Rodná čísla v občanských průkazech

Odložit účinnost ukončení uvádění rodného čísla na občanských průkazech je smysluplné a rozumné opatření. Úloha rodného čísla jako zaručeného, jedinečného a spolehlivého nástroje identifikace fyzické osoby je nezastupitelná. 

Pokud má dojít k nahrazení rodného čísla jiným identifikátorem je třeba si uvědomit dopady ukončení uvádění rodného čísla v občanských průkazech do všech procesů a aplikací České správy sociálního zabezpečení a také pro výkon agend v gesci MPSV mohou nastat zásadní komplikace. Rodná čísla spolehlivě slouží při provádění extrémně rozsáhlých finančních transakcí ČSSZ, a to i přes stále rozsáhlejší elektronizaci procesů. Ve všech agendách a aplikacích subsystémů IIS ČSSZ je RČ nenahraditelný identifikátor ve vazbě na integraci okolních subsystémů s kmenovými evidencemi. V interních zpracování by se muselo RČ i při jeho zrušení při styku s klienty stejně zachovat pro zachování vazby na historické dokumenty a spisy (minimálně 50 let u důchodové agendy – viz skartační doba evidenčních listů důchodového pojištění)

Kompletní důchodová agenda – zpracování a výplata dávek nemocenského pojištění – procesy v rámci eNeschopenky – přihlašování a odhlašování zaměstnanců a zaměstnavatelů FO – vedení registru pojištěnců a jejich celoživotní „pojistné historie“.

I samotné neuvádění RČ (či jiného jednoznačného identifikátoru) na dokladu totožnosti a jeho nahrazení klientským identifikátorem či identifikátorem stykovým (např. číslo OP) zcela zásadním způsobem ovlivní rychlost zpracování celé agendy sociálního zabezpečení, jestliže pokaždé, kdy je klient odbavován, bude muset orgán sociálního zabezpečení zjišťovat jeho RČ.

Jednoznačná identifikace pojištěnce přitom je zásadní též pro zaměstnavatele, kteří RČ uvádí na ELDP. Neuvádění RČ na OP tak představuje vysoké riziko, že zaměstnavatel nebude schopen, a následně ani orgán sociálního zabezpečení, garantovat, že ELDP či jiný nárokový podklad bude správně přiřazen do konta daného pojištěnce, což bude mít negativní vliv na pojištěnce a jeho důchodové nároky. Rizikem je současně i to, že řešení spočívající v používání stykového identifikátoru vyvolává vysokou závislost systému sociálního zabezpečení na třetí straně (dodavatel datového spojení, datové pokrytí ČR, záruka funkčnosti příslušného systému, který bude vracet RČ, dlouhé odezvy atd.). Nebude-li systém vracející informaci o RČ funkční, nebude možné zpracovávat důchodovou agendu. Bez RČ (či jiného jednoznačného identifikátoru) nelze realizovat výplatu dávek. Náhrada RČ za jiný identifikátor by znamenala nejen dopad do interních systémů ČSSZ, ale i dopad do systémů externích subjektů, např. zaměstnavatelé (mzdových systémů), poskytovatelé zdravotních služeb (lékaři – dopad do všech lékařských softwarů), exekutoři (využívají ePodání) atd.

Kvalifikovaný odhad finanční a časové náročnosti přenastavení procesů v tom smyslu, aby již nebylo rodné číslo využíváno, nelze zaujmout bez realizace komplexní analýzy dopadů RČ do všech programů. Hrubým a urychleným odhadem lze předběžně dojít k částce nákladů v řádu vyšších desítek mil. Kč a době realizace nejméně 2–5 let.

 

Hlasujte ve finále ankety Blogera roku

Autor: Martin Karim | úterý 20.6.2023 8:42 | karma článku: 12,14 | přečteno: 222x
  • Další články autora

Martin Karim

Výchovné na první dvě děti? Zapomeňte.

Výchovné, které bylo nedávno zavedeno, bude v dohledné době utlumeno. Původně mělo zmírnit rozdíly ve výši starobních důchodů mezi muži a ženami a také být jakýmsi poděkováním za každé vychované dítě - nového daňového poplatníka.

26.10.2023 v 9:08 | Karma: 12,29 | Přečteno: 527x | Diskuse| Politická aréna - pro politiky

Martin Karim

Konsolidační balíček, který má zlepšit rozpočet byl v pátek schválen sněmovnou.

Vládní koalice v pátek prosadila plánované úspory a zvýšení výnosů rozpočtu. V příštích dvou letech se jedná o celkem zhruba 150 miliard korun. Balíček zavádí pouze dvě sazby daně z přidané hodnoty, a to 12 a 21 procent.

16.10.2023 v 8:49 | Karma: 6,84 | Přečteno: 371x | Diskuse| Politická aréna - pro politiky

Martin Karim

Vláda odložila o rok zdanění prodejů firem.

V České republice se ročně prodá více něž sto firem, za které prodávající utrží více než 50 milionů korun. S návrhem na zdanění takových prodejů přišli Piráti už v roce 2019. Ministerstvo financí však chce zajistit právní jistotu.

10.10.2023 v 19:40 | Karma: 8,80 | Přečteno: 264x | Diskuse| Politická aréna - pro politiky

Martin Karim

Zavedení dobrovolného společného vyměřovacího základu manželů

Bohužel se jedná o jeden z bodů programového prohlášení vlády. Cílem opatření je umožnit dobrovolné vyrovnání rozdílných důchodových nároků manželů nebo registrovaných partnerů. Toto opatření má omezit dopad rozdílných příjmů.

9.10.2023 v 9:01 | Karma: 11,07 | Přečteno: 365x | Diskuse| Politická aréna - pro politiky

Martin Karim

Nevídaná bouřková story pana ministra

A co vy? Myslíte si, že je vhodné, aby se ministr spravedlnosti na mnoho hodin veřejně setkal s člověkem, který je občas na sítích označován za ruského kolaboranta?

20.8.2023 v 14:04 | Karma: 18,81 | Přečteno: 568x | Diskuse| Politická aréna - pro politiky
  • Nejčtenější

Atentát na Fica. Slovenského premiéra postřelili

15. května 2024  14:56,  aktualizováno  17:56

Slovenského premiéra Roberta Fica ve středu postřelili. K incidentu došlo v obci Handlová před...

Fico je po operaci při vědomí. Ministr vnitra mluví o občanské válce

15. května 2024  19:25,  aktualizováno  23:12

Slovenský premiér Robert Fico, který byl terčem atentátu, je po operaci při vědomí. S odkazem na...

Drahé a rezavé, řeší Ukrajinci zbraně z Česka. Ani nezaplatili, brání se firma

18. května 2024  12:02

Premium České zbrojařské firmy patří dlouhou dobu mezi klíčové dodavatele pro ukrajinskou armádu i tamní...

Fica čekají nejtěžší hodiny, od smrti ho dělily centimetry, řekl Pellegrini

16. května 2024  8:42,  aktualizováno  15:38

Zdravotní stav slovenského premiéra Roberta Fica je stabilizovaný, ale nadále vážný, řekl po...

Pozdrav z lůžka. Expert Antoš posílá po srážce s autem palec nahoru

13. května 2024  18:48,  aktualizováno  14.5 22:25

Hokejový expert České televize Milan Antoš, kterého v neděli na cestě z O2 areny srazilo auto, se...

Koho ještě zajímá? Trumpův soud jako reklama končí, demokraty neuspokojil

21. května 2024

Premium Od spolupracovnice MF DNES v USA Soudní proces s exprezidentem USA Donaldem Trumpem o údajné nelegálnosti úplatku pornoherečce...

iDNES Premium rozdává 1 000 Kč na letenky a čtení za 49 Kč na čtvrt roku

21. května 2024

K mimořádné nabídce na čtvrtletní předplatné za 49 korun teď iDNES Premium přidává ještě další...

Rusko si objednalo sabotáže v Polsku, devět lidí skončilo za mřížemi

20. května 2024  22:51

Polské bezpečnostní složky nedávno zadržely devět lidí, které podezírají ze zapojení do sabotáží v...

Absurdní! Nehorázné! Izrael, USA i Česko odmítají zatykač z Haagu na Netanjahua

20. května 2024  20:32,  aktualizováno  21:50

Izrael má jasno: zatykač z Haagu je absurdní, ostudný a útok proti celé zemi. Tak se vyjádřil...

  • Počet článků 11
  • Celková karma 0
  • Průměrná čtenost 428x
Kandidoval jsem do Senátu v obvodu Beroun, jsem otec, manžel a právník http://lide.pirati.cz/profil/2297/ https://cs.wikipedia.org/wiki/Martin_Karim https://www.martinkarim.cz

Seznam rubrik