Město Kostelec nad Orlicí rozděleno kvůli projektu rekonstrukce

Město Kostelec nad Orlicí poslední dobou rozděluje téma rekonstrukce SK Rabštejn a Palackého náměstí. Město je tak rozděleno na dva tábory - jedna strana projekt rekonstrukce podporuje, druhá naopak. Celá tato situace je však obestřena spoustou zajímavostí.

Kostelec nad Orlicí

Projekt s názvem Centrum kulturního a společenského života Kostelecka je právě tím, co občany města rozděluje. Situace je tak vážná, že došlo k různým obviňováním z korupcí, lobování atd. Lidé, kteří se zpočátku v projektu angažovali strávili tak zřejmě mnohem více času vysvětlováním, než samotnou realizací a koordinací projektu.

Původní projekt zahrnoval rekonstrukci SK Rabštejn a městského náměstí. Jak šel čas, přicházeli petice, vysvětlovalo se, proč tak velký projekt, který je z velké míry dotován, byl projekt rozdělen, resp. v poslední fázi se řešila zejména rekonstrukce Rabštejna. Nad tím bych se rád pozastavil, myslím si totiž, že si město a jeho obyvatele zaslouží lepší kulturní zařízení, než jaké má, nebo spíše nemá. Z původního kina je již několik let Bowling centrum, ale to je v pořádku, něco nového pro stereotypní životy občanů. SK Rabštejn "slouží" jako společenské centrum, které spolu kombinuje sál pro pořádání kulturních akcí, zejména tanečních zábav, divadla, a kino. Posezení u delšího filmu na Rabštejně vyžaduje buď trpělivost, nebo nadbytek tukových polštářků v zadních partiích. Kapacita Rabštejna není nijak velká. Má-li se konat ve městě nějaká vetší akce, nabízí se Sokolovna. Zařízení několik desítek let v téměř původním stavu, kde na plese při teplotách blížících se mrazu se páni ohřívají destiláty a dámy musejí chodit zahaleni do pánských sak také není neobvyklým obrázkem. Město nejen že potřebuje kvalitní kulturní zařízení, které by se dalo využívat jinak, než pouze k pořádání plesů, koncertů, divadla a kina, nebo i jako konferenční centrum, nebo školící sál, ale přímo si ho i zaslouží.

Typicky se zde zobrazuje skutečnost, že mladí podporují jakékoliv změny, novinky a vylepšení, naopak na druhé straně jsou "ti starší", kteří už změny příliš nevítají, mají svůj jednoznačný názor, nic je o výhodách zlepšení nepřesvědčí a pro ně musí zůstat vše při starém. Je to věc, kterou většina z nás zná ze svých domovů, rodin, že naši prarodiče příliš jakékoliv novum nevítají. Dochází zde k paradigmatu, kdy starší generace nadává, že mladí vhodně kulturně nežijí, ale kde mají takto žít?

Iniciátoři petic by se měli zamyslet, a nejen oni, ale i ti, kteří se pod tyto petice podepsali. První fakt, že bylo napadeno výběrové řízení ohledně architekta Aleše Granáta, mi přijde směšný. Navíc, kdo lépe navrhne městské kulturní centrum, než ten, kdo zde žije, zná, vnímá a vidí potřeby občanů, a tak jim může centrum přizpůsobit. Mám zde pocit jako z Kaplického knihovnou - pro všechny to je hnus, který nechtějí, ale nikoho nezajímá, nezajímalo a spousta lidí neví, jak nadčasově bylo vnitřní zařízení knihovny koncipované a domyšlené. A to nejen pro návštěvníky, ale i co se šetrného nakládání s literaturou týče.

Nejzajímavější a snad i nejvtipnější je na celé situaci fakt, který by si měli uvědomit hlavně ti, kteří Konstantina Korovina v jeho petici podporují. Vždyť to byl právě on, který podporoval a připravoval volební kampaň Vladimíra Benáka (ODS) do Senátu, a nyní dělá co? Volá po ČSSD, aby na základě jeho podnětů potopili tento projekt.

V podstatě se město dostalo do takové situace, že se snažili zachránit projekt jako celek, ale tak, že je stálo veškeré úsilí prosadit Rabštejn, a výsledkem zřejmě dojde k tomu, že nebude ani Rabštejn, ani náměstí. Otázkou je, jak to bude po dalších komunálních volbách, zda-li bude mít někdo sílu to opět zkusit. Městští představitelé konají pro blaho občanů, v tomto případě se, ti aktivnější, kteří na to mají více času, občané, o představení své představy blaha jasně postarali. Nedokázali a nedokážou pochopit, že město rekonstrukci náměstí potřebuje, zejména co se kanalizací týče, ale vzali si Rabštejn jako snadný cíl a tím potopili celý projekt. Město mohlo financovat celý projekt minimálními prostředky, zbytek z dotace, naopak město nikdy na samotnou rekonstrukci náměstí dostatečné prostředky mít nebude.

Logo města pochází z Wikipedie

Hlasujte ve finále ankety Blogera roku

Autor: Tomáš Kavalek | úterý 17.3.2009 9:30 | karma článku: 10,43 | přečteno: 1026x
  • Další články autora

Tomáš Kavalek

„Já chci víc!“

16.2.2011 v 13:02 | Karma: 27,38

Tomáš Kavalek

Paroubek: Zprasím hokej

2.3.2010 v 14:55 | Karma: 32,26