úvodem se Stöckelová pozastavila nad tím, že plánované reformě se vyčítá také nebezpečí politizace univerzit. Zdůraznila ale, že politika by akademické půdě neměla být vnější – nemusí přece znamenat jen zasahování stranických zájmů do univerzitního prostředí. Slačálek dodal, že dnes narážíme na sedimenty debat  z 90. let, kdy odpor k politice na akademické půdě reagoval na destruktivní působení jedné strany v univerzitním prostředí.

Na otázku, co je na veřejných vysokých školách veřejného Bílek odpověděl, že jejich status není zrovna ideální: existují v jakémsi vzduchoprázdnu, nepatří do sféry soukromé ani státní. Slačálek v souvislosti s termínem „veřejný“ vyzdvihl existenci určitého závazku. Lidé, z jejichž daní se veřejné vysoké školství platí, by měli vědět, že tyto školy provozují např. kvalitní ekonomickou a právní vědu, což znamená, že zde existují i odpovídající služby.

Stöckelová ve „veřejnosti“ veřejných vysokých škol spatřuje aspekt otevřenosti. Ta měla donedávna podobu snahy přijímat co nejvyšší počet studentů, což se neosvědčilo. Stöckelová proto zdůrazňuje nutnost pěstovat otevřenost veřejných VŠ jinými způsoby: budovat důvěru veřejnosti v akademické instituce nebo  ji zapojovat do participativních výzkumů.

Stöckelová dále poukázala na důležitý rozdíl mezi neziskovými soukromými vysokými školami, jako je Harvard nebo Princeton, a jejich ziskovými protějšky. Na takových školách je daleko vyšší školné, jejich manažeři vydělávají velké peníze, a dokonce se často staví u dálnic, podobně jako mcdonaldy.

K těm by se daly přirovnat soukromé vysoké školy, co máme nyní v ČR. Problémem je, že plánovaný systém finanční pomoci studentům se má vztahovat i na studenty těchto škol. Podle Stöckelové je nějaký, jinak nastavený, systém finanční pomoci studentům každopádně nezbytný. Obzvlášť nyní, když vládní reformy snižují disponibilní příjem domácností a omezují tak prostor pro mezigenerační solidaritu.

Závěrem se diskutující dotkli ještě tématu školného jako takového. Podle Bílka by neuškodilo zavést třeba jen symbolické školné, které by působilo jako takový „hygienický prostředek“ a vytvářelo u pedagoga i studentů určitý tlak na výkon. Slačálek v takové opatení nevěří. Ve školném vidí spíš prostředek devalvace vzdělávání. Podle něj se snadno může stát, že studenta, co léta platil školné, za špatnou diplomovou práci zkrátka nevyhodí.

Podle Slačálka bychom se také měli ptát, jestli britský systém vysokého školství, jímž se reforma inspiruje, opravdu funguje tak skvěle, jak se tvrdí, a u nás by mohl selhat jen díky odlišnému kulturnímu kontextu. Dodal ale, že v situaci, kdy je společnost plně marketizovaná by autonomie a „veřejnost“ vysokých škol byla vlastně nespravedlivá.

Johana Labanczová, KohoVolit.eu

Libí se Vám naše články? Můžete je pravidelně dostávat na Facebooku.

Dále čtěte:

Co chce a nechce Josef Dobeš

Kdo (ne)chce referenda? Díl 5.

Analýza hlasování v Národní radě SR v letech 2010-2012

Autor: D K | úterý 6.3.2012 16:11 | karma článku: 5,72 | přečteno: 810x
  • Další články autora

D K

Volební program pro volby do evropského parlamentu: Česká Pirátská

Česká pirátská strana, neboli jednoduše Piráti se v letošních evropských volbách bude ucházet o posty europoslanců vůbec poprvé. V národním, ale i mezinárodním měřítku se těší značné oblibě hlavně mezi mladými lidmi, které zaujmou moderními tématy týkajících se především využití internetu. A co konkrétně nabízí Piráti ve svém volebním programu?

15.5.2014 v 16:11 | Karma: 7,69 | Přečteno: 561x | Diskuse| Politika

D K

Jan Keller: Jak se do Evropy volá…

Kampaně před volbami do Evropského parlamentu pomalu vrcholí. Lídr sociální demokracie, sociolog, filozof, publicista a environmentalista Jan Keller říká, “Evropa bude taková, jakou si ji uděláme.” A jakou Evropu tedy nabízí?

14.5.2014 v 9:11 | Karma: 11,96 | Přečteno: 1015x | Diskuse| Politika

D K

Strana pro Evropu: Pojistka DSSS v Eurovolbách

Na kandidátce č. 29 se lze dočíst, že Dělnická strana sociální spravedlnosti je v koalici se Stranou pro Evropu. Koho by ovšem zajímalo, zda je tato malá záhadná strana podle svého názvu pro-evropská, bude zklamán. Vše nasvědčuje tomu, že je spíše pojistkou DSSS v případě problémů s jejím fungováním.

12.5.2014 v 16:11 | Karma: 10,80 | Přečteno: 577x | Diskuse| Politika

D K

Volební program k volbám do Evropského parlamentu: Strana Zelených

V květnových volbách do Evropského parlamentu Strana Zelených kandiduje v koalici společně s hnutím Změna, se kterým sdílí většinu programových priorit. Pro Zelené to jsou především moderní energetická politika, tvorba nových pracovních míst, kvalita života a genderová problematika. Motem “Česko dopředu”, chtějí Zelení vyjádřit svůj záměr vést aktivní evropskou politiku.

12.5.2014 v 11:11 | Karma: 10,67 | Přečteno: 481x | Diskuse| Politika

D K

Česká DSSS ztracena mezi parlamenty

“Rozvrácení Evropské Unie zevnitř”, to je heslem, kterým česká Dělnická strana sociální spravedlnosti (v koalici s Strana pro Evropu) vysvětluje svoji kandidaturu do Evropského parlamentu. Ačkoliv je jejich politika jasně proti-evropská, nakolik se jejich program skutečně týká problematiky České republiky v mezinárodní kontextu zůstává otázkou.

8.5.2014 v 16:11 | Karma: 11,82 | Přečteno: 409x | Diskuse| Politika
  • Nejčtenější

Čechy zasáhly extrémní bouřky, padaly obří kroupy. Hasiči měli stovky výjezdů

21. června 2024  9:39,  aktualizováno  22:58

Přes Česko prošly velmi extrémní bouřky s nárazy větru kolem 90 kilometrů za hodinu a krupobití....

V Turecku zemřela česká zpěvačka Victoria. Zavraždil ji její vlastní manžel

14. června 2024  8:59,  aktualizováno  11:23

Česká zpěvačka Victoria byla zavražděna v Ankaře. Podle tureckého portálu Hürriyet ji zabil její...

Češi vjeli do vojenské zóny, fotili se u tanku. Dítě pak usmrtil nalezený granát

21. června 2024  8:52,  aktualizováno  18:16

Chorvatská policie propustila Čecha vyšetřovaného kvůli výbuchu u města Obrovac, při němž zemřelo...

Komentátor Schmarcz se v televizi pohádal se Šlachtou, pak zmizel ze studia

19. června 2024  20:51

„Já jsem se zastal kluků policistů a vy do toho taháte politiku,“ začal křičet komentátor Martin...

Ruská jaderná ponorka plula u pobřeží Floridy. Fotky ukazují její poškození

19. června 2024  13:53

Ruská flotila, která navštívila Havanu, se rozdělila. Část pluje od Kuby směrem k Venezuele,...

Policie lže. Přehrát kamery na fakultě před střelbou mohla, ale nepožádala

22. června 2024

Premium Masový vrah David Kozák, který na Filozofické fakultě Univerzity Karlovy zabil v prosinci čtrnáct...

O fotbalové kariéře v Evropě tady sní každý kluk. Jak se loví talenty v Africe

22. června 2024

Premium Od spolupracovníka MF DNES v Africe Sedím se svým kamarádem na tribuně nevelkého fotbalového hřiště v Abuji, hlavním městě Nigérie,...

Čechy zasáhly extrémní bouřky, padaly obří kroupy. Hasiči měli stovky výjezdů

21. června 2024  9:39,  aktualizováno  22:58

Přes Česko prošly velmi extrémní bouřky s nárazy větru kolem 90 kilometrů za hodinu a krupobití....

Novým ukrajinským velvyslancem v Česku bude Vasyl Zvaryč, přesune se z Polska

21. června 2024  22:31,  aktualizováno  22:44

Novým velvyslancem Ukrajiny v České republice se stane Vasyl Zvaryč. Ten dosud působil v čele...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

  • Počet článků 395
  • Celková karma 0
  • Průměrná čtenost 1168x
Podpořeno fondem Otakara Motejla.

Seznam rubrik