Krajinou pramenů (fotoblog ze Slavkovského lesa)
Krajinou pramenů |
Nemluvím samozřejmě o známých lázeňských městech, jako jsou Karlovy Vary, Mariánské Lázně nebo Lázně Kynžvart. V trojúhelníku mezi nimi se ale nachází zapomenuté území. Holé planiny, podivně prázdné kusy země mezi hlubokými lesy, dávají tušit, že ještě v nedávné minulosti to tu vypadalo zcela jinak. Kolem cest se choulily chalupy vesnic, stálo tu dokonce celé město (Čistá), než bylo kompletně vymazáno z krajiny.
Poslední velká válka přervala osudy zdejších převážně německých obyvatel a znamenala brzký konec jejich staletých sídel. Původní obyvatelstvo bylo odsunuto, ale nové osídlení drsné krajiny se moc nedařilo. Vesnice byly vyrabovány nejprve členy Rudých gard a potom novými přistěhovalci, kteří se většinou zase rychle posunuli dál.
Oblast se zalíbila vojákům, byl zřízen vojenský újezd Prameny a zbytky rozpadajících se domů posloužily jako dělostřelecké cíle. Armáda se tu chovala jako na svém výsostném území, nešetřila ani církevní a jiné historické památky. Ale netrvalo to dlouho, už v padesátých letech minulého století se zdejší nerostné bohatství ocitlo v hledáčku prospektorů. Po objevení uranových ložisek pronikli těžaři do vojenského prostoru, neboť státní zájem, podporovaný chtivostí Sovětského svazu, se stal nadřazeným zájmu obrany státu.
A tak byla armáda donucena posunout se na Doupov. Rozstřílené zbytky vesnic byly srovnány se zemí a zavezeny, aby obraz zkázy nebyl tak křiklavý. Vojenský újezd obsadili horníci, například v dřívějším lázeňském městečku Prameny (Bad Sangerberg) posloužila jako hornická ubytovna budova bývalých Alžbětiných lázní. Ta je dnes už zbourána, stejně jako drtivá většina domů v obci, včetně kostela na návsi. Snad se mi ani nechce rýpat se příliš v historii, neboť kam píchnete prstem, vyvalí se pěkně smrduté bahníčko...
Za příklad poslouží nechvalně proslulý osud pramenského hřbitova. Tak dlouho na něj podnikali vojáci i horníci uranových dolů barbarské nájezdy, hledajíce tušené poklady ukryté v hrobkách, až si znechucení občané stěžovali u samotného prezidenta Zápotockého. Bylo ale už pozdě, zničené náhrobky byly odvezeny do kamenictví k dalšímu použití a zbytky sesypány na jednu hromadu. Co se stalo se zneuctěnými kostrami mrtvých, není známo.
Nejdéle odolávala neogotická hrobka rodiny Tanzerových, krásná a jemná kamenická práce, jaká neměla v okolí obdoby. Přestože byla i komunistickými památkáři prohlášena za kulturní památku, pramenští ji nechali schátrat a poté zbořit pro havarijní stav. Zbytek absidy z hrobky se dodnes válí v místech bývalého hřbitova u silnice na Mnichov, spolu s posledními náhrobními kameny, vše již zarostlé travou a takřka neviditelné. Až v poslední době tu byl vztyčen dřevěný kříž s příznačným nápisem, který býval na hřbitovní bráně: Zde končí závist, nenávist a pronásledování...
Současné Prameny jsou ponořené do polospánku, chodec tu většinou nepotká ani živáčka. Ze stovek domů zbylo pár desítek, vesnice drží v současnosti smutný primát - je nejzadluženější obcí v Čechách. V okolí se nacházejí minerální prameny, některé zrekonstruované aspoň tak, že se dají pít, jiné zdevastované. Z množství kapliček, božích muk a kamenných křížů se většina nedochovala, snad zázrakem přežily romantické Křížky na vyvýšené hadcové skalce, obklopené chráněnými loukami - armáda na jejich místě chtěla zřídit dělostřelecký bunkr s otočnou věží, odtud by se to bombardovalo!
Síla přírody je nekonečná. Slavkovský les zůstal stále oblastí plnou přírodních krás a zbylo i dost historických památek, které se tu dají objevit. Jedinečná rašeliniště, léčivé prameny, skály, hrady a zámky, rozhledny. Chodec v krajině se tu může celé dny toulat a všude narazí na nějakou zajímavost - něco málo se mi podařilo zachytit na fotografiích.
Zdroje a odkazy:
http://www.slavkovsky-les.cz/
http://www.pamatkyaprirodakarlovarska.cz/
Irena Knorrová
Usedlost Cibulka 2024 - nádech k novému životu (fotoblog)

Košířská viniční usedlost Cibulka má za sebou bohatou historii. Vlastníci se tu střídali, období rozkvětu počátkem 19. století skončilo časem totálního zmaru. Vybydlené doupě squaterů koupila Nadace rodiny Vlčkových v r. 2021.
Irena Knorrová
Park Cibulka 2024 - 200 let po svém založení (fotoblog)

Pradávno je tomu, co se lidé zabydleli v údolí pod pražským kopcem Vidoule - svědčí o tom nalezené kostry z doby laténské i nálezy bronzových šperků. Od středověku pak tu stojí i jedna z viničních usedlostí, později zvaná Cibulka.
Irena Knorrová
1. března 2042, kdesi v Jižních Čechách (minihříčka)

Dům z červených cihel se koupe v zimním slunci, které už brzy zmizí za lesem. Muž na přední terase se snaží zahlédnout na příjezdové cestě auto, ale silnice je opuštěná, pohlcená stíny hustých smrků.
Irena Knorrová
Sobota ve městě růží (fotoblog)

Jen jednomu městu sluší růžová a může se hrdě nazývat "městem růží". Je to jihočeská Blatná, která výstavou růžových aranží vzpomíná na sedmdesátiletou tradici pěstování těchto květin na zdejších plantážích.
Irena Knorrová
Švédský most, bábovka a vodní hamr (fotoblog)

Kamenný most přes Padrťský potok, postavený počátkem 17. století, je to první, co musí vidět každý návštěvník obce Dobřív. Noha švédského vojáka na něj pravděpodobně nikdy nevstoupila, ale v třicetileté válce měl důležitý úkol:
Další články autora |
Novým papežem se stal americký kardinál Prevost, přijal jméno Lev XIV.
Sledujeme online Novým papežem se stal americký kardinál Robert Francis Prevost, oznámil z baziliky sv. Petra...
Zemřel Jiří Bartoška, charizmatický herec a prezident karlovarského festivalu
Ve věku 78 let zemřel Jiří Bartoška. Byl dlouholetým prezidentem Mezinárodního filmového festivalu...
Nový poplatek za televizi a rozhlas: kdy se platí poprvé zvýšený a komu vznikne dluh
Od 1. května se zvýšil poplatek za televizi a rozhlas. Pro Českou televizi o 15 korun na 150 korun...
Nekontrolovaně k Zemi padající sovětská sonda se zřítila do Indického oceánu
Sovětská sonda Kosmos 482 ze 70. let minulého století se rozpadla v sobotu ráno kolem osmé hodiny...
Česko dělá vše, aby zastavilo Rusko, řekl Zelenskyj. Pavel slíbil další podporu
Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj je po necelých dvou letech znovu na návštěvě Česka, do...
Češi nakupují online jako o závod. V Evropě jsou na špici
Platby online se za poslední tři roky zdvojnásobily. Češi dokonce předčili evropský průměr. Nová...
Konzervativní pionýrák na Seči. U přehrady debatovali Turek, Havlíček nebo Okamura
Premium Třídenní Konzervativní kemp pořádaný Společností pro obranu svobody projevu (SOSP) okolo...
Proč lidé kupují drahé značky a jsou jim věrni? Má to své výhody i nevýhody
Věrnost či loajalita spotřebitelů ke značkám patří přes svou dlouhou historii i nadále k hlavním...
Žádné zbraně nevyrábějí. Přesto jsou jich na Haiti plné ulice
Premium Násilí na jednom z nejchudších ostrovů světa neutichá. Naopak, zbraní a munice jsou na Haiti plné...
- Počet článků 83
- Celková karma 0
- Průměrná čtenost 721x
Motto: Skutečně nejvzácnější chvíle v životě se počítají na okamžiky, kdy je hluboce rozrušena vaše duše (Soichiro Honda)