On to dělá taky, proč to mám odnést já?

Neaktuálně - aktuální zamyšlení na stále aktuální téma. Ne každý je přistižen. Ne každý je udán. Ne každý se přizná. Ne každý se sám prozradí.

Případ první

"Ten úkol jsi psal v šatně," obvinila učitelka žáka a žákovskou mu vyzdobila poznámkou "Neměl domácí úkol." "Proč zrovna já?" vztekal se postižený. "Ten a ten a ten to taky psal tady!" V následujících týdnech kontroly domácích úkolů probíhaly již ráno u vchodu do školní budovy. Co vy na to, samozvaní právníci?

Prohřešek: Nevypracování domácího úkolu doma. Komu se nestalo, že by zapomněl udělat úkol? Chybovati je lidské. Dobře, dejme tomu že jde o nedbalost.

Presumpce viny. Dotyčná učitelka svého neoblíbeného žáka nepřistihla. Jen předpokládala, že neúpravný zápis v domácím sešitě vznikl v rychlosti až na školní půdě. Tedy každý neúpravný domácí úkol by měl být odměněn obviněním z jeho nevypracování doma a trestem.

Žalování ve snaze zachránit co se dá. Bude kolektivní trest mírnější? Poznámku nemůže přece napsat všem! A nenapíše, jen se žalobce a trestanec v jedné osobě shodí před spolužáky i učitelkou.

Nedůstojné kontroly u vchodu do školní budovy. Představte si, jak v zimě, na mokré a špinavé zemi vybalujete tašku, abyste vylovili ze dna domácí sešit a předvedli vypracovaný úkol. A spolužáci z okolních tříd se koukají :-) To všechno kvůli jednomu člověku.

Případ druhý

"Pani učitelko, XY pomočil* okénko na záchodě," ohlásil jednou ve třídě o dva roky starší spolužák snědé pleti. "Co tě k tomu vedlo?" položila učitelka záludnou otázku. Obviněný se hájil mlčením, neřekl, že k tomu byl naveden žalobcem v rámci oblíbené soutěže "kdo výš, kdo dál", získal obsáhlou poznámku do žákovské a jeho rodiče zvací dopis k účasti na malování hygienických zařízení. Co vy na to, samozvaní právníci?

Takže tu máme nevhodné chování, močení na zeď místo do mušle, respektive do mísy. Prepubertální a pubertální osoby mužského pohlaví to sice může bavit, ale měli by si uvědomit, že jejich počínání by mohlo mít i jiné následky než obdiv ostatních účastníků soutěže v případě vítězství a despekt v případě prohry.

Dále navádění k nevhodnému chování, případně názorné příklady nevhodného chování. Dále viz výše.

Žalování ve snaze se zviditelnit. Znáte tu písničku "žalobníček žaluje..."? Šplhouny mladšího věku dokáže pěkně rozložit.

Problém je s důkazem viny u konkrétního objektu. Učitelky na chlapecké WC obvykle nechodí, takže jsou odkázány na reference jiných žáků a svoji důvěru k nim. Učitelů na školách mnoho nebývá a ne každý je pro starší paní důvěryhodný, že.

Trest. Poznámka se zpravidla mine účinkem. Vyžádaná účast rodičů na nápravě škod taktéž. Někoho snad stresuje, že jeho rodiče se účastní zvelebování školy? Ty záchodky by se stejně jednou musely vymalovat. Takže viník zůstal nepotrestán stejně jako další soutěžící. Před účastí na nápravě škody je nejspíš chrání nějaká právní norma týkající se dětské práce. Aby nedošlo k nedorozumění: Dětskou práci neobhajuji, jen si myslím, že přiměřená spoluúčast na nápravě škody dítětem způsobené není zneužitím dítěte.

*Expresivní výraz byl nahrazen společensky přijatelným.

Hlasujte ve finále ankety Blogera roku

Autor: Klára Tůmová | středa 6.6.2012 20:50 | karma článku: 9,95 | přečteno: 770x
  • Další články autora

Klára Tůmová

Letošní poprvé

10.4.2023 v 15:28 | Karma: 12,36

Klára Tůmová

V Praze je...

1.4.2023 v 13:41 | Karma: 17,07