Premium

Získejte všechny články mimořádně
jen za 49 Kč/3 měsíce

Proč nelze diskutovat s kreacionistou

Člověk s pouhým názorem sotva může diskutovat s někým, kdo zná Pravdu. Fanatika faktická platnost argumentů nezajímá, fanatik má "axiomy".

Nejnovější článek na webu kreacionismus.cz je příznačně nazván Víra a fakta. Slov se slovním základem odvozeným od slova pravda se zde vyskytuje celkem osmnáct a na první nezaujatý pohled by kdekdo usoudil, že na pravdě zde někomu záleží. Leč není tomu tak.

Již úvodní obrázek, kde se kreacionista s evolucionistou přetahují o zkamenělinu, se snaží vzbudit zdání, že vědecký spor mezi kreací a evolucí je stále v řešení a síly jsou vyrovnané. Kdepak. Skutečná věda žádný podobný spor neřeší, protože bůh či stvoření jsou představy v zásadě nefalzifikovatelné. Moderní přírodní věda zkoumá svět bez jurodivého třeštění. Velikost náboje elektronu je stejná, ať si během měření mumlám Zdrávas Maria, Hare hare či Píseň práce.

Pokud jde o axiomy, bibličtí kreacionisté interpretují fakta / data zjevená v Písmu: stvoření asi před 6 000 lety, Pád, který přinesl hřích a smrt a celosvětová Potopa.

Na axiomech staví matematika. Ve fyzice (v přírodních vědách) lze formulovat obecně platné zásady (postuláty), ty však nikdy nemají charakter věčné a neměnné (zjevené) pravdy. Například obecná teorie relativity přichází s konstantní rychlostí světla (ve vakuu) a zatím se nepodařilo najít jediný experiment, který by ukázal, že chování hmotných těles a světla v gravitačním poli teorii neodpovídá. Naopak se daří experimentálně ověřit teoretické předpovědi učiněné před desítkami let, například existenci gravitačních vln.

Zkusme se však zeptat (biblického) kreacionisty mladé Země (dále jen kreacionista), zda připouští možnost zpochybnění jemu zjevené Pravdy. Byl vesmír stvořen za 7 dní? Je svět opravdu starý šest tisíciletí? Nebo může být trochu starší? O kolik? Dvacet tisíc let už by byla hereze?

Vlastíku, Zelenáči a další, opravdu vám nelze ukázat, že svět není stár dle vašich zjevení? Nebo že údajné stopy po celosvětové biblické potopě ve skutečnosti pocházejí z lokálních událostí, které oddělují miliony let?

Všichni víme, že nelze. Máte přece své "axiomy".

"Axiomy" vyčtené z bible mají i zastánci ploché Země a zaznamenal jsem, že i kreacionisté se jim snažili vyvrátit jejich omyly. Marně, proti "axiomům", zejména těm vyčteným ze svatých knih, diskutovat nelze. Existuje dokonce (křesťanské) hnutí argumentující ve prospěch geocentrismu, které se také odvolává na biblické "axiomy".

Kreacionista rád zdůrazňuje, že "axiomy" užívá i moderní věda a až na jakousi "interpretaci" pozorovaných skutečností jsou si vlastně oba pohledy rovny, i když...

Bible nás učí, že některé zásadní pravdy o Bohu a jeho skutcích jsou poznatelné i pro nevěřící, kteří je ovšem potlačují.

kreacionismus je přece jen o něco rovnější.

Mikuláš Koperník nebo Galileo Galilei v sobě najednou objevili "axiom" heliocentrismu? Charles Darwin "axiom" evoluce? Může se z kreacionisty následkem víry v nový biblický "axiom" stát plochozemec? Funguje radiometrické datování jen díky světonázoru zaměstnanců certifikovaných laboratoří?

Kreacionista tvrdí, že fakta jsou sice společná, ale jejich interpretace může být odlišná podle systému "axiomů" (náboženského přesvědčení, víry). V podobném schématu by ale představa ploché Země byla také jen interpretací pozorovaných skutečností dle "axiomu" Země je placka.

Různé interpretace zjevně nejsou rovnocenné. Existují způsoby, jak posoudit, která interpretace lépe odpovídá pozorovaným jevům. Například máme argumenty, které jednoduše vyvrací představu ploché Země a kreacionistům bych velmi doporučil seznámit se se způsoby, jak se s nimi vypořádávají zarytí plochozemci. Protože podobně existují argumenty, které jednoduše vyvrací například "biblické" stáří vesmíru.

Podívejme se, jaké kejkle musí kreacionista provádět, aby se vypořádal s konečnou (a dle obecné teorie relativity konstantní rychlostí světla), například v článku Světlo letící příliš dlouho od vzdálených hvězd řeší nová kosmologie. Pouze z jakýchsi "axiomů" vyplývá, že rychlost plynutí času byla při jakémsi stvoření o mnoho řádu vyšší než na Zemi. Zdrojem Pravdy je zde pouze bible, tvrzení není podepřeno žádným pozorováním. Když něco nesedí na platné a ověřené fyzikální zákony, zkusíme zázrak. To ale není věda, ale čiré náboženství.

Hlasujte ve finále ankety Blogera roku

Autor: Karel Tejkal | čtvrtek 11.7.2019 19:58 | karma článku: 19,66 | přečteno: 869x
  • Další články autora

Karel Tejkal

Fermiho paradox a temná hmota

Fermiho paradox vyjadřuje podivení, že jsme dosud nenalezli stopu po mimozemské civilizaci. Nabízím jedno z možných vysvětlení.

5.5.2021 v 13:42 | Karma: 13,17 | Přečteno: 501x | Diskuse| Věda

Karel Tejkal

Kreacionista klade otázky

Kreacionisté mladé Země (dále jen kreacionisté) kladou někdy sugestivní a ze svého pohledu patrně jen řečnické otázky. Zkusme jim na ně odpovědět.

18.4.2020 v 20:15 | Karma: 15,09 | Přečteno: 811x | Diskuse| Věda

Karel Tejkal

Satan a miliony let

Křesťané z bible vědí, že existuje skutečný nepřítel, který obchází kolem a hledá koho by sežral a zničil. Je to Satan.

12.4.2020 v 21:03 | Karma: 16,49 | Přečteno: 654x | Diskuse| Věda

Karel Tejkal

Evoluce, stvoření a pád do hříchu

Kreacionisté mladé Země s oblibou argumentují krásou a dokonalostí živých organismů a své okouzlení považují za důkaz tvůrčích schopností stvořitele. Živé organismy však nemusí být vždy jen krásné a dokonalé. Co s tím?

5.4.2020 v 19:20 | Karma: 12,91 | Přečteno: 361x | Diskuse| Věda

Karel Tejkal

Praktické výsledky zelené politiky v České republice

Škody na člověku a životním prostředí způsobené zelenou politikou jsou zatím relativně malé, zelená hnutí však mají snahu a potenciál škodit mnohem více. Některé výsledky zelené politiky si pro ponaučení zrekapitulujme.

23.1.2020 v 20:18 | Karma: 39,52 | Přečteno: 1628x | Diskuse| Životní prostředí a ekologie
  • Nejčtenější

„Krok ke třetí světové.“ Ukrajinci zasáhli klíčovou ruskou radarovou stanici

25. května 2024  12:55

Ukrajinská armáda zřejmě tento týden zasáhla významnou ruskou radarovou stanici, která je součástí...

Ženě se do ruky zakousl pes. Muž, který jí přispěchal na pomoc, zvíře zabil

29. května 2024  15:12

Ženu v Žihli na Plzeňsku vážně pokousal volně pobíhající pes. Na pomoc jí přiběhl příbuzný, který...

Turek: Z Nerudové mi bývá špatně, o hlasy komoušů a progresivistů nestojím

24. května 2024

Bývalý automobilový závodník a lídr Přísahy s Motoristy Filip Turek patří mezi černé koně...

Nemocnému synovi vstříkla do krve vodu. Chtěla jsem, aby to skončilo, řekla

29. května 2024  13:51

Mimořádně nešťastný případ matky samoživitelky a jejího vážně nemocného dítěte řeší Městský soud v...

Česko explodovalo zlatou hokejovou radostí, fanoušci v Praze kolabovali

26. května 2024  11:40,  aktualizováno  23:29

Česko v neděli zažilo hokejový svátek. Fanoušci vyrazili sledovat finále mistrovství světa na...

Fiala informoval šéfa NATO o plnění závazku i shánění munice pro Kyjev. Slyšel chválu

30. května 2024  8:54,  aktualizováno  15:04

Premiér Petr Fiala před tajemníkem NATO Stoltenbergem ve čtvrtek zopakoval, že Česko plní závazek...

Česká televize hledá projektanta na modernizaci budovy zpravodajství

30. května 2024

Česká televize začala hledat projektanta pro modernizaci budovy zpravodajství na Kavčích horách v...

Plánoval zmrzačení bývalé družky, soudí muže. Známý si vše vymyslel, hájil se

30. května 2024  14:59

Rozchod s družkou a matkou svého dítěte neunesl podle obžaloby šestačtyřicetiletý muž z Táborska....

Bezpečnostní služby ve střehu. Žhářské útoky v Evropě spojují s Ruskem

30. května 2024  14:38

Po sérii záhadných požárů a útoků na infrastrukturu v Pobaltí, Německu a Velké Británii jsou...

Jaké vitamíny brát v těhotenství? Poradíme vám, jak se rozhodnout.
Jaké vitamíny brát v těhotenství? Poradíme vám, jak se rozhodnout.

Každá budoucí maminka se snaží zajistit pro své miminko jen to nejlepší. GS Mamavit je komplexní multivitaminový doplněk, který je speciálně...

  • Počet článků 54
  • Celková karma 0
  • Průměrná čtenost 721x
Kreacionisté (mladé Země) a zelení šílenci mají mnoho společného. Méně k smíchu a tudíž nebezpečnější jsou dnes ti druzí.

Seznam rubrik