Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Kolik aktuálně stojí litr lidského života?

„Vojáky blízkost smrti alespoň na krátký čas udělala lepšími, očistila je.“ Nám se dnes přiblížila válka, která smrt nese jaksi nedílně s sebou... 

            Nám se dnes přiblížila válka, která smrt nese jaksi nedílně s sebou. Zhmotnila se pouhých pár set kilometrů od nás jako dávná výčitka ze zaprášených stránek učebnice dějepisu. Není to naše válka, my na ni nemáme právo – je to jejich válka. Ale i my si přejeme na ni sáhnout, i my si jí chceme urvat kousek pro sebe, i my se toužíme alespoň na okamžik přiblížit smrti – a očistit se. Víme, že je od čeho.

            Fotografie ukrajinských dětí krčících se v podzemních krytech a stanicích kyjevského metra udělaly z našeho západního světa jen směšnou navoněnou telenovelu. Dočista trapně teď v tomto novém kontextu vyznívají dvouleté nářky o českých dětech, které upadají do depresí kvůli distanční výuce. Na Ukrajině se dnes bombardují mateřské školky. Také obávaný covid, ničící fatálně naše zdraví i naše sny, zmizel ze dne na den z televizních obrazovek. Ve zprávách už na něj teď jaksi nevybývá prostor. Přestali jsme řešit umělá banální témata jako přelétavost pohlaví, zelený úděl nebo genderovou vyváženost. Náš nový úděl má teď totiž žlutomodrou barvu. A je to úděl mnohem závažnější než kajícné poklekávání, LGBT průvody nebo kvóty pro minority.

            Kdo by se nechtěl alespoň na jediný okamžik svého života stát hrdinou? Vzít do ruky zbraň a jít bojovat – na to ovšem nemáme koule – a tak se snažíme všemožně pomáhat. Lidé už dnes pochopitelně nevěří neziskovkám, v nichž se dar rozplyne ve mzdách stovek zaměstnanců, a upřednostňují konkrétní pomoc. Nabízejí ubytování, hmotné zabezpečení i peněžní hotovost. Prvotní příliv uprchlíků přinesl skutečně nebývalou vlnu solidarity. Benefiční koncerty, veřejné sbírky, výtěžky z kulturních akcí – možná si tak i trochu vykupujeme vlastní svědomí. Každopádně je to příjemné pohlazení pro naše ega. Každý chce mít doma svého Ukrajince a žlutomodré fotky na instagramu.

            Dokud dáváme z přebytku, jde to snadno. Jenže jsme na úplném začátku všeho. Jak se zachováme, až se žádaná solidarita dotkne našeho vlastního komfortu? Sankce přinesou ekonomickou recesi, ceny pohonných hmot trhají historické rekordy, statisíce uprchlíků zaplaví evropský pracovní trh. Třicet let opouštěli práceschopní ukrajinští muži svou hladovějící zemi, i když Ukrajina svůj hrdinný boj vyhraje a vydobyde se znovu svoji svobodu, stejně se nebude kam vracet. Zbyde jen spálená země. Její rekonstrukce bude i v případě začlenění do evropských struktur trvat desítky let.

            Může-li to celé ještě někdo zvrátit a zastavit Vladimíra Putina, pak jsou to jedině sami Rusové. Vzhledem k jejich letité ideologické zabedněnosti je to však představa značně nereálná. Vztahy s Ruskem už nikdy nemůžou být stejné jako dřív. Geopolitická transformace světa je nevyhnutelná. Bude třeba vyvázat se ze závislosti na ruských komoditách. Svým způsobem je to pozitivní šance na změnu, na druhou stranu je zjevné, že nás to bude hodně bolet. Jsme připraveni žít jinak, než jsme byli až dosud zvyklí? V garáži nám už nebudou parkovat dvě auta, nepojedeme třikrát ročně na dovolenou, ani novou pohovku do obýváku už si nepořídíme. Jsme ochotni dobrovolně zchudnout?  

            „Ukrajinci si neměli hrát na hrdiny a podvolit se. Jako my v osmašedesátém a ušetřili by tisíce životů. Co mají Rusové dělat, když se NATO rozpíná k jejich hranicím. Krym byl přece vždycky ruský. Starejme se v první řadě o naše lidi. Když Ukrajinci bojují, je to jejich věc, ale proč za to máme platit my Češi?“

            I takové názory zaznívají veřejným prostorem. Podvolení se?! Ale za jakou cenu? Čtyřiapadesát let po okupaci jsme ještě pořád nic nepochopili. Nechceme si připustit, nechceme vidět, kolika lidem dalších dvacet let komunismu ohnulo páteř. Co to s námi udělalo. Na charakteru českého národa se okupace podepsala úplně stejně, jako se na něm podepsal syndrom mnichovské zrady. Zrady národa, který kdykoli měl bojovat, tak sklopil hlavu. Postavit se okupačním tankům s igelitkou v ruce ­– to člověka pořádně změní. A možná ho to povznese na jinou úroveň lidství. Ukrajina má pohnutou historii. Tři sta let v ruském područí, kolektivizace, rozkulačování, Stalinem řízený hladomor, okupace západní Ukrajiny v devětatřicátém, kulky vpálené do týlu, likvidace ukrajinské inteligence Sovětským svazem, anexe Krymu, Doněck, Luhansk. Ne, Ukrajina má svoji hrdost, Rusovi se nepodvolí – to raději padne. A jací jsme dnes my? Láteříme, že budeme mít dražší benzín.

            Nechce se od nás, abychom nasazovali životy, abychom kopali zákopy a ošetřovali raněné. Je tu jediný požadavek – ve jménu pravdy dobrovolně ustoupit ze svého dosavadního pohodlí. Sáhnout si do svědomí a zeptat se sami sebe, jestli se dokážeme uskromnit. Jestli se dokážeme smířit s tím, že se budeme mít hůř než dosud, že možná přijdeme o práci, že k nám poteče dražší plyn. Nevím, jestli jsme na tohle připraveni.

„Vojáky blízkost smrti alespoň na krátký čas udělala lepšími, očistila je.“

            Jsou to vzácné chvíle v životě člověka, projíždět každý den kolem benzinových pump a na jejich totemech přepočítávat, o kolik zase stoupla aktuální cena za jeden litr lidského života. Na pomyslných miskách vah vyvažovat lidskou bytost kanystrem benzínu. Člověk se o sobě mnohé doví. Někdy dokonce víc, než by sám chtěl.

Týdeník Kroměřížska, 13. března 2022

Autor: Jiří Klabal | úterý 15.3.2022 8:45 | karma článku: 8,50 | přečteno: 311x
  • Další články autora

Jiří Klabal

Vzkaz v lahvi

V pravé poledne předák vyhlásil pauzu na oběd. Franz usedl na okraj hluboké jámy a zakousl se do namazaného chleba. Ostatní dělníci odešli do místní hospody na teplé jídlo. On však zůstával raději sám. Nevyhledával společnost.

19.4.2024 v 6:33 | Karma: 12,07 | Přečteno: 282x | Diskuse | Poezie a próza

Jiří Klabal

Generace velkejch snů

"Ztrácím veškerou naději v budoucnost svého národa, až mládež převezme moc do svých rukou. Naše mládež je neukázněná, nesnesitelná, nestálá – jednoduše hrozná."

5.1.2024 v 7:30 | Karma: 17,52 | Přečteno: 344x | Diskuse | Společnost

Jiří Klabal

Dno

S blížícím se večerem fronty u pokladen neslábly. Martě dokonce připadalo, že počet lidí v řadách je hodinu od hodiny vyšší. Byla na to zvyklá, svoji stereotypní práci dělala bez zapojení mozku už takřka automaticky.

29.12.2023 v 8:00 | Karma: 13,23 | Přečteno: 376x | Diskuse | Poezie a próza

Jiří Klabal

Buky pod Javořinou

Některé východní filozofie věří, že si duše sama vybírá své rodiče, že si sama vybírá tělo, do něhož se narodí. Pátravě bloumá kosmem a trpělivě hledá kam, jak a kdy se stane hmotnou součástí světa.

28.7.2023 v 7:25 | Karma: 12,13 | Přečteno: 354x | Diskuse | Společnost

Jiří Klabal

Misantrop

Časně ráno, zatímco celé okolí ještě blaženě spalo, jsem zatoužil po čerstvém vzduchu. V úporném bezčasí, kdy se dny táhnou jeden jako druhý a člověk jako by nežil, jsem se potřeboval nadechnout. Utéct někam daleko pryč od lidí...

17.7.2023 v 7:50 | Karma: 5,53 | Přečteno: 251x | Diskuse | Poezie a próza
  • Nejčtenější

Novinky na iDNES Premium: Rozdáváme kola za milion korun

15. července 2024

Členství v iDNES Premium má velkou spoustu výhod. Čtenáři se dostanou ke všem prémiovým článkům na...

Trumpa při pokusu o atentát trefili do ucha. Střílel mladý republikán, nepřežil

14. července 2024  1:01,  aktualizováno  14:56

Republikánský kandidát na amerického prezidenta Donald Trump přežil pokus o atentát. Na...

Zemřela Shannen Doherty. Hvězda Beverly Hills 90210 podlehla rakovině

14. července 2024  15:17,  aktualizováno  17:04

Po téměř deseti letech boje s rakovinou zemřela americká herečka Shannen Doherty, informují média....

„Katastrofa pro Ukrajinu.“ Trumpův výběr viceprezidenta rozklepal Evropu

16. července 2024  10:28,  aktualizováno  12:04

Jméno J.D. Vance naznačuje, kam by se mohla ubírat zahraniční politika Spojených států v případě...

Padaly kroupy jak pingpongové míče. Bouřky se opět hnaly Českem

10. července 2024  8:02,  aktualizováno  22:52

Česko má za sebou další tropický den. Denní maxima byla ve středu překročena na 56 z celkem 167...

Pět let za blokování dálnice. Jste fanatici, řekl soud ekologickým aktivistům

18. července 2024  18:50

Britský soud ve čtvrtek poslal pětici klimatických aktivistů z hnutí Just Stop Oil (Zastavme ropu)...

Družbou přestala téct na Slovensko ropa Lukoilu. Ukrajinci mu zakázali tranzit

18. července 2024  18:44

Ropa od ruské společnosti Lukoil přestala ropovodem Družba přes Ukrajinu proudit na Slovensko. S...

Dvě miliardy na podporu v krizi letos farmáři nejspíš nezískají

18. července 2024  18:06

Podporu v hodnotě dvou miliard korun na základě evropských výjimek kvůli krizi nejspíš zemědělci...

Sicilské město opět láká příchozí. Nabízí dvanáct domů za tři eura

18. července 2024

Sicilské město Sambuca di Sicilia znovu nabízí domy za velmi nízké ceny, a to ve snaze přilákat...

  • Počet článků 94
  • Celková karma 0
  • Průměrná čtenost 967x
"Píšu, co si myslím, a myslím si, co chcu..."

                     jiriklabal@seznam.cz