Babiš, Kalousek, šedá ekonomika a elektronická evidence tržeb.

Zase naši dobře placení politici dřou jako koně a řeší věci bez systémového přístupu, který by co nejméně otravoval živnostníky. Asi nechápou, že platební karty vyřeší část šedé ekonomiky bez nich.

Pokud by si Babiš zaplatil analýzu objemu tržeb pomocí platebních karet došel by asi k závěru, že to bude u nás se zpožděním jako na západě. V devadesátých létech byla rarita platit kartou a za pár let bude člověk platící hotově podezřelý jako v USA. Zatím je sci fi úvaha o zrušení papírových bankovek nebo kovových mincí.  Dávám za pravdu Kalouskovi, který řekl „Tento zákon se nám snaží vnutit systém, který je drahý, který je neefektivní, který je diskriminační, který nepřinese veřejnému zájmu nic, naopak přinese mnoho soukromých zájmů“. To co chce Babiš zavést je nejen drahé ale i do budoucna zbytečné.  Finanční úřad má možnost kontrolovat výpisy z banky u živnostníků, nebo by banky mohly mít povinnost informovat finanční úřad o  pohybu podle snímačů karet. Vzpomněl jsem si, jak mi statistický úřad poslal hrst tiskopisů s požadavkem na vyplnění. Když jsem ani po upomínce nereagoval, odchytili mne na telefonu a hrozili pokutou. Řekl jsem jim, že všechny požadované údaje mohou získat na finančním úřadě nebo na správě sociálního zabezpečení a jejich tiskopisy jsem poslal na komisi pro racionalizaci administrativy a měl jsem pokoj. Pokud má živnostník zaměstnance, tak krácení tržeb je zbytečné riziko.  Spíše by stát měl podpořit používání platebních karet a omezit bankám procenta za platbu kartou. Nevím, jak je to v cizině. Od té doby co stát prožral banky jdou jejich nemalé zisky  mimo naši republiku.  Teď ještě hrozí, že mimo republiku díky našim politikům půjde i značná část z hazardu.  Ve středověku měl každý panovník monopol na některé komodity.  U nás má stát monopol jen na ty prodělečné.

            A co se týče „šedé ekonomiky“, tak je třeba si ujasnit, o co jde. Dle Wikipedie se do šedé ekonomiky se zahrnují jakékoliv ekonomické činnosti a vztahy, které porušují běžně užívané normy etické, společenské, morální a obchodní (např. korupce, praní špinavých peněz, daňové úniky, práce na černo). Tyto činnosti jsou většinou na hranici zákona a proto jsou jen velmi těžko postižitelné. Obecně se dá říct, že šedá ekonomika zahrnuje takové činnosti, ze kterých plyne příjem a tento příjem není hlášen příslušnému úřadu, tzn. není zdaněn, je skryt.

Babiš v případě zavedení elektronické evidence tržeb hovoří o omezení šedé ekonomiky. Ministerstvo financí si od této novinky slibuje, že se ročně podaří vybrat na DPH asi o 12 miliard korun více.  Daleko víc by se ušetřilo omezením korupce. Spíše dávám zapravdu Kalouskovi a jeho příkladu na pardubické Synthesii koncernu Agrofert. Taky stačí porovnat tržby supermarketů a hypermarketů a jejich růst v posledních létech a odhadnout zda jsou reálné jeho očekávání 12 miliard. Jak říká Kalousek, je třeba hlídat ty velké úniky. Byl bych rád, kdyby jim někdo řekl, ať zváží i tento pohled na evidenci tržeb.

 

 

Nominujte autora do ankety Bloger roku

Autor: Vavřinec Karst | pátek 10.7.2015 15:01 | karma článku: 24,47 | přečteno: 842x