Opravdu "krutá" dieta

Média do nás rvou ze všech stran, jak žít zdravě, že z toho normální jedinec má osypky. Děti v pubertální revoltě pak loví mrkve a hrášky z polévky, a proč by si dávali jablko, když mají v lednici prefabrikát z fialové krávy?

Donedávna jsem se ze zdravé stravy otřásala i já. Copak jsem nějaký hlodavec, abych žvýkala salát a mrkev? A mám ráda českou kuchyni. Špenát, zelí, šťavnatá pečená masa, svíčkovou, brambory, křupavou kůrku od chleba, šunku od kosti a zrající sýr. Když rybu, tak na pravém másle. Zmrzlinu s čokoládou, ovocem a šlehačkou. Tedy ne že bych se tím cpala pořád, to už bych se nedostala ze dveří, ale pod představou chutného jídla mi rozhodně na mysli netanula brokolice, řapíkatý celer nebo čerstvý sýr. Do askety mám skutečně daleko a bulimie mi nikdy nehrozila.

Pak jsem náhodou zakopla na netu o pojem středomořská dieta. Vyhledala jsem všechny odkazy, a celkem se tam lidi (včetně MUDRů) shodovali, že je to zdravé a chutné.

Tak jsem si řekla, proč to nezkusit, když na to pějí takové ódy. A kdy jindy shodit letité sádlo než teď?

*

Baštím to měsíc.

Čilá jsem jak veverka.

Klesl mi tlak.

Žaludek mě nebolí.

Když si dám víno, nemám kocovinu.

Špek odchází. (Nerad a pomalu, už jsme si na sebe zvykli.)

Ale hlavně se cítím skvěle.

*

A o čem to je?

Na internetu visí mnoho žvástů a poněkud se liší, tak jsem si vybrala, co mi sedne.

Základem této stravy je nahrazení živočišných tuků extra virgin olivovým olejem. Má se jím naopak vše bohatě polévat a optimálně s ním i vařit. Vynechat je třeba alespoň v 1. fázi přílohoviny od chleba přes rýži, knedlíky, brambory … a prakticky zapomenout na sladké. Tak polovinu stravy má tvořit zelenina. Co nejčastěji rybu nebo mořské potvory. Ostatní masa baštit bílá (slanina se nepočítá :-)) nebo tmavá libová, téměř vynechat vepře a salámy. Sýru je naopak možné hodně i tučnějšího. Ovoce taky, ale zde se zdroje výrazně neshodují, zda pořád nebo jen občas.  A když máte hlad či chutě, nacpete se jakýmikoli ořechy či mandlemi. Používáte hojně zelené byliny. A zapíjíte to všechno dobrým vínem.

Pozn. Já to zapíjela pouze večer, přes den se účastním výrobního procesu, k němuž potřebuji čistý mozek. Ale myslím, že to stačí.

Ve fázi 2 (po cca 14 dnech) sem tam přidáte i něco zakázaného, v množství menším než malém. Načež hubnete tak dlouho, dokud je to žádoucí. A fáze 3 je prý zjištění, že jíte chutně, zdravě, cítíte se tak jako fajne a okolí plesá, že jste omládli o několik let. Tak si dopřejete zakázané v množství větším než malém. Ale bacha, ne zas o moc. A je to fáze celoživotní.

Dokonce vyhrožují dlouhověkostí, ale kdo by tu zase chtěl trčet do 120, žejo.

Pár receptů, některé kradené a ostatní moje:

Brokolice se sýrem

Zadušená osolená v mikrovlně nebo na páře (stačí 3-4 min), zapečená s dobrým sýrem (ementál, plesnivec …) a zalitá extra virginem (dále EV). Nemá smysl si na zdravou brokolici sypat odpornou nízkotučnou sraženinou, co nikdy krávu neviděla, a jíst to suché. EV totiž zajistí, že se ta zdravá věc nebude dlouhodobě ve vašich útrobách nudit. Vynikající je to posypané drcenými ořechy.

Rajčata s mozarellou, bazalkou a EV

To určitě znáte, pokud ne, je třeba to napravit. Místo mozarelly je dobrý jakýkoli čerstvý sýr, i modroplísňák.

Šopák s česnekem a bazalkou

Rajčata, cibule, papriky, okurka, čerstvý sýr, EV. Jeden stroužek česneku a bazalka udělají divy.

Řapíkatý celer s jablkem, pomerančem a ořechy

Všechno to pokrájíme, posypeme drcenými ořechy a zakápneme EV. Když máme třeba ředkvičkové klíčky, lze je sem přihodit. Jen bacha na poměry, když vítězí řapíkatý celer, leze vám to za chvilku ušima.

Ryba s čerstvým špenátem a sýrem

Filé z mořské ryby (tresky, pangase, tilapie, žraloka … prostě z nějakého šupináče z hlubin) opečeme zprudka na pánvi. Neboť nejsem pedantická hysterka, obalím je v mouce. Olej použiju slunečnicový, protože nejsem ani Rockefeler, a EV je mi přepalovat a vyhazovat líto. Radši na něm na chvilku zadusím špenát a posypu jej ementálem. Na talíři to vedle sebe hezky ladí, i s nezbytným citrónem.

Pečené cukety nebo lilky s rajčaty a ořechy

Nařežeme na kolečka, osolíme, očesnekujeme, pokapeme EV a upečeme na pekáči v troubě, až to trochu zhnědne. Pak na to šupneme cherry rajčata přefiknutá napůl, dopečeme ještě chvilku, pak to smícháme v misce s nejlépe drcenými ořechy a ještě dáme EV. Lze posypat třeba parmezánem.

Pstruh s dušenou mrkví

Normálně pstruha opečeme, jak jsme zvyklí, jen k němu na talíři přidáme mladou sladkou mrkev zadušenou lehce na EV. I puberťák se olizoval až za ušima.

Kuřecí prsa s broskvemi – salát na studeno

Maso nakrájené na kostky opečeme, kompotované broskve nakrájíme na kousky, přidáme pepř, sůl, zelené byliny (třeba bazalku nebo petržel) a zamícháme s kysanou smetanu. Necháme vychladit. Je to jídlo jemné a luxusní a můžeme jím slnit sousedy na párty. 

Zelí s kešu ořechy

Zelí nakrájíme na jemno, přidáme nastrouhané jablko, sladkou smetanu a kešu oříšky.

Krutě opečená krůta (či kur)

Prsa z drůbeže nařízneme, příp. naklepneme. Naplníme je bylinkami, jarní cibulkou, sýrem a šunkou, přeložíme, obalíme v mouce a prskneme na pánev. Dovnitř lze samozřejmě nacpat cokoli, co nám chutná.

Ledový salát s pomerančem

Celý pomeranč na celý salát je optimální poměr. Nakrájíme, smícháme a slupneme. Podstatně lépe se ta tráva polyká, když má jakoukoli chuť :-) . Ale fakt, je to dobré.

Jelení a kuřecí špíz

Alespoň jeden den naložená masa v česneku, soli, EV a bylinkách pícháme na střídačku s cibulí, lilkem omáchaným v marinádě z masa, sýrem (nesmí být nízkotučný, vypařil by se), na špejle a na prudko opečeme na pánvi.  Nemáme-li zrovna po ruce jelena, nahradíme jakýmkoli minutkovým masem. Členům rodiny s vyšším kalorickým výdajem a nižším věkem dopřejeme i slaninu. Těm ostatně dopřáváme ke všem pokrmům i přílohy.

Hebká sekačka

Do libové sekačky nastrouháme cuketu, půl na půl. Přidáme česnek, majoránku, bylinky, pepř a co prostě v sekačce máme rádi. Necháme to chvilku odležet (klidně do rána), slijeme vodu a upečeme v troubě. Nemusí tam být mouka ani strouhanka ani vajíčko, krásně to drží pohromadě.

Obelixův segedin

Krůtí hnátový steak, cibule, maďarská paprika, český česnek, tuřanské kysané zelí a včelí med.
A šťáva ze zelí, jako panák na zdraví, i pradědečka postaví.

Dobrou chuť.

Autor: Iveta Klimečková | sobota 5.2.2011 22:13 | karma článku: 13,79 | přečteno: 2385x
  • Další články autora

Iveta Klimečková

Bajka o ministerstvu

27.8.2016 v 10:17 | Karma: 26,82

Iveta Klimečková

Panika v obci

12.12.2015 v 16:29 | Karma: 33,09

Iveta Klimečková

Městská hromadná poprava

30.9.2015 v 21:33 | Karma: 15,06