"Jednání s MUSE bylo zdlouhavé a několikrát už spíše nereálné"

Další ze série článků hraju (si na) novinářku, jak nejlépe dovedu. Tentokrát rozhovor s Petrem Fořtem - organizátorem festivalu Rock for People.  Pokud tedy máte rádi Rock for People, Petra Fořta (nebo mě), mohou  vás nasledující řádky potěšit....

Hlavní stár - Muse

Asi bych měla napsat, že sehnat Petra Fořta, organizátora festivalu Rock for People, byl v půlce června nadlidský výkon. Že to trvalo dlouho,  že jsem se musela probíjet houfem asistentek, na kolenou v slzách prosit a doufat, že se hlavní pořadatel slituje a utrousí mým směrem pár slov. Ale nebylo to tak.Petr Fořt byl příjemný navzdory tomu, že se momentálně ocitá v časovém pekle. Po internetu se rozpovídal, odkryl některé pikantní informace z předchozích ročníků a dovolil nám náhlednou do zákulisí jednoho z našich největších festivalů. A vy teď můžete nahlížet společně s námi.

Co vás vůbec vedlo k tomu, že jste začali organizovat festival Rock for People?
Petr Fořt: Bylo to v roce 1994, kdy se po otevření železné opony i k nám veřejně dostala klubová scéna a my na malém městě v Českém Brodě udělali několik koncertů s úžasnou atmosférou… Napadlo nás seskupit tyto kapely a udělat festival pod otevřeným nebem… První ročník proběhl na atletickém stadionu v srpnu 1995, navštívilo ho kolem 1000 návštěvníků, hrálo se na pódiu z lešenářských trubek, které jsme celou noc sestavovali a svářeli. Taky si vzpomínám, že jsme se termínově trefili do zavedeného trutnovského festivalu, anžto jsme vůbec neměli přehled o jiných festivalech, ani do té doby na žádném nebyli. Výtěžek 70 000 Kč jsme věnovali na dětský ústav v Bylanech, za který pořídili hrnčířský kruh a pec na keramiku.

Byl z vašeho pohledu nějaký ročník vyloženě podařený a jiný naprosto zkažený?
Petr Fořt: Jde asi o to, z jakého pohledu, pocitového, ekonomického apod… Bylo několik ročníků, které si člověk vysnil, že by měl vypadat festival určitě lépe a povětšinou atmosféru překazilo počasí. Třeba před, myslím, šesti lety, kdy jsme kvůli extrémním bouřkám a větrům končili dříve, nebo ročník, kdy den před festivalem povalil silný vichr pódium, a my začínali přes noc stavět nanovo. Chce se mi ale napsat, že čím více ročníků proběhlo, tím křivka vydařenosti zatím zaplaťpámbů stoupá. Myslím, že to může být i zkušenostmi. Nicméně nepochybuji, že je ještě do budoucna, kam se posouvat…

Je nějaká kapela, kterou byste podruhé na Rock for People nepozvali?
Petr Fořt: Vzpomínám na arogantní chování kapely The Bloodhoundgang, jak vůči pořadatelům, tak vůči návštěvníkům. Možná je to jejich image, ale tuhle kapelu bych opravdu už na RFP nechtěl vidět, ani slyšet.

Existují kapely, které byste rádi dostali na Rock for People, u kterých se vám to nedaří?
Petr Fořt: Těch kapel je opravdu dost. Například kategorie kapel U2 nebo Ret Hot Chili Peppers jsou pro festivaly typu RFP nedostupné díky jejich koncertní filosofii, kterou si jistě mohou dovolit a zaslouží si ji. Ale myslím, že hodně blízko těmto mega hvězdám mají MUSE, kterými jsme si také splnili přání – a snad i tisícům fanoušků.

Nastal někdy okamžik, kdy jste chtěli organizaci Rock for People vzdát?
Petr Fořt: Tak tenhle okamžik naštěstí nikdy nenastal a doufám, že ani nenastane

Má každý ročník festivalu nějaký jasný koncept? Dal by se nějak pojmenovat? Jak byste nazvali ten letošní?
Petr Fořt: Před lety jsme si říkali, že bychom byli rádi, kdyby byl festival RFP multižánrovým festivalem. To, že se loni sešlo více new rave a indie kapel z britských ostrovů, byla jen shoda náhod, ale snad pro většinu příjemná. Od loňského roku se snažíme pracovat s ekologickými tématy, které se učíme především my sami, protože nám není lhostejný život dalších generací.
Co se týká dramaturgie, tak novinkami jsou letos divadelní scény CHAPITAU X a dvě loutková pódia, nicméně to neznamená, že se z hudebního festivalu stává divadelní. V dnešní době se hudba a divadlo dost prolínají a přijde nám dobré dát prostor i této kulturní sféře.
Myslím rovněž, že „atrakcí“ jsou MUSE, kteří nás katapultují zase o pár příček výš směrem k zavedeným (západo)evropským open airům.

U které z  letošních kapel považujete za úspěch, že se vám ji podařilo dostat k českým fanouškům?
Petr Fořt: Jsou to především zmínění MUSE, jednání bylo zdlouhavé a několikrát už spíše nereálné. Dále pak THE PRODIGY a EDITORS a v neposlední řadě NOFX, o které jsme stáli už léta.

V letošním ročníku je hodně zahraničních kapel, které u nás v poslední době vystupovali (The Subways, Editors, The Prodigy). Je v tom nějaký záměr, nebo je to náhoda?
Petr Fořt: Je to spíš shoda náhod. Samozřejmě se díváme na to, jestli kapela v poslední době u nás vystupovala, ale u takhle velkých jmen se jedná především o pražské koncerty a na festival ROCK FOR PEOPLE jezdí lidé z celé republiky, dokonce i poslední léta ze zahraničí…

Předpokládám, že počítáte s velkým zájmem lidí. Bude tomu přizpůsobeno i zázemí? Přibudou sprchy, toi-toiky atd.?
Petr Fořt: Ano, v letošním roce navyšujeme počet sociálního zařízení zhruba o 20 %, vede nás k tomu fakt tomu úměrný, což jsou předprodeje. Předesílám, že loni bylo 250 sociálních budek + pisoáry.

Je něco, na co jsem se nezeptala a co byste rádi vzkázali fanouškům festivalu Rock for People?
Petr Fořt: Snad jen pojďme si všichni přát pěkné počasí, ať se festivalová atmosféra umocní a všichni si odnesou ty nejlepší zážitky a především buďme k sobě ohleduplní, ať se nic špatného nestane. Těšíme se na vás od 3. do 6. července v Hradci Králové!

Odpovídal Petr Fořt, hlavní pořadatel a dramaturg festivalu Rock for People.

Foto: Rock for People press

Napsáno pro studentpoint (www.studentpoint.cz)

 

Autor: Klára Hüttlová | pondělí 28.6.2010 15:51 | karma článku: 9,14 | přečteno: 1486x
  • Další články autora

Klára Hüttlová

Koktejly a sny

9.12.2012 v 15:07 | Karma: 11,19

Klára Hüttlová

Uměleckoprůmyslový víkend

1.7.2011 v 16:20 | Karma: 10,25