Premium

Získejte všechny články mimořádně
jen za 49 Kč/3 měsíce

Kdo (ne)chce imunitu? Díl 6.

Omezení imunity poslanců a senátorů patří ke změnám ústavy, které „chtějí všichni a přitom nikdo.“ Kdo je předkládal? Jaké argumenty padaly při projednávání? A kdo jak hlasoval? V seriálu článků rozebereme všechny dosavadní návrhy.

Snahy o zúžení imnuty se táhnou již od roku 1993 až do současnosti, přičemž z 18 dosavadních návrhů byl úspěšný jen jeden. Nyní leží ve Sněmovně v pořadí devatenáctý pokus o změnu.

Úprava ústavy (článek 27) v otázce imunity zajišťuje českým poslancům a senátorům jednu z nejrozsáhlejších imunit mezi evropskými zákonodárci. Kontroverzní je hlavně celoživotní trestní imunita v případě, že komora, jejímž je politik členem, nedá souhlas k jeho stíhání.

Hlasovat přitom může sám politik, o jehož vydání se jedná. V extrémním případě tak může o svém vlastním vydání rozhodnout sám. Garantována je i imunita za hlasování, za projevy učiněné v parlamentu a přestupková imunita.

V prvních pěti dílech tohoto seriálu jsme dostali až do roku 2005. V šestém díle se podíváme na další dva návrhy.

Rok 2005, předkladatelé Miroslav Kalousek (KDU-ČSL) a další

V roce 2005 přišli s dalším návrhem na omezení imunity poslanci vládní KDU-ČSL. Návrh se měl týkat poslanců, senátorů a soudců Ústavního soudu a mělo jít o omezení imunity na dobu trvání mandátu. Koaliční vláda ČSSD, KDU-ČSL a US-DEU k tomuto návrhu vydala souhlasné stanovisko.

Při rozpravě poslankyně Jitka Kupčová (ČSSD) vyjádřila obavu z toho, že daný návrh nebude vzhledem k blížícímu se konci volebního období dotažený do konce. Přesto ho podpořila.

Změnu ve svém názoru prezentoval poslanec Zdeněk Jičínský (ČSSD), který byl do té doby zastáncem komplexních a koncepčních změn ústavy. Vzhledem k dosavadní praxi a zkušenosti však zhodnotil, že to byl příliš optimistický názor a tak se rozhodl v tomto případě podpořit i dílčí návrh změny Ústavy. Podobnou změnu názoru prezentoval i poslanec Jiří Pospíšil (ODS).

Ve druhém čtení padly dva pozměňovací návrhy, které však nebyly přijaty. Karel Vymětal (KSČM), navrhoval, aby zákonodárce nebyl nikdy stíhán za projevy související s výkonem mandátu na celém území ČR, nejen v parlamentu. Eva Dundáčková (ODS) navrhovala, aby poslanci podléhali přímo civilnímu procesu, jestliže se dopustí přestupku. V konečném hlasování byl návrh přijat a putoval do Senátu.

Hlasování po jménech

Ústavně-právní výbor Senátu přišel s pozměňovacími návrhy, které by zrušily trestněprávní a přestupkovou imunitu úplně, přičemž by zůstala jen indemnita (projevy učiněné v Parlamentu).

Zpravodaj Ústavně-právního výboru Jiří Stodůlka (KDU-ČSL) přitom při rozpravě upozornil na fakt, že v případě jejich schválení by se jednalo fakticky o zamítnutí celého návrhu vzhledem k tomu, že Poslanecká sněmovna už skončila své funkční období a nová sněmovna neprojednává zákony, které vznikly v té předchozí.

Senátorka Helena Rögnerová (KDU-ČSL) vyzvala kolegy, aby návrh alibisticky neshodili pod stůl nějakým pozměňovacím návrhem, kterým by „naoko“ chtěli větší omezení imunity.

Podle senátora Tomáše Julínka (ODS) nebylo jisté, že by se Poslanecká sněmovna nemohla pozměněným návrhem znovu zabývat, takže by nemusel skončit „pod stolem“. Podle něj by totiž záleželo na tom, zda by se sněmovna s návrhem Senátu ztotožnila nebo ne.

Senátor Jaroslav Kubera (ODS) byl odhodlán podat návrh po volbách znovu, aby odhalil populisty v Poslanecké sněmovně, kteří podali návrh na omezení imunity těsně před volbami, a přitom to nemysleli vážně. Po rozpravě byl nakonec návrh zamítnut.

Hlasování po jménech (Hlasy pro návrh znamenaní hlasy proti omezení imunity.)

Rok 2006, předkladatelé Jaroslav Kubera (ODS) a další

Další návrh souvisel s tím předchozím. Senátor Jaroslav Kubera (ODS) splnil svůj slib a spolu s dalšími senátory podal návrh na omezení imunity. Tentokrát v radikálnější podobě, když úplně rušil procesní imunitu. Existují ale pochybnosti, zda podání návrhu bylo vůbec myšleno vážně.

Rozprava i hlasování v Senátu proběhly poměrně snadno bez výrazných názorů a postojů, které by se stavěly proti návrhu. V konečném hlasování Senátu návrh přijal, takže byl odeslán do Poslanecké sněmovny.

Hlasování po jménech

Rozprava ve sněmovně však již tak idylická nebyla. Podle Jeronýma Tejce (ČSSD) šlo o politický trik senátorů za ODS, kteří na jedné straně navrhli zrušení procesní imunity, ale na druhé straně hlasovali pro nevydání Jiřího Čunka (KDU-ČSL).

Podobně pochyboval i poslanec Zdeněk Jičínský (ČSSD). Podle něj předkladatelé již předem předpokládali, že radikální návrh sněmovnou neprojde.

Poslanec Marek Benda (ODS) se proti takto radikálnímu návrhu vyjádřil zejména v souvislosti s rozložením tehdejších sil ve sněmovně (tzv. „povolební pat“). V takovém případě je údajně zákonodárný sbor potenciálně velmi zranitelný ze strany výkonné moci.

V Poslanecké sněmovně bylo nakonec přijato usnesení o vrácení návrhu k dopracování. V souvislosti s tímto hlasováním je zajímavá hlavně skutečnost, že pro vrácení hlasovali i straničtí kolegové navrhovatelů z ODS, což podporuje zmíněné podezření některých poslanců z úmyslného politického triku.

Hlasování po jménech (Hlasy pro návrh znamenaní hlasy proti omezení imunity.)

Lukáš Horvatovič, KohoVolit.eu

Předchozí díly

Kdo (ne)chce imunitu? Díl 1.

Kdo (ne)chce imunitu? Díl 2.

Kdo (ne)chce imunitu? Díl 3.

Kdo (ne)chce imunitu? Díl 4.

Kdo (ne)chce imunitu? Díl 5.

Hlasujte ve finále ankety Blogera roku

Autor: D K | čtvrtek 22.12.2011 15:11 | karma článku: 10,57 | přečteno: 684x
  • Další články autora

D K

Volební program pro volby do evropského parlamentu: Česká Pirátská

Česká pirátská strana, neboli jednoduše Piráti se v letošních evropských volbách bude ucházet o posty europoslanců vůbec poprvé. V národním, ale i mezinárodním měřítku se těší značné oblibě hlavně mezi mladými lidmi, které zaujmou moderními tématy týkajících se především využití internetu. A co konkrétně nabízí Piráti ve svém volebním programu?

15.5.2014 v 16:11 | Karma: 7,69 | Přečteno: 545x | Diskuse| Politika

D K

Jan Keller: Jak se do Evropy volá…

Kampaně před volbami do Evropského parlamentu pomalu vrcholí. Lídr sociální demokracie, sociolog, filozof, publicista a environmentalista Jan Keller říká, “Evropa bude taková, jakou si ji uděláme.” A jakou Evropu tedy nabízí?

14.5.2014 v 9:11 | Karma: 11,96 | Přečteno: 1014x | Diskuse| Politika

D K

Strana pro Evropu: Pojistka DSSS v Eurovolbách

Na kandidátce č. 29 se lze dočíst, že Dělnická strana sociální spravedlnosti je v koalici se Stranou pro Evropu. Koho by ovšem zajímalo, zda je tato malá záhadná strana podle svého názvu pro-evropská, bude zklamán. Vše nasvědčuje tomu, že je spíše pojistkou DSSS v případě problémů s jejím fungováním.

12.5.2014 v 16:11 | Karma: 10,80 | Přečteno: 577x | Diskuse| Politika

D K

Volební program k volbám do Evropského parlamentu: Strana Zelených

V květnových volbách do Evropského parlamentu Strana Zelených kandiduje v koalici společně s hnutím Změna, se kterým sdílí většinu programových priorit. Pro Zelené to jsou především moderní energetická politika, tvorba nových pracovních míst, kvalita života a genderová problematika. Motem “Česko dopředu”, chtějí Zelení vyjádřit svůj záměr vést aktivní evropskou politiku.

12.5.2014 v 11:11 | Karma: 10,67 | Přečteno: 481x | Diskuse| Politika

D K

Česká DSSS ztracena mezi parlamenty

“Rozvrácení Evropské Unie zevnitř”, to je heslem, kterým česká Dělnická strana sociální spravedlnosti (v koalici s Strana pro Evropu) vysvětluje svoji kandidaturu do Evropského parlamentu. Ačkoliv je jejich politika jasně proti-evropská, nakolik se jejich program skutečně týká problematiky České republiky v mezinárodní kontextu zůstává otázkou.

8.5.2014 v 16:11 | Karma: 11,82 | Přečteno: 409x | Diskuse| Politika
  • Nejčtenější

Drahé a rezavé, řeší Ukrajinci zbraně z Česka. Ani nezaplatili, brání se firma

18. května 2024  12:02

Premium České zbrojařské firmy patří dlouhou dobu mezi klíčové dodavatele pro ukrajinskou armádu i tamní...

Putinova časovaná bomba. Kadyrov umírá, rozjíždí se krvavý boj o trůny

17. května 2024  14:16

Premium Ramzan Kadyrov ještě dýchá, v Čečensku se však už začíná hledat jeho nástupce. Naznačují to i...

Královna fetiše rozdráždila Ameriku. Její fotografce se klaní i feministky

22. května 2024

Seriál „Nejkrásnější fotografka“ či „nejlepší pin-up fotografka na světě“. Taková čestná přízviska si...

Turisté si zajeli do Afghánistánu. Střelci část Evropanů povraždili i s průvodci

18. května 2024  17:57

Neznámí ozbrojenci v pátek večer v provincii Bámján v centrální části Afghánistánu zabili tři...

Turek: Z Nerudové mi bývá špatně, o hlasy komoušů a progresivistů nestojím

24. května 2024

Bývalý automobilový závodník a lídr Přísahy s Motoristy Filip Turek patří mezi černé koně...

Co teď dělají Zemanovi muži. Mynář má novou firmu, Kruliš si v ČNB polepšil

25. května 2024

Premium Někdejší hradní kancléř Vratislav Mynář rozšířil své podnikatelské portfolio o novou firmu. Bývalý...

Po práci na vojnu. Poláci trénují střelbu i první pomoc, vojenský výcvik lidi láká

25. května 2024

Premium Dobrovolnický vojenský výcvik byl v Polsku zaveden v roce 2016. Od té doby jeho popularita strmě...

Útok ze severu už máme pod kontrolou, řekl Zelenskyj. Navštívil Charkov

24. května 2024  21:19,  aktualizováno  21:41

Ukrajinské síly získaly „bojovou kontrolu“ nad oblastmi, kterými ruské jednotky tento měsíc...

Víme, kde má Putin bunkry, tvrdí Kyjev. Šéfa Kremlu přirovnal k upírovi

24. května 2024  20:40

Známe polohu bunkrů ruského vůdce Vladimira Putina, prohlásila ve čtvrtek ukrajinská vojenská...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

  • Počet článků 395
  • Celková karma 0
  • Průměrná čtenost 1168x
Podpořeno fondem Otakara Motejla.

Seznam rubrik