Premium

Získejte všechny články
jen za 49 Kč/měsíc

Zdravý - nemocný, aneb o koho jde? O nemocné nebo o „lemply“?

Tak předně, proč platit nemocenskou zaměstnancům od prvního dne nemoci? Především je správně, aby nemocný člověk nebyl trestán za nemoc.

Ano, zdraví je nejvyšší a nenahraditelná hodnota. Přecházení tak zvaných banálních nemocí jako chřipka může mít nevratné následky.

Češi si ale místo nemocenské vybírají v lepších případech hromadně dovolenou, pracují doma, v horších nemoci rovnou přecházejí. Každopádně za lékaři se nehrnou. Jsou na to výzkumy. Zpráva o jednom z nich (STEM, odkaz ZDE) má výmluvný titulek: „Sice máme výčitky, ale bacily roznášíme dál“. Další výzkum prokázal, že dvě třetiny Čechů nezůstávají na neschopence a z nich 44 procent prostě proto, že si nemohou dovolit stonat. Hlavní důvod přecházení nemocí je, že lidé mají obavy ze ztráty příjmu.

Popravdě platí, že kdokoliv, kdo se nepohybuje jen po centru či v pár nejbohatších čtvrtích Prahy nebo několika dalších velkých měst, ale potkává se i s deseti miliony ostatních obyvatel země, to vidí kolem sebe.

Hodně je ve sdělovacích prostředcích slyšet láteření některých zaměstnavatelů, kteří hodně mluví o lemplech (myslí tím vlastní zaměstnance). Ti prý už teď zneužívají nemocenskou (hází se marod na okopávání brambor v sezóně, na „opičku“ a podobně). Zaměstnavatelé se zrušením tak zvané karenční doby, tedy neplacení prvních tří dnů nemoci, spojují ekonomickou apokalypsu.

Ti stejní zaměstnavatelé také mluví o tom, že „nejsou lidi“. Placení nemocenské od prvního dne nemoci tedy bude znamenat nenahraditelný úbytek pracovní síly. Všimněte si změny optiky. Už nejde o lemply, ale o zaměstnance, co pracují a produkují nějakou hodnotu, o kterou by firmy měly přijít. Takže chvíli je člověk lempl, který se hodlá ulévat, chvíli cenný zaměstnanec, který bude chybět u pásu nebo na stavbě.

Jasné je, že ta „chybějící pracovní síla“ jsou zaměstnanci, kteří chodí nyní nemocní do práce (nebo si na nemoc berou dovolenou, takže si to „odmakají“ ke spokojenosti zaměstnavatele jindy).

Absolutní mantrou zaměstnavatelských svazů se stala údajně zcela jasná fakta hovořící o poklesu pracovních neschopenek po zavedení neplacení prvních tří dnů nemoci (zavedení karenční doby) v roce 2008.

A co se tehdy v tomto roce stalo?

Ve skutečnosti ten rok docházelo k turbulencím v placení nemocenské v prvních třech dnech nemoci v důsledku změn zákona i rozhodnutí Ústavního soudu. Dokonce část roku činila nemocenská 60 procent, o které se teď vede „bitva“.

Rok 2008 byl tedy dosti zmatený. A pak se v roce 2009 rozestoupila mračna a „národ se uzdravil“. Alespoň to se snaží tvrdit zaměstnavatelé. A opravdu – v roce 2009 poklesla velmi prudce nemocnost. Jenže nejen krátkodobá. Dramatický pokles nastal i u nemocí měsíčních či i podstatně delších. A na ty mohlo mít zavedení karenční doby jen těžko nějaký vliv. Asi daleko více zafungovaly regulační poplatky a celkově výrazný růst nákladů pacientů spojených s jejich nemocí. A co více. Od roku 2012 znovu rostou data ve všech kategoriích, tedy u nejkratších, střednědobých i dlouhých pracovních neschopností.

Dnes jsme na tom tak, že například u nemocí s maximálně třídenní neschopností jsme se v roce 2017 dostali na stejnou úroveň, jaká byla v roce 2007. U počtem případů nejvýraznější skupiny neschopnosti od 4 do 14 dnů jsme již dávno nad úrovní roku 2009 a nemocnost stále roste.

Zdraví nelze poručit. Lidé chodí do práce nemocní, nakazí další. Z nich si část může dovolit opravdové léčení, ostatní jdou do práce. Nakazí další. A z nich si část může dovolit opravdové léčení, jenže ostatní jdou nakazit další… Karenční doba vyhnala do práce lidi, kteří by měli být v posteli. V prvním šoku fungovala jako asociální „odstrašení“, postupem času si ale vybírá svou daň.

To, že si zaměstnanci neberou neschopenku, prostě neznamená, že jsou méně nemocní. Jen nemocní nemoc přecházejí, nebo si berou dovolenou. Imunologové hovoří v tomto směru jasně. A lékárníci také. Dlouhé roky sledují výrazný růst zájmu kupujících o poradenství v případě lehčích nemocí a především – téměř soustavný růst tržeb za léky bez předpisu. Za několik posledních let se výdaje zákazníků na léky na „běžná onemocnění“ zvýšily o více než jednu miliardu korun.

Není náhoda, že právě lékaři a zdravotní sestřičky, stejně jako další zdravotní pracovníci, jsou pro znovuzavedení nemocenské od prvního dne nemoci.

Tři dny bez peněz vážně ohrožují zaměstnance s nízkým příjmem, ale nespravedlivé jsou pro všechny zaměstnance. Vychází z toho, že si na tři dny zkrátka naspoříte ze mzdy a taky to umravní před předstíráním nemoci. Jenže mzdy jsou v České republice stále nízké, naspořit si na nemoc zní zaměstnanci se mzdou kolem dvacet tisíc korun hrubého měsíčně jako hodně špatný vtip.

Neplacení prvních tří dnů nemoci v podmínkách České republiky popírá lidskou důstojnost zaměstnanců. Bere jim svobodu pečovat o své zdraví z obavy o ztrátu příjmu. Nemocenské pojištění je tak nefunkční.

Mějte před očima pravdivé obrazy takové nefunkčnosti – nemocného zaměstnance na 12 ti hodinové směně se zvýšenou teplotou s nutností zvýšené psychické koncentrace a fyzické náročnosti ve výrobě i zdravotní sestřičku v nemocnici pečující s teplotou o nemocné pacienty.

Hazardování, kupčení a handlování se zdravím zaměstnanců je cestou zpět, zpět do 19. století.

Autor: Kateřina Valachová | úterý 11.9.2018 8:00 | karma článku: 20,34 | přečteno: 736x

Další články autora

Kateřina Valachová

Škola v obci, na vesnici ? Prý už ne

Marie Terezie i T. G. Masaryk věděli, proč mají být školy ve všech obcích. tedy i v těch malých, ve vesnicích. Z existence školních budov z oněch období těžíme dodnes. Paradoxně. Bez nich by zůstala polovina žáků na ulici.

15.4.2024 v 16:36 | Karma: 33,29 | Přečteno: 3050x | Diskuse | Společnost

Kateřina Valachová

Atentát na poctivé financování škol. Už zase

V březnu 2017 jsem s podporou mnoha sdružení a organizaci (seznam je na konci blogu) prosadila reformu financování škol (regionálního školství).

25.11.2023 v 8:00 | Karma: 30,23 | Přečteno: 15239x | Diskuse | Společnost

Kateřina Valachová

Stávka za děti, ne za učitele

Řada učitelek a učitelů i ředitelů a ředitelek mi píše, proč jdou do stávky. Podělím se však s Vámi o dopis, který jeden z ředitelů poslal rodičům. Je mi sympatický způsob komunikace s rodiči a to, že nám jde o společnou věc.

15.11.2023 v 15:57 | Karma: 13,68 | Přečteno: 18263x | Diskuse

Kateřina Valachová

Strašná neúcta v Den laskavosti

Jsme svědky vášnivých debat k přesčasové práci lékařů v nemocnicích. Lékaři přitom chtějí mít jen šanci se vyspat a být normálně bdělí, když operují pacienty. Kdo by byl proti?

13.11.2023 v 17:35 | Karma: 19,15 | Přečteno: 18664x | Diskuse | Společnost

Kateřina Valachová

Velikonoce s nosníkem, plným bříškem a ChatGPT

Moji milí přátelé. Když jsem přemýšlela, co tentokrát napsat na můj Facebook k Velikonocím, napadlo mne, že budu moderní a půjdu s dobou. Co vygenerovat přání k Velikonocům na ChatGPT?

7.4.2023 v 16:30 | Karma: 11,67 | Přečteno: 2492x | Diskuse | Společnost

Nejčtenější

Jak dobře znáte úspěchy českého hokeje?

David Tomášek a Lukáš Dostál po vyhraném zápase s Norskem na hokejovém MS v...
vydáno 12. května 2026

Česká hokejová reprezentace má za sebou desítky nezapomenutelných momentů, které se zapsaly do...

Praha podporuje stovky dárců, za krev dostanou roční kupón zdarma. Kdo konkrétně ho získá?

Dárkyně krve
15. května 2026  10:19

Metropole znovu ocení dlouholeté bezpříspěvkové dárce krve. Celkem 321 lidí letos získá roční kupon...

Pánové, zahoďte džíny a přestaňte se pařit. Králem vedra je len, ramie nebo konopí

Len je považován za supermateriál. Látka se na slunci méně zahřívá a má...
15. května 2026

V létě vás před horkem nemusí chránit jen klasické bavlněné šortky a tričko. Existuje celá řada...

Praha otevře na dva dny muzea zdarma. Které umělecké expozice navštívíte bez placení?

Myslitel od Martina Janeckého z výstavy PLEJÁDY SKLA 1946-2019
15. května 2026  15:30

Hlavní město se v květnu opět připojí k celosvětové iniciativě, jejímž cílem je přiblížit...

Velkolepost linky B zhatil nedostatek financí. Měla to být pocta československému sklářství

Nástupiště Náměstí Republiky rovněž v roce 1985. Linka B pražského metra...
18. května 2026  14:14

Nejmladší linka pražského metra nevznikla pouze jako obyčejná dopravní spojnice. Stavba byla...

5. den na MS v hokeji 2026: Roli favorita se zaškobrtnutím potvrdilo Slovensko

Mistrovství světa hokejistů, skupina B, Itálie - Slovensko, 17. května 2026,...
20. května 2026  3:04

Pátý hrací den Mistrovství světa v ledním hokeji 2026 nabídl v úterý 19. května další čtyři zápasy...

MS v hokeji 2026 ve Švýcarsku: Program, výsledky, tabulky, s kým hrají Češi a kde sledovat zápasy?

Finále MS v hokeji Švýcarsko - Česko 0:2. Hokejisté slaví zlaté medaile. (26....
20. května 2026  2:40

Mistrovství světa v hokeji 2026 ve Švýcarsku je v plném proudu. Šampionát nabídne atraktivní...

Češi na MS v hokeji 2026: Výsledky, soupiska, program zápasů a kde sledovat?

Český tým absolvoval v Miláně trénink v kompletním složení. Na snímku Radim...
20. května 2026  1:17

Čeští hokejisté vstoupili do mistrovství světa ve Švýcarsku tradičně s medailovými ambicemi. Loučit...

Krajské finále McDonald’s Cupu v Neratovicích vyhrály základní školy Václavkova a Světice

20. května 2026

Komerční sdělení Praha, 15. května 2026 – Největší fotbalový turnaj pro žáky základních škol finišuje. V krajském...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

  • Počet článků 139
  • Celková karma 0
  • Průměrná čtenost 4348x
Právnička, bývalá politička, nyní Za sklem. Za sklem je organizace, která pomáhá lidem s poruchami autistického spektra, aby mohli žít, pracovat a vzdělávat se v běžném prostředí.

Seznam rubrik

Nastavte si velikost písma, podle vašich preferencí.