O trávě po sto padesáté páté

Médii dnes opět proběhla senzační zpráva o legalizaci konopí, respektive jeho obsahových látek (v čele s THC neboli dronabinolem), pro léčebné účely. Samozřejmě v mimořádně přísném režimu užití. A opět se ozvali příznivci marihuany a volají po legalizaci. A opět mají v mnohém pravdu.

Mnohé rizikové substance jsou legální. Alkohol, nikotin (ve formě cigaret i léčivých přípravků pro odvykání od cigaret), kofein (ač to farmakologie i toxikologie popírá, závislost na kofeinu existuje), jídlo (nejen čokoláda, jídlo obecně je velmi návykové a závislost nebezpečná se závažnými zdravotními důsledky). Léky na spaní, léky na zklidnění. Některá celková anestetika. Morfin, kokain a další látky legálně používané v přísném režimu zacházení a kontrol (současnou přítomnost shodných sloučenin na nelegálním trhu samozřejmě nevylučuji). Tak proč se kolem konopí dělá tolik povyku?

Cesta konopí spletitou sítí právních norem je nepochybně zajímavá. Většinou to bylo naopak, napřed byla látka volně užívaná a až posléze došlo ke zpřísnění kontroly. Například heroin byl syntetizován jako bezpečná alternativa kodeinu vhodná zejména pro děti. Věřte nebo ne, je to tak. Dnes se smí používat jen pro experimentální účely. Kokain byl a pro mnohé situace stále je velmi výhodné lokální anestetikum. Kvůli přísné kontrole se však používá velmi omezeně. V rámci praktických cvičení na školách se vařil pervitin. Bývávalo, následná administrativa byla pro školy příliš náročná. Takže se syntetizují látky neobsažené na seznamech OPL.

Kanabinoidy, stejně jako opioidy, ovlivňují specifický přenašečový systém v lidském těle. V obou případech byly nejdříve objeveny účinky na tento systém a až potom systém samotný a tělu vlastní látky ho ovlivňující. Účinky opioidů byly primárně využívány, účinky kanabinoidů primárně zneužívány. A to asi bude ten zásadní rozdíl v obecném pohledu na tyto skupiny látek.

Opioidů se v léčbě bolesti pacienti obávají. Nechtějí se stát závislými. Stejně se bojí i mnozí lékaři, a to kvůli přísnému systému kontrol. Ani lékárníci nemají látky v přísném režimu zacházení rádi. Administrativa kolem je práce navíc a sebemenší pochybení je ztrestáno institucí nemající se zdravotní péčí nic společného. Vím, že to nechcete slyšet, ale i zdravotník je jen člověk a chybu udělat může.

Kanabinoidy v čele s dronabinolem mají mít režim zacházení ještě přísnější. Vážně je budou lékaři chtít předepsat? Vážně je pacienti budou chtít užívat? Vážně se nebudou bát závislosti? Přejdou z morfinu nebo fentanylu raději na dronabinol?

Jistě, to je hypotetická a daleká budoucnost. Každý nový přípravek má přísné indikace použití podmíněné mimo jiné i vyčerpáním ostatních léčebných možností. Provádějí se poregistrační hodnocení bezpečnosti a účinnosti. Mnohé látky s nadšením vítané jako nový přístup k léčbě nějaké choroby zakrátko z trhu zmizely pro neúčinnost nebo nežádoucí účinky. Mimochodem, jedna látka ovlivňující kanabinoidní přenašečový systém už tady byla. A byla stažena právě pro nežádoucí účinky.

 Ano, konopí na trhu už v podstatě je. Ve formě kosmetiky. Jaké konopí obsahuje? A obsahuje vůbec konopí? Toť otázka. Dle informací výrobců obsahuje konopný olej bez obsahu THC. Hitem jsou rovněž konopná semínka bez obsahu THC. Ať už jako součást obilných tyčinek, pečiva nebo jogurtů. Podstatou účinku v léčbě bolesti a dalších zmiňovaných závažných stavů je bohužel právě THC neboli dronabinol.

P.S. Když se moje milovaná babička dozvěděla, že konopí je nelegální, přestala ho pěstovat na provázky. Když se dozvěděla, že i konzumní mák obsahuje morfin, přestala ho pěstovat na buchty. Když se dozvěděla, že náprstník je jedovatý, odstranila ho ze zahrádky v rámci bezpečnosti svých vnoučat.

Hlasujte ve finále ankety Blogera roku

Autor: Klára Tůmová | pátek 8.6.2012 21:13 | karma článku: 9,56 | přečteno: 712x
  • Další články autora

Klára Tůmová

Letošní poprvé

10.4.2023 v 15:28 | Karma: 12,36

Klára Tůmová

V Praze je...

1.4.2023 v 13:41 | Karma: 17,07