O dani z knih a Charlie Sheenovi

Cituju z dnešní MFD: Kdysi jsem ho obdivoval v Četě, Mladých puškách i parodických Žhavých výstřelech. Ale to už je dávno.Teď se americký herec Charlie Sheen snaží všechny svým chováním přesvědčit, že je úplný blázen. Nestačilo mu, že se v devadesátých letech takřka předávkoval kokainem a že byl zatčen kvůli tomu, že několikrát vyhrožoval své bývalé i současné manželce. Nepomohla ani léčba v protialkoholním centru. I přes jeho hříchy ho nechali hrát ve velmi oblíbeném seriálu Dva a půl chlapa. Teď už došla trpělivost i jeho producentům a rozhodli se do konce roku přerušit natáčení. Charlie Sheen si totiž otevřel pusu i na své zaměstnavatele z televize CBS. A tak mu teď zůstaly jen placené výstupy v amerických talk show a definitivně zničená pověst. Jemu to, zdá se, zatím nevadí a prohlašuje sám o sobě, že je možná blázen, ale neškodný. No uvidíme, jak dlouho vydrží trucovat. Až mu dojdou peníze na party a alkohol, nejspíš se ještě rád vrátí a bude prosit televizi CBS, aby ho vzala zpět. Je nesmírně cenné přečíst si v deníku tuto úvahu. Charlie Sheen si ji nepřečte a ani k němu nepronikne. Zato čtenářům taková myšlenka moc prospěje, aspoň nemusí přemýšlet o svém důchodu a o zvýšené dani z knih.

K tomu připojuju jednu svou starší úvahu:

Průměr DPH na knihy v evropských zemích je mezi 5 až 6%, v Lucembursku jen 3 %, v Itálii a Španělsku 4 %, na Kypru, Maďarsku, Maltě a Polsku je to 5 %. V Británii 0%. Jen v Bulharsku je sazba DPH na knihy 20%. V Dánskú 25%, ale tam je na všechno a především mají a) vysokou daňovou progresi, až 55%, b) pětkrát vyšší příjmy.
Jenže vykládat negramotnému o smyslu psaného slova nebo o tom, že národní identita závisí na jazyku, vzdělanosti, historii a kultuře, ne na přítomnosti všech nadnárodních bank na jedné ulici, nemá smysl. Stejně tak je marné mluvit o kultuře s někým, kdo se po golfu podívá tak leda na Ordinaci v růžové zahradě. Už jsem se několikrát setkal s ltvory, kteří mysleli, že nejpodstatnější pro blaho českého národa je, aby se rozpadla Unie, nebylo euro a u nás bylo co nejvíc mezinárodních bank a hodně McDonaldů. Blbci existovali vždycky. Jen málokdy v historii ale získali tak úspěšnou politickou reprezentaci.

Zvýšení této daně bude něco bezprecedentního. Rázem se naše země ocitne pěkně na dně Evropy a Besser, či lépe Drábek s Kalouskem si budou jezdit do Bulharska pro zkušenosti. Hezky se vedle toho čtou zprávy o ostudách českých studentů a žáků ve srovnání s jinými, o tom, jak zaostáváme v tom či onom vědeckém oboru.
Ale hlavně, že budeme stupidně dodržovat náboženská dogmata o ruce trhu a systémové plošnosti bez výjimek. Jak psal Alexander Tomský, zblbneme z touhy po symetrii
Jak na tom vydělá státní rozpočet? „Při odhadovaném obratu knižního trhu 8 miliard jde o 720 milionů. Vzhledem k poklesu zisku nakladatelů se ale sníží odvody daně z příjmu u těchto subjektů. Část zaměstnanců přijde o práci, autoři a překladatelé o část honorářů, polygrafický průmysl o část zakázek. Výsledný vliv na státní rozpočet tak bude pravděpodobně nulový,“ píší nakladatelé ve svém otevřeném dopise.
Mimochodem, páni ministři, ohromně byste ušetřili, kdybyste prostě nechali všechny památkové objekty tak, jak jsou a už do nich nevrazili ani halíř. Turisté milují ruiny, dobře se mezi nimi hraje golf a na fotkách vypadají dobře. Byl by to naprosto srovnatelný počin s tou zvýšenou daní.
„Není přece náhoda, že tak mocná a bohatá země, jako je Velká Británie, jejíž knižní trh je mnohonásobně větší než ten náš, má na knihy nulovou sazbu DPH. A nikdo tam neuvažuje o jejím zrušení. Česká republika se tak stane osamoceným ostrovem nekulturnosti v samotném srdci Evropy. Ale jaké to bude mít důsledky pro vzdělanost a kulturu národa? A jak je možné, že právě u nás v České republice, v zemi s bohatou kulturní tradicí, zcela dominují ekonomická témata nad kulturními? Jak je možné, že politická reprezentace nemá zájem dát kultuře a vzdělání prioritu?“ ptají se v tom dopise nakladatelé.
Ale vyřadit knihy ze zvýšené daně je jedna věta v zákonu. Celá kultura je v rozpočtu směšnou položkou. Tady stačí jen chvilku myslet a mít dobrou vůli. Mám návrh: jestli to naše vláda udělá, zaslouží si každý její člen právo používat vedle běžného titulu Ing, Dr či Mag., který Oni už z Plzně mají, ještě titul PIG (zkratka Politik, neInteligentní, neGramotný). Bude to vypadat pěkně: ing.Jaromír Drábek, PIG, mag.Radek John, PIG...
Kdyby totiž naši politici nekradli a krádeže neumožňovali, žádný dluh bychom neměli. Čím déle je kdo z nich v politice, tím spíš to na něj platí, takzvaně napříč stranami. Ale to jen tak na závěr.

Autor: Alex Koenigsmark | čtvrtek 3.3.2011 14:01 | karma článku: 17,19 | přečteno: 1034x