Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Kam s romskými dětmi?

Jak se ministerstvo školství se rozhodlo jít opačným směrem, než mu radí Národní ekonomická rada vlády (NERV), Liga lidských práv, právníci a vládní organizace pro sociální začleňování. A jak si vlastně samo podkopává svá dřívější rozhodnutí.

Česká republika je dlouhodobě kritizována za segregaci žáků, především selekci romských dětí. To potvrdil v roce 2007 štrasburský soud. Dříve zvláštní školy dostaly pojmenování nové a staly se z nich školy speciální a praktické. Jejich praxe se ovšem nezměnila.

A to i díky tomu, že v §10 vyhlášky č. 73/2005 Sb. o vzdělání dětí, žáků a studentů se speciálními vzdělávacími potřebami a dětí, žáků a studentů mimořádně nadaných zákon stanovuje:

„K doplnění počtu žáků ve třídě, oddělení a studijní skupině stanoveného v odstavce 1 mohou být na základě žáka nebo zákonného zástupce žáka zařazeni i žáci bez zdravotního postižení. Jejich počet nepřesáhne 25% nejvyššího počtu žáků ve třídě, oddělení nebo studijní skupině podle odstavce 1.“

Tím se do speciálních a praktických škol dostávají žáci, kteří tam nepatří. Novela zákona byla už připravena, ministerstvo ji v čele s Dobešem stáhla k údajnému přepracování.

Zatímco NERV radí, aby byly speciální a praktické školy zrušeny, čímž se ušetří, zejména na vyplacených sociálních dávkách, ministr Dobeš to odmítá. V tiskové zprávě ministerstva uvedl: „Nic takového se nestane. Jsem hrdý na to, že tu máme tradici, která je ojedinělá v Evropě.“ A právě tato ojedinělost je dlouhodobě kritizována mezinárodními organizacemi i samotnou Evropskou unií.

Přitom ministerstvo schválilo v roce 2010 tzv. Národní akční plán inkluzivního vzdělání (NAPIV) 2011, jehož cílem je zvýšit otevřenost českého školství a podporovat integritu, nikoliv selekci. V NAPIVu se zřetelně píše, že současná situace dospěla do stavu, kdy „nedostatečná míra systémové podpory škol a nedostatečné naplňování potřeb cílové skupiny apod. způsobuje, že neúměrně významná část žáků z uvedené cílové skupiny (sociálně znevýhodnění, pozn. autora) je vzdělána v systému škol meritorně určením žákům s lehkou mentální retardací.

Byť je plán stále v přípravné fázi, návrhy a analýzy jsou z velké části vypracovány a čekají pouze na schválení. Podobně ministerstvo přijalo Strategii boje proti sociálnímu vyloučení 2011–2015. Podle zprávy se nežádoucím společenským jevům lze nejlépe vyhnout tím, že „jsou všechny děti vzdělány v tzv. hlavním vzdělávacím proudu, tedy všechny pohromadě za současné individuální podpory každého z nich podle jeho individuálních potřeb a k naplnění vzdělávacího potenciálu.

K postoji ministerstva se přidala pouze Asociace speciálních pedagogů. Podle jejího předsedy Jiřího Pilaře „musí existovat školy pro děti, které nejsou schopné uspět v běžném vzdělání. Ať se to někomu líbí nebo ne, děti s lehkým mentálním postižením budou vždycky.

Pilař je obviňován, že lobbuje za pracovní místa speciálních pedagogů, kterých by se zrušení praktických a speciálních škol dotklo. Pedagožka Katarína Krahulová z projektu Férová škola na to namítá:

Speciální pedagogové se o ztrátu práce bát nemusí, neboť najdou uplatnění v běžných ZŠ nebo jako konzultanti či asistenci učitelů.“ Mimochodem Jiří Pilář byl tím, kdo přišel s návrhem změnit název zvláštních a pomocných škol na speciální a praktické, aby je podle svých slov zbavit špatné konotace – jak se ukazuje, bez výsledku.

Ministerstvo se tak opět dostává do situace, kdy teoreticky hlásá určitá opatření, ovšem v rovině praktické dělá kroky zcela opačné. Inkluzivita vzdělání tak i po letech zůstává jen na papíře. Proč? Ministra Dobeše se můžete zeptat pomocí webu NapisteJim.cz.

Klára Zelenková, KohoVolit.eu

Dále čtěte

Kdo (ne)chce imunitu? Díl 6.

Urbanův dáreček pro developery

Kdo (ne)poslouchá české ministerstvo pravdy? Díl 2.

Autor: D K | pondělí 2.1.2012 15:11 | karma článku: 9,89 | přečteno: 1660x
  • Další články autora

D K

Volební program pro volby do evropského parlamentu: Česká Pirátská

Česká pirátská strana, neboli jednoduše Piráti se v letošních evropských volbách bude ucházet o posty europoslanců vůbec poprvé. V národním, ale i mezinárodním měřítku se těší značné oblibě hlavně mezi mladými lidmi, které zaujmou moderními tématy týkajících se především využití internetu. A co konkrétně nabízí Piráti ve svém volebním programu?

15.5.2014 v 16:11 | Karma: 7,69 | Přečteno: 561x | Diskuse | Politika

D K

Jan Keller: Jak se do Evropy volá…

Kampaně před volbami do Evropského parlamentu pomalu vrcholí. Lídr sociální demokracie, sociolog, filozof, publicista a environmentalista Jan Keller říká, “Evropa bude taková, jakou si ji uděláme.” A jakou Evropu tedy nabízí?

14.5.2014 v 9:11 | Karma: 11,96 | Přečteno: 1015x | Diskuse | Politika

D K

Strana pro Evropu: Pojistka DSSS v Eurovolbách

Na kandidátce č. 29 se lze dočíst, že Dělnická strana sociální spravedlnosti je v koalici se Stranou pro Evropu. Koho by ovšem zajímalo, zda je tato malá záhadná strana podle svého názvu pro-evropská, bude zklamán. Vše nasvědčuje tomu, že je spíše pojistkou DSSS v případě problémů s jejím fungováním.

12.5.2014 v 16:11 | Karma: 10,80 | Přečteno: 577x | Diskuse | Politika

D K

Volební program k volbám do Evropského parlamentu: Strana Zelených

V květnových volbách do Evropského parlamentu Strana Zelených kandiduje v koalici společně s hnutím Změna, se kterým sdílí většinu programových priorit. Pro Zelené to jsou především moderní energetická politika, tvorba nových pracovních míst, kvalita života a genderová problematika. Motem “Česko dopředu”, chtějí Zelení vyjádřit svůj záměr vést aktivní evropskou politiku.

12.5.2014 v 11:11 | Karma: 10,67 | Přečteno: 481x | Diskuse | Politika

D K

Česká DSSS ztracena mezi parlamenty

“Rozvrácení Evropské Unie zevnitř”, to je heslem, kterým česká Dělnická strana sociální spravedlnosti (v koalici s Strana pro Evropu) vysvětluje svoji kandidaturu do Evropského parlamentu. Ačkoliv je jejich politika jasně proti-evropská, nakolik se jejich program skutečně týká problematiky České republiky v mezinárodní kontextu zůstává otázkou.

8.5.2014 v 16:11 | Karma: 11,82 | Přečteno: 409x | Diskuse | Politika
  • Nejčtenější

Novinky na iDNES Premium: Rozdáváme kola za milion korun

15. července 2024

Členství v iDNES Premium má velkou spoustu výhod. Čtenáři se dostanou ke všem prémiovým článkům na...

Trumpa při pokusu o atentát trefili do ucha. Střílel mladý republikán, nepřežil

14. července 2024  1:01,  aktualizováno  14:56

Republikánský kandidát na amerického prezidenta Donald Trump přežil pokus o atentát. Na...

„Nakonec na mě plivnul.“ Nizozemec loví Češky a prodává je na gangbang

18. července 2024

Premium Stovky českých žen k natáčení tvrdého porna v Nizozemsku naverboval v uplynulých letech Daniël van...

IT problémy způsobily kolaps bank i letišť. V Evropě i jinde ve světě

19. července 2024  9:25,  aktualizováno  22:33

Řadu zemí v pátek zasáhly problémy s počítačovými systémy. Letiště kvůli výpadku čelila potížím s...

Zemřela Shannen Doherty. Hvězda Beverly Hills 90210 podlehla rakovině

14. července 2024  15:17,  aktualizováno  17:04

Po téměř deseti letech boje s rakovinou zemřela americká herečka Shannen Doherty, informují média....

V Japonsku straší zombie firmy. Vláda některé z nich nechá zbankrotovat

21. července 2024

Mnoho malých a středně velkých japonských společností živoří a staly se z nich takzvané zombie...

Studium je už od branné povinnosti nezachrání. Armáda povolává i ultraortodoxní židy

21. července 2024  11:58

Izraelská armáda začala rozesílat povolávací rozkazy studentům náboženských škol, kteří měli ještě...

Denní teploty budou tropické. Večer na západ Čech dorazí bouřky a kroupy

21. července 2024  11:49

Západ Čech večer opět potrápí silné bouřky s přívalovými srážkami. Zítra se přesunou na Moravu a do...

V Luhačovicích se před barem popralo sedm lidí, jeden z nich na místě zemřel

20. července 2024  19:35,  aktualizováno  21.7 10:57

Po potyčce sedmi mužů před barem v Luhačovicích na Zlínsku zemřel v sobotu ráno na místě jeden z...

  • Počet článků 395
  • Celková karma 0
  • Průměrná čtenost 1168x
Podpořeno fondem Otakara Motejla.

Seznam rubrik