Euroval povalil vládu Ivety Radičové

Vláda Ivety Radičové padla. Slovensko kráčí po jedenadvaceti měsících znovu k parlamentním volbám...

X+

Již týden je o Slovensku v souvislosti s Evropským stabilizačním mechanizmem a následným pádem vlády Ivety Radičové slyšet téměř ve všech evropských médiích. Proto jsem se rozhodl i já napsat k tomuto tématu pár řádků.

Mají pravdu ti, kdo tvrdí, že platit dluhy cizích států, které dlouhá léta žily na dluh není správné. Tyto státy dlouhodobě lhaly o stavu svých veřejných financí a jistě by za to měly nést následky. Je třeba si však uvědomit několik zásadních věcí. Současná dluhová krize v Evropě zřejmě ještě vůbec není u konce a další vývoj evropských ekonomik zůstává také stále nejistý. Ačkoliv bych Slovensku nikdy nic takového nepřál, může se stát, čistě teoreticky, že i jeho veřejné finance se jednoho dne dostanou do problémů a i Slovensko pak bude potřebovat finanční pomoc. Otázkou je, zda v té chvíli bude ještě nějaký stát schopen pomáhat druhým a pokud ano, zda bude ochoten pomoci právě Slovensku.

Jistě, je potřeba, aby někdo v Evropě konečně nahlas řekl, že se nedá věčně žít na dluh a platit dluhy cizích. Proč ale zrovna Slovensko? Přece nemohou být na Slovensku tak naivní a myslet si, že když se na něčem dohodnou tak významní evropští hráči, jako je Francie a Německo, že Slovensko tomu dokáže zabránit. Vždyť většina europoslanců možná ani neví, kde tak malé země, jako je Slovensko nebo Česko leží. A právě již zmiňované velké a vlivné státy Evropy, jako je Francie a Německo, by určitě našly způsob, jak Slovensko přinutit souhlasit s Eurovalem.

Vstup do Eurozóny byl čitě slovenským politickým rozhodnutím, díky němuž je teď euro i jejich měnou. Pokud by tedy Eurozóna jako celek selhala, mělo by to jistě velké dopady nejen na slovenské hospodářství, ale i na hospodářství celé EU, Česko nevyjímaje.

Proto se domnívám, že i když Evropský stabilizační mechanismus není dobrým řešením, ale jiné lepší řešení zatím bohužel nikdo nenalezl, bylo by dobré, když už Slovensko tím členem Eurozóny je, aby táhlo za jeden provaz. Není přece možné ve chvíli, kdy má Eurozóna jako celek problémy, aby se jeden z členských států tvářil, že se ho to netýká.  Jak jsem již napsal, euro je teď již i slovenskou měnou a Slovensko je tedy na jedné lodi s ostatními zeměmi platícími eurem. Tím ale neříkám, že řešení, kterým má být Euroval, je řešením správným!

Rozhodnutí paní premiérky Radičové, spojit hlasování o Eurovalu s důvěrou své vlády, bylo rozhodnutím odvážným a státnickým, ke kterému by zřejmě nikdo v ČR nenašel odvahu, tleskám! Jen nevím, čeho tím poslanci Národní rady Slovenské republiky dosáhli, když hlasovali proti Eurovalu, nebo se hlasování zdrželi a tím vyslovili nedůvěru vládě. Euroval byl nakonec v Národní radě Slovenské republiky schválen za pomoci opozice a Slovensko budete muset jít po jedenadvaceti měsících znovu k volbám, což státní kasu přijde na celkem 10 milionů eur.

 

Milan Kic

20. října 2011

Nominujte autora do ankety Bloger roku

Autor: Milan Kic | čtvrtek 20.10.2011 15:05 | karma článku: 8,88 | přečteno: 769x
  • Další články autora

Milan Kic

Sliby se slibují, blázni se radují!

7.6.2023 v 22:15 | Karma: 40,18

Milan Kic

Vládneme, nerušit!

28.2.2023 v 19:00 | Karma: 34,47

Milan Kic

Seznamte se, JUDr. Robert Neruda

19.11.2022 v 9:00 | Karma: 43,18

Milan Kic

Noční můra premiéra Fialy

14.11.2022 v 20:45 | Karma: 26,96

Milan Kic

Královna Alena

29.1.2022 v 19:00 | Karma: 25,29