Profil kandidáta na prezidenta Karla Schwarzenberga

Karel Schwarzenberg, jeden z devíti kandidátů historicky první přímé volby prezidenta ČR, má za sebou poměrně bohatou polickou zkušenost, kterou by mu mnoho politiků mohlo závidět. 

Často je mu vyčítáno, že během komunistického režimu emigroval se svou rodinou do Rakouska již v roce 1948. Na druhé straně byl bojovníkem za lidská práva a mezi roky 1985-1990 byl předsedou Mezinárodní helsinské federace pro lidská práva. Kromě toho aktivně podporoval Chartu 77 i VONS. Je považován za jednoho z významných československých disidentů.

Po pádu komunismu se stal aktivní na československé, později české politické scéně. Byl vedoucím Kanceláře prezidenta Václava Havla, od roku 2004 až 2010 byl senátorem, také zastával a zastává funkci ministra zahraničí. V součastné době je mimo jiné prvním místopředsedou vlády, předsedou nedávno vzniklé strany TOP 09 a poslancem PČR. Najdeme i u Karla Schwarzenberga nějaké zásadní kauzy? Na tuhle otázku se pokusím odpovědět v následujícím článku.

Jedním z jeho výroků bylo obvinění ČEZ, že pod Romanovým vedením sponzorovala politické strany ve svůj prospěch. Mimo jiné zdůraznil, že TOP 09 jako jediná strana od něj nic nedostala. Jak ČEZ, tak i oslovené politické strany ovšem tuto skutečnost odmítají.

V roce 2011 také proběhla přestřelka mezi panem Schwarzenebergem a Ladislavem Bátorou, který označil pochod gayů a lesbiček jako „nátlakovou skupinu, která se blíží ideologii marxismu.“ Bátora za to sklidit výtky, jak premiéra Nečase, tak Karla Schwarzenberga. Ještě ohledně této otázky je třeba připomenout, že pan Schwanzerberg byl jedním z těch, kteří podpořili schválení zákonu o registrovaném manželství. Podle jeho názoru je nutné, aby práva gayů a lesbiček byla ukotvena právně, protože se tak předejde obcházení zákonů.

Dokonce K. Schwarzenberg nazval vicekancléře prezidenta Václava Klauze za jeho poskoka. Řekl to časopisu Týden, když se bavili o výše zmíněné otázce. Kvůli tomuto výroku, se pan Hájek obrátil na soud. V podstatě pohled K. Schwargenbergana na tuto problematiku můžeme posoudit jako tolerantní, i když ne přímo liberální. Co se týká adopce dětí homosexuálními páry, vyjádřil se ve volebnikalkulacka.cz odpovědí NEVÍM. Spíše zastává negativní pozici, ale výsadně proti také není. Říká, že dítě „ potřebuje  jak matku, tak otce, ale na druhé straně někdy je to lepší alternativa než dát dítě do útulku.

 

Za jednu z nejdůležitějších kauz můžeme považovat obvinění Ministerstva zahraniční z údajné korupce, kde úředník tohoto ministerstva upozornil na to, že některé veřejné zakázky byly záměrně nadhodnocené. Když na to pan Klouzal upozornil, byl do roku vystřídaný panem Schwarzenbergem, kterému pan Klouzal věřil. Ze začátku se prý snažil, ale poté, co byly shromážděny důkazy odevzdané později advokátovi, začaly výhrůžky a psychický nátlak. Kvůli tomuto nátlaku byl nucen rezignovat. Po své rezignaci se ale nevzdal a obrátil se na Nadační fond proti korupci, který se mu snažil pomoci a mimo jiné mu udělil Cenu za odvahu. Pan Klouzal říká, že neobviňuje K. Schwarzenberga, že by v těchto korupčních kauzách byl namočený, kritizuje ho ale za to, že nebyl schopen efektivně zasáhnout a raději především zavřel oči. Ministerstvo vznesené obvinění jasně popřelo a vydalo čtyři trestní oznámení kvůli podezřelým smlouvám. Ty oznámení byly ovšem policií odloženy. Celá aféra skončila tím, že byli propuštěni dva pracovníci, pan Klouzal prý, podle Ministerstva zahraničí, dobrovolně rezignoval, i když mu bylo nabídnuto povýšení. Nakonec se prý našly některé korupční zakázky, v kterých měl údajně prsty i samotný pan Klouzal.

Během více jak dvacetiletého působení Karla Schwarzenberga v politice se zřetelně najdou nějaké negativní kauzy, spory se svými politickými kolegy, ale také výroky a pře mezi nimi. Korupční kauza na Ministerstvu zahraničí poukazuje na to, že pokud je toto obvinění pana Klouzala pravdivé, existuje vážný problém a v jeho řešení Karel Schwangenber jako ministr zahraničí a jako politicky aktivní osobnost selhal. Ovšem na druhé straně jeho výroky, které jsou popsané výše, nejsou extremistické, ani nijak zvlášť urážející, ale dají se považovat za ty, které prosazují lidská práva.

Strukturovaný životopis Karla Schwarzenberga si můžete prohlédnout na stránkách občanského sdružení NašiPolitici.cz. Na tomtéž webu zde je taktéž uveden volební tým Karla Schwarzenberga a hodnocení transparentnosti politické kampaně. V následujících dnech budeme zveřejňovat další profily kandidátů na prezidenta.

Další profily prezidentských kandidátů:

Profil kandidátky na prezidenta Taťány Fischerové

Profil kandidáta na prezidenta Vladimíra Franze

Profil kandidáta na prezidenta Přemysla Sobotky

Profil kandidátky na prezidenta Zuzany Roithové

Profil kandidáta na prezidenta Jiřího Dienstbiera

Profil kandidátky na prezidenta Jany Bobošíkové

(zbývající profily budou následovat)

Šárka Ševčíková, KohoVolit.eu, podpořeno fondem Otakara Motejla.

Libí se Vám naše články? Můžete je pravidelně dostávat na Facebooku.

11. a 12. ledna 2013 se koná první kolo přímé volby prezidenta ČR. Víte, který kandidát se staví k problémům stejně jako Vy? Kdo Vás chce doopravdy zastupovat? Zkuste si naši Volební kalkulačku

Dále čtěte

Jaké jsou míry prezidentských kandidátů?

Profil kandidátky na prezidenta Zuzany Roithové

Důvěra v poslance opět na dně!

Nominujte autora do ankety Bloger roku

Autor: D K | středa 9.1.2013 18:11 | karma článku: 9,23 | přečteno: 2091x