Proč nepodepsat petici za vystoupení z EU?

Častým argumentem, proč mi lidé nechtějí podepsat petici o vypsání referenda o vystoupení ČR z EU je ten, že bychom přišli o spoustu peněz. Opravdu?

          Ty peníze ovšem musel před tím někdo vydělat svou prací, vážení. Peníze nevyrábí ti hodní evropští politici, ale tvoří je obyčejní lidé, jako jste vy. Je od nás odporné chtít peníze od cizích lidí a ještě odpornější je chtít po nich peníze, ačkoliv je nemají a vystavit tak jejich potomstvo nebezpečí zadlužení na generace dopředu. Neuvědomujeme si, že se nás to také týká a v budoucnu se nás to bude týkat ještě více. Drze si žádáme o peníze od jiných, jako by to bylo naše základní právo. Právo krást! Tento mechanismus se v EU nazývá solidarita, prosím pěkně. A jak prohlásil pan Barroso, solidarita je základní hodnotou EU.

         Nechám etiku stranou a pokusím se vám vyvrátit vaši tezi. V TV nás neustále krmí tím, že od EU dostáváme více, než do ní vkládáme. Bohužel vás musím zklamat, je to lež. Rozeberme si to pěkně po selsku:

         Za rok 2012 jsme od EU dostali 62 miliard. Páni, ta EU je tak neskonale štědrá! A co těch přibližně 40 miliard na podporu obnovitelných zdrojů, které ročně platíme? Co těch 20 miliard na kofinancování těch úžasných dotací? 6 miliard, o které přicházíme na CLU od zemí mimo EU? Co těch 38 miliard poslaných na záchranu cizích států v eurozóně? 27 miliard na přerozdělovače dotací a přerozdělovací úřady? No vida, a už jsme pěkně v mínusu. A stačilo málo.

        A kolik nás asi tak stojí to stále se zvětšující množství eurolegislativy, kterou musíme na naše náklady implementovat a která nám, mimo jiné, ztěžuje život? To se také nikam nezapočítává!

        Třeba takové povinné vysokoškolské vzdělání zdravotních sestřiček. I když tohle není přímo nařízené Bruselem, implementovali jsme to, prý jako nezbytný předpoklad konkurenceschopnosti našich sestřiček v EU... Ty tři roky na škole ale stojí nemalé peníze - kantoři něco stojí, provoz školy něco stojí ale i pro samotné sestřičky je to finančně náročné (a nejen finančně!).

        Když už jsem u toho vzdělávání, to je kladeno v EU mezi priority. Mají na to svůj centrální plán, podle kterého by měla být Evropa vzdělaná a tím konkurenceschopná. Konkurence bude možná tak na úřadech práce mezi žadateli s vysokoškolským titulem.  Vzdělaná Evropa má několik háčků. Často slyšíte, že studovat na VŠ dnes může každý nebo že až 70% mladých lidí jde dnes na VŠ. Co to znamená? Znamená to například, že vzniká plno nepotřebných anebo neuplatnitelných studijních programů. Znamená to, že se zhoršuje kvalita výuky. Znamená to, že tito lidé nebudou 5 let platit daně a tak nám ty peníze budou chybět v rozpočtu. Mizí motivace se něco naučit a vzniká honba za tituly. Veliký problém vidím ale v tom, že až tito lidé vylezou ze školy s tituly, nebude po nich poptávka. Vzpomínáte si na demonstrace (ještě před krizí) vystudovaných Řeků, Španělů, Italů, že nemají práci? Tam byli nejspíš s VŠ vzdělaností před námi.

       A kdopak to všechno platí? A to jsou jen střípky té obří neefektivní mašinérie, která si říká EU. Jen trochu rozebraná jedna sféra nějakého centrálního plánu. Co všechny ty peníze utopené v nesmyslných dotacích? Proč by měl Finský rybář platit vyšší daně, aby mohl hotel uprostřed Karlových Varů dostat dotaci, i když je soběstačný? Chtělo by se nám platit na dotaci stavby sjezdovky někde na ostrově v Dánsku, kde zasněží jednou do roka? Ale i samotná podstata evropských dotací je nesmyslná a hlavně nákladná a to se hned nemusí jednat o pitomosti.

      Ať už si o tom myslíte cokoliv, bohužel toto období, kdy jakoby platíme míň, než co dostáváme, brzy skončí a my budeme dotovat „chudší členy“. Co budeme říkat, až naše peníze půjdou například na dotace s názvy „zkvalitnění péče o exotické ptactvo“ či „zkvalitnění převozu živých ryb“ někam do Rumunska nebo na stavbu předražených vyhlídek do chorvatského vnitrozemí? Možná si pak někteří uvědomí, jak byli dříve sobečtí, naivní, chamtiví a slepí.

     Spousta lidí v mém okolí o nevýhodách často mluví. Slýchám od vás o dotačních podvodech, o jejich neúčinnosti, zbytečnosti, předraženosti ale petici podepíše málokdo. Mě zajímá proč a argument, že přijdeme o hodně peněz, pro příště nechte stranou!

Hlasujte ve finále ankety Blogera roku

Autor: Michal Kimák | středa 10.4.2013 20:14 | karma článku: 34,91 | přečteno: 1407x
  • Další články autora

Michal Kimák

Nacisté jsou psychicky nemocní

8.8.2016 v 14:25 | Karma: 35,92

Michal Kimák

Brexit nebude

22.6.2016 v 19:10 | Karma: 35,15