Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Profil kandidáta na prezidenta Karla Schwarzenberga

Karel Schwarzenberg, jeden z devíti kandidátů historicky první přímé volby prezidenta ČR, má za sebou poměrně bohatou polickou zkušenost, kterou by mu mnoho politiků mohlo závidět. 

Často je mu vyčítáno, že během komunistického režimu emigroval se svou rodinou do Rakouska již v roce 1948. Na druhé straně byl bojovníkem za lidská práva a mezi roky 1985-1990 byl předsedou Mezinárodní helsinské federace pro lidská práva. Kromě toho aktivně podporoval Chartu 77 i VONS. Je považován za jednoho z významných československých disidentů.

Po pádu komunismu se stal aktivní na československé, později české politické scéně. Byl vedoucím Kanceláře prezidenta Václava Havla, od roku 2004 až 2010 byl senátorem, také zastával a zastává funkci ministra zahraničí. V součastné době je mimo jiné prvním místopředsedou vlády, předsedou nedávno vzniklé strany TOP 09 a poslancem PČR. Najdeme i u Karla Schwarzenberga nějaké zásadní kauzy? Na tuhle otázku se pokusím odpovědět v následujícím článku.

Jedním z jeho výroků bylo obvinění ČEZ, že pod Romanovým vedením sponzorovala politické strany ve svůj prospěch. Mimo jiné zdůraznil, že TOP 09 jako jediná strana od něj nic nedostala. Jak ČEZ, tak i oslovené politické strany ovšem tuto skutečnost odmítají.

V roce 2011 také proběhla přestřelka mezi panem Schwarzenebergem a Ladislavem Bátorou, který označil pochod gayů a lesbiček jako „nátlakovou skupinu, která se blíží ideologii marxismu.“ Bátora za to sklidit výtky, jak premiéra Nečase, tak Karla Schwarzenberga. Ještě ohledně této otázky je třeba připomenout, že pan Schwanzerberg byl jedním z těch, kteří podpořili schválení zákonu o registrovaném manželství. Podle jeho názoru je nutné, aby práva gayů a lesbiček byla ukotvena právně, protože se tak předejde obcházení zákonů.

Dokonce K. Schwarzenberg nazval vicekancléře prezidenta Václava Klauze za jeho poskoka. Řekl to časopisu Týden, když se bavili o výše zmíněné otázce. Kvůli tomuto výroku, se pan Hájek obrátil na soud. V podstatě pohled K. Schwargenbergana na tuto problematiku můžeme posoudit jako tolerantní, i když ne přímo liberální. Co se týká adopce dětí homosexuálními páry, vyjádřil se ve volebnikalkulacka.cz odpovědí NEVÍM. Spíše zastává negativní pozici, ale výsadně proti také není. Říká, že dítě „ potřebuje  jak matku, tak otce, ale na druhé straně někdy je to lepší alternativa než dát dítě do útulku.

 

Za jednu z nejdůležitějších kauz můžeme považovat obvinění Ministerstva zahraniční z údajné korupce, kde úředník tohoto ministerstva upozornil na to, že některé veřejné zakázky byly záměrně nadhodnocené. Když na to pan Klouzal upozornil, byl do roku vystřídaný panem Schwarzenbergem, kterému pan Klouzal věřil. Ze začátku se prý snažil, ale poté, co byly shromážděny důkazy odevzdané později advokátovi, začaly výhrůžky a psychický nátlak. Kvůli tomuto nátlaku byl nucen rezignovat. Po své rezignaci se ale nevzdal a obrátil se na Nadační fond proti korupci, který se mu snažil pomoci a mimo jiné mu udělil Cenu za odvahu. Pan Klouzal říká, že neobviňuje K. Schwarzenberga, že by v těchto korupčních kauzách byl namočený, kritizuje ho ale za to, že nebyl schopen efektivně zasáhnout a raději především zavřel oči. Ministerstvo vznesené obvinění jasně popřelo a vydalo čtyři trestní oznámení kvůli podezřelým smlouvám. Ty oznámení byly ovšem policií odloženy. Celá aféra skončila tím, že byli propuštěni dva pracovníci, pan Klouzal prý, podle Ministerstva zahraničí, dobrovolně rezignoval, i když mu bylo nabídnuto povýšení. Nakonec se prý našly některé korupční zakázky, v kterých měl údajně prsty i samotný pan Klouzal.

Během více jak dvacetiletého působení Karla Schwarzenberga v politice se zřetelně najdou nějaké negativní kauzy, spory se svými politickými kolegy, ale také výroky a pře mezi nimi. Korupční kauza na Ministerstvu zahraničí poukazuje na to, že pokud je toto obvinění pana Klouzala pravdivé, existuje vážný problém a v jeho řešení Karel Schwangenber jako ministr zahraničí a jako politicky aktivní osobnost selhal. Ovšem na druhé straně jeho výroky, které jsou popsané výše, nejsou extremistické, ani nijak zvlášť urážející, ale dají se považovat za ty, které prosazují lidská práva.

Strukturovaný životopis Karla Schwarzenberga si můžete prohlédnout na stránkách občanského sdružení NašiPolitici.cz. Na tomtéž webu zde je taktéž uveden volební tým Karla Schwarzenberga a hodnocení transparentnosti politické kampaně. V následujících dnech budeme zveřejňovat další profily kandidátů na prezidenta.

Další profily prezidentských kandidátů:

Profil kandidátky na prezidenta Taťány Fischerové

Profil kandidáta na prezidenta Vladimíra Franze

Profil kandidáta na prezidenta Přemysla Sobotky

Profil kandidátky na prezidenta Zuzany Roithové

Profil kandidáta na prezidenta Jiřího Dienstbiera

Profil kandidátky na prezidenta Jany Bobošíkové

(zbývající profily budou následovat)

Šárka Ševčíková, KohoVolit.eu, podpořeno fondem Otakara Motejla.

Libí se Vám naše články? Můžete je pravidelně dostávat na Facebooku.

11. a 12. ledna 2013 se koná první kolo přímé volby prezidenta ČR. Víte, který kandidát se staví k problémům stejně jako Vy? Kdo Vás chce doopravdy zastupovat? Zkuste si naši Volební kalkulačku

Dále čtěte

Jaké jsou míry prezidentských kandidátů?

Profil kandidátky na prezidenta Zuzany Roithové

Důvěra v poslance opět na dně!

Autor: D K | středa 9.1.2013 18:11 | karma článku: 9,23 | přečteno: 2092x
  • Další články autora

D K

Volební program pro volby do evropského parlamentu: Česká Pirátská

Česká pirátská strana, neboli jednoduše Piráti se v letošních evropských volbách bude ucházet o posty europoslanců vůbec poprvé. V národním, ale i mezinárodním měřítku se těší značné oblibě hlavně mezi mladými lidmi, které zaujmou moderními tématy týkajících se především využití internetu. A co konkrétně nabízí Piráti ve svém volebním programu?

15.5.2014 v 16:11 | Karma: 7,69 | Přečteno: 561x | Diskuse | Politika

D K

Jan Keller: Jak se do Evropy volá…

Kampaně před volbami do Evropského parlamentu pomalu vrcholí. Lídr sociální demokracie, sociolog, filozof, publicista a environmentalista Jan Keller říká, “Evropa bude taková, jakou si ji uděláme.” A jakou Evropu tedy nabízí?

14.5.2014 v 9:11 | Karma: 11,96 | Přečteno: 1015x | Diskuse | Politika

D K

Strana pro Evropu: Pojistka DSSS v Eurovolbách

Na kandidátce č. 29 se lze dočíst, že Dělnická strana sociální spravedlnosti je v koalici se Stranou pro Evropu. Koho by ovšem zajímalo, zda je tato malá záhadná strana podle svého názvu pro-evropská, bude zklamán. Vše nasvědčuje tomu, že je spíše pojistkou DSSS v případě problémů s jejím fungováním.

12.5.2014 v 16:11 | Karma: 10,80 | Přečteno: 577x | Diskuse | Politika

D K

Volební program k volbám do Evropského parlamentu: Strana Zelených

V květnových volbách do Evropského parlamentu Strana Zelených kandiduje v koalici společně s hnutím Změna, se kterým sdílí většinu programových priorit. Pro Zelené to jsou především moderní energetická politika, tvorba nových pracovních míst, kvalita života a genderová problematika. Motem “Česko dopředu”, chtějí Zelení vyjádřit svůj záměr vést aktivní evropskou politiku.

12.5.2014 v 11:11 | Karma: 10,67 | Přečteno: 481x | Diskuse | Politika

D K

Česká DSSS ztracena mezi parlamenty

“Rozvrácení Evropské Unie zevnitř”, to je heslem, kterým česká Dělnická strana sociální spravedlnosti (v koalici s Strana pro Evropu) vysvětluje svoji kandidaturu do Evropského parlamentu. Ačkoliv je jejich politika jasně proti-evropská, nakolik se jejich program skutečně týká problematiky České republiky v mezinárodní kontextu zůstává otázkou.

8.5.2014 v 16:11 | Karma: 11,82 | Přečteno: 409x | Diskuse | Politika
  • Nejčtenější

Novinky na iDNES Premium: Kompletní OH 2024 v Paříži díky televizi Telly

15. července 2024,  aktualizováno  22.7 8:34

Získejte 100 televizních kanálů na 30 dní zcela zdarma díky internetové televizi Telly. Součástí...

„Nakonec na mě plivnul.“ Nizozemec loví Češky a prodává je na gangbang

18. července 2024

Premium Stovky českých žen k natáčení tvrdého porna v Nizozemsku naverboval v uplynulých letech Daniël van...

IT problémy způsobily kolaps bank i letišť. V Evropě i jinde ve světě

19. července 2024  9:25,  aktualizováno  22:33

Řadu zemí v pátek zasáhly problémy s počítačovými systémy. Letiště kvůli výpadku čelila potížím s...

„Katastrofa pro Ukrajinu.“ Trumpův výběr viceprezidenta rozklepal Evropu

16. července 2024  10:28,  aktualizováno  12:04

Jméno J.D. Vance naznačuje, kam by se mohla ubírat zahraniční politika Spojených států v případě...

Vláda schvaluje „český“ Green Deal. Prudce zdraží benzin, uhlí i stavby

17. července 2024

Premium Benzin a nafta podraží od roku 2027 až o deset korun, stavět nové domy bude složitější kvůli...

Bidenovy úspěchy jsou v moderní historii nevídané, uvedla Harrisová

22. července 2024  17:16,  aktualizováno  18:24

Americká viceprezidentka Kamala Harrisová uvedla, že úspěchy prezidenta Joe Bidena nemají v moderní...

Požár kamionu s bateriemi zastavil na D1 provoz ve směru na Prahu

22. července 2024  16:41,  aktualizováno  18:19

Kvůli požáru kamionu ve Vražném na Novojičínsku je neprůjezdná dálnice D1 ve směru na Prahu. Na...

Při nehodě tří aut se zranilo šest lidí. Pro dospělého a dítě letěly vrtulníky

22. července 2024  18:06,  aktualizováno  18:19

Při nehodě tří osobních aut u Rané na Lounsku se zranilo šest lidí. Do ústeckého traumacentra...

Bouřky udeřily hlavně v jižních Čechách, vznikají už i na Moravě. Hrozí kroupy

22. července 2024  6:50,  aktualizováno  18:12

Vlnu veder ukončila studená fronta, která přechází od západu. Do Česka dorazily bouřky, první z...

Sex je jako chipsy. Chcete ho, dáte si ho a akorát vás bolí břicho
Sex je jako chipsy. Chcete ho, dáte si ho a akorát vás bolí břicho

Alespoň to říká Marek Cinko, sochař, který prošel různými profesemi. Byl počítačovým grafikem, prodavačem, tesařem a tantra masérem. Právě při...

  • Počet článků 395
  • Celková karma 0
  • Průměrná čtenost 1168x
Podpořeno fondem Otakara Motejla.

Seznam rubrik