Dopravní nehody bez policie?

Asi jsem šťoura - mám to trošku v povaze :), ale napadá mě pár drobností v souvislosti s novelou zákona o silničním provozu (č.274/2008 Sb.). Konkrétně k nové povinnosti účastníků dopravní nehody, platné od 1.1.2009.

Tak, občas se to stane i ve slušné rodině – prásk, a je tu dopravní nehoda. Pokud škoda zřejmě nepřevyšuje 100 000 Kč a zároveň jsou splněny i ostatní podmínky dle § 47 Zákona o provozu na pozemních komunikacích č.361/2000 Sb., nemusíme nic oznamovat policii.

Nechci řešit otázku, JAK člověk odhadne výši škody, zřejmě převyšující ať 50, nebo 100 tisíc. To je mi jasné – blbě J. Na tom se moc nemění, kdo si to vyzkoušel, ví, o čem mluvím. Jiný názor má poškozený, jiný pojišťovna, naprosto odlišný servis – a co je rozhodující? Ale dejme tomu, že škoda je zjevně MENŠÍ než 100 tisíc.

V tom okamžiku mě trápí ustanovení zákona 361/2000 Sb., § 47, odstavec 3, zde nově přidáno písmeno g), které praví, že:

Účastníci dopravní nehody jsou povinni:

„v případech, kdy nevznikne povinnost oznámit nehodu policii, sepsat společný záznam o dopravní nehodě, který podepíší a neprodleně předají pojistiteli; tento záznam musí obsahovat identifikaci místa a času dopravní nehody, jejích účastníků a vozidel, její příčiny, průběhu a následků."

Ta formulace mi trochu připomíná domácí prohlášení typu: „mělo by se vyluxovat, uklidit, ….“

Nikde nevidím konkrétní povinnost, KTERÝ z účastníků má povinnost záznam sepsat? Nebo každý napíše svoji verzi? A v případě, že už se slavnostně shodnou na jednom zápisu, kdo si ten podepsaný nechá a předá ho pojistiteli? = Napíšeme záznam dvakrát – no jo, jenže pak to jsou dva originály a můžou se lišit. Kdo z vás podepíše papír se svými osobními údaji a popisem nehody, předá ho cizímu člověku a nenechá si od něj kopii? Já tedy ne!

Takže sehnat kopírku, nebo policii, jiné řešení mě nenapadá. Nehledě na to, že i u nehod, které policie vyšetřila, zaprotokolovala a označila viníka, se občas šikovný advokát postará o změnu a viníkem se stává poškozený – co teprve záznam učiněný v šoku po nehodě, ten se dá odvolat určitě jednodušeji. Pro pojišťovny je zavinění zásadní informace!

Trošku mě taky zaráží, že dopravní policii nezajímají dopravní nehody….Určitě se zvýšením limitu na 100 tisíc Kč vylepší statistiky nehod = nebude jich v záznamech tolik. A nějaká chytrá hlava celou situaci vyhodnotí v duchu:

Úpravou zákona se snížila nehodovost na našich komunikacích…..

Nebo je to pro nás, řidiče, návod, jak si šetřit body? Když do sebe křápnou dvě starší Škodovky, i když obě budou na odpis, škoda určitě 100tisíc nepřesáhne. A je úplně jedno, že někdo z nich nedal přednost (4 b.), předjížděl kde nemá (6 b.), řidič byl namol (7 b.), neměl řidičák (7 b.), otáčel se na dálnici (6 b.), auto je vrak bez techničáku (4 b.) – jen namátkou J 

Když už jsme u těch bodů – ten, kdo doplnil do Přílohy zákona č.361/2000 Sb (bodové ohodnocení spáchaných přestupků)  řádek 25 tabulky (neohlášené dopravní nehody):

 - při dopravní nehodě, při které byla způsobena na některém ze zúčastněných vozidel včetně přepravovaných věcí hmotná škoda nižší než 100 000 Kč nebo při které došlo k poškození nebo zničení součásti nebo příslušenství pozemní komunikace, neprodlené nezastavení vozidla a prokázání totožnosti navzájem včetně sdělení údajů o vozidle nebo odmítnutí sepsat společný záznam o dopravní nehodě nebo nedovolené opuštění místa dopravní nehody nebo neprodlené nevrácení se na místo dopravní nehody po poskytnutí nebo přivolání pomoci             3 (body) 

jej zjevně okopíroval z řádku 7 tabulky, který stanovuje body za porušení povinností u ohlášené nehody: 

- při dopravní nehodě, při které došlo k usmrcení nebo zranění osoby nebo k hmotné škodě převyšující zřejmě na některém ze zúčastněných vozidel včetně přepravovaných věcí částku 100 000 Kč, nebo při které došlo k poškození nebo zničení součásti nebo příslušenství pozemní komunikace, neprodlené nezastavení vozidla nebo neohlášení dopravní nehody policistovi nebo nedovolené opuštění místa dopravní nehody nebo neprodlené nevrácení se na místo dopravní nehody po poskytnutí nebo přivolání pomoci, nebo po ohlášení dopravní nehody            7 (bodů) 

Možná tomu tak nerozumím, jsem jen ženská, navíc ne právník, ale pokud si správně vykládám to, co čtu v § 47 zákona č.361/2000 Sb, tak v případě, že „došlo k poškození nebo zničení součásti nebo příslušenství pozemní komunikace“, musím nehodu ohlásit policii. Stejně tak, pokud dojde ke zranění osoby. Pokud nikdo zraněn nebyl, nic nehlásím, ale taky zjevně nikomu nemusím pomoc poskytovat, nebo přivolávat. Já tedy nevím, ale pokud už píšu – poměrně – důležitý dokument (a to by měl zákon být, ne?), tak dávám dobrý pozor, aby v něm nebyly pitomosti. Možná by neškodilo, kdyby se pod všechny dokumenty tvůrce podepisoval osobně… 

A to jsem četla jen jeden paragraf jednoho zákona, trošku mě děsí, jak vypadá zbytek….

Přílohy s plným zněním paragrafu 47 a přílohy se mi bohužel nepodařilo k článku uložit, tak prosím ověřujte text sami.... 

 

Autor: Božena Hnízdilová | čtvrtek 2.10.2008 21:27 | karma článku: 21,67 | přečteno: 2395x