Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Kreacionismus mladé Země

Ve svém blogu se chci věnovat problematice kreacionismu mladé Země, potažmo vztahem vědy a náboženství. Zde máme krátký úvod.

Před více jak deseti lety jsem (nic zlého netuše) zadal do internetového vyhledávače heslo "evoluce" a jako jeden z prvních odkazů na mě jak čertík z krabičky vyskočilo Memento předního českého kreacionisty Pavla Kábrta. To bylo mé první setkání s kreacionismem.

Připadal jsem si jak v Jiříkově vidění. Kábrtovy stránky nejen že popíraly evoluci, ale hlásaly řadu dalších podivností, například autenticitu biblického příběhu o Adamovi a Evě, o celosvětové potopě nebo vesmír starý pouhých několik tisíciletí.

Dokonce jsem tehdy na daná témata s Pavlem Kábrtem korespondenčně diskutoval, neuměl jsem si představit, jak složité a v důsledku nemožné je náboženského fanatika přesvědčit o vcelku jednoduchých vědeckých tvrzeních. Optimisticky a proargumentačně naladěn jsem tehdy přispíval na stránky Planetopia a zasazoval se i o možnost výměny názorů na nově vznikajících stránkách kreacionismus.cz. Po létech neplodných diskusí kolem neustále tam a zpět recyklované kreacionistické propagandy, po uveřejnění vrcholných Kábrtových pamfletů Darwinovi darebáci a Pročpak jste, pane Kábrte, na evolucionisty tak naštván?, které mě připravily o poslední zbytky respektu, po nadávkách a sprostotách, kterými jsem byl zahrnován Kábrtem a některými jeho souvěrci, nakonec události gradovaly způsobem, jakým vlastně gradovat musely – Pavel Kábrt zničil poslední atribut svých slzavých stránek, který bylo lze hodnotit kladně, totiž možnost a svobodu vyjádření.

Hledám nové cesty, jak na fenomén kreacionismu upozornit. Rád bych se svým skromným vkladem přičinil, aby náboženský extremismus zůstal trvale na okraji naší společnosti, kam jedině patří.

Definujme si pojmy

Kreacionismus mladé Země je přesvědčení, že jakási alternativní a pravdivější věda ukazuje ve věci úvodních kapitol Genesis na doslovnou pravdivost bible, tj. stvoření světa v šesti dnech před cca šesti tisíci lety, autenticitu příběhu o prvních lidech Adamovi a Evě, autenticitu příběhu o celosvětové potopě atp. Existuje i formálně opačný přístup, kdy biblický kreacionista hledá důkazy podporující doslovnou pravdivost bible, o které se nepochybuje. Ve skutečnosti však jde víceméně o totéž, o doslovné pravdivosti bible nepochybuje ani kreacionista mladé Země.

Budu-li nadále používat slovo kreacionismus, budu mít na mysli kreacionismus mladé Země. Kreacionismus ve smyslu pouhého přesvědčení, že vesmír byl stvořen nějakým blíže nespecifikovaným nadpřirozeným kouzlem, s mým agnosticismem nijak nekoliduje a není proto předmětem polemiky. V singularitě jsou bůh a náhoda totéž.

Mezi kreacionisty (mladé Země) počítám ale i takové, kteří netrvají striktně na "výpočtech" stáří světa, planety Země a života na Zemi dle biblických rodokmenů, ale připouští stáří světa (života na Zemi) v řádu desetitisíců či více let, nikoli však v miliardách.

Ne kreacionismu

Pavel Kábrt: "Naším cílem je oddarwinizovat vědu a společnost odplevelit od zhoubných materialistických mýtů, lží a podvodů. Svět nestvořily atomy vzniklé výbuchem ničeho, shoda okolností, záření a milióny let, ale živý, milující a vysoce inteligentní Bůh. Ten nám nabízí osvobození od hříchu, bláznění i smrti vírou v jeho syna, Ježíše Krista a pomoc vybřednout z pavědecké propagandy myšlenkových fekálií, kterými sekta prolhaných darwinistických darebáků už 150 let terorizuje lidskou společnost".
(Út, 03/29/2016 - 22:01 v úvodu článku Proč můj argument nezabírá?)

Soudím, že cílem kreacionistů není nic menšího než prosadit do výuky a praxe přírodních věd náboženská dogmata a postupně omezit svobodu lidského vědění, myšlení a poznávání. Kreacionistická propaganda je prokazatelně postavena na podvodech, lžích a manipulacích a je často cílena na osoby méně vzdělané či dokonce hloupé, protože na poli skutečné vědy jsou kreacionisté trvale pro smích.

Bible a křesťanství však slouží kreacionistům jako živý štít, zde cítím velké nebezpečí. Pravý křesťan přece musí brát slovo boží přesně tak, jak je psáno, a jestliže máme v bibli vyprávění o stvoření světa, je třeba stvoření považovat za historickou událost. Stejně tak celosvětovou potopu, Sodomu a Gomoru, exodus a další. Kreacionisté ale nejsou pro křesťanství přínosem, naopak, jsou křesťanům a křesťanství pro ostudu. Nešíří lásku mezi lidmi, ale nenávist. Nenávist hlubokou, nesmiřitelnou, nenávist fanatiků vůči lidem svobodného myšlení. Udivuje mě, že se s fenoménem kreacionismu nesnaží razantněji vypořádat především sami křesťané, zejména křesťané vzdělaní, kterým věda, její metody a výsledky nejsou cizí.

Agresivní kreacionistická propaganda, jak ji můžeme vidět na webu kreacionismus.cz, je mimořádně odpudivá. Kdybych chtěl křesťanství a křesťanům dlouhodobě a záměrně škodit, sotva vymyslím něco lepšího, než je kreacionismus mladé Země v podání Pavla Kábrta.

Nebudu se snažit vyvracet každou hloupost, kterou nám kreacionisté předkládají, zaměřím se jen na pár modelových příběhů. Víc než neustálé vyvracení kreacionistických pseudoargumentů mě zajímá kreacionistická "logika", způsob jejich uvažování a hodnocení, zdroj jejich nepoučitelnosti, odtržení od reality, absence elementární pokory atp.

Autor: Karel Tejkal | úterý 19.7.2016 20:42 | karma článku: 23,17 | přečteno: 882x
  • Další články autora

Karel Tejkal

Fermiho paradox a temná hmota

Fermiho paradox vyjadřuje podivení, že jsme dosud nenalezli stopu po mimozemské civilizaci. Nabízím jedno z možných vysvětlení.

5.5.2021 v 13:42 | Karma: 13,17 | Přečteno: 501x | Diskuse| Věda

Karel Tejkal

Kreacionista klade otázky

Kreacionisté mladé Země (dále jen kreacionisté) kladou někdy sugestivní a ze svého pohledu patrně jen řečnické otázky. Zkusme jim na ně odpovědět.

18.4.2020 v 20:15 | Karma: 15,09 | Přečteno: 811x | Diskuse| Věda

Karel Tejkal

Satan a miliony let

Křesťané z bible vědí, že existuje skutečný nepřítel, který obchází kolem a hledá koho by sežral a zničil. Je to Satan.

12.4.2020 v 21:03 | Karma: 16,49 | Přečteno: 654x | Diskuse| Věda

Karel Tejkal

Evoluce, stvoření a pád do hříchu

Kreacionisté mladé Země s oblibou argumentují krásou a dokonalostí živých organismů a své okouzlení považují za důkaz tvůrčích schopností stvořitele. Živé organismy však nemusí být vždy jen krásné a dokonalé. Co s tím?

5.4.2020 v 19:20 | Karma: 12,91 | Přečteno: 361x | Diskuse| Věda

Karel Tejkal

Praktické výsledky zelené politiky v České republice

Škody na člověku a životním prostředí způsobené zelenou politikou jsou zatím relativně malé, zelená hnutí však mají snahu a potenciál škodit mnohem více. Některé výsledky zelené politiky si pro ponaučení zrekapitulujme.

23.1.2020 v 20:18 | Karma: 39,52 | Přečteno: 1629x | Diskuse| Životní prostředí a ekologie
  • Nejčtenější

Policie v pohotovosti kvůli hrozbě terorismu. Zadržela podezřelého cizince

8. června 2024  23:01,  aktualizováno  9.6 12:41

Policie dopadla cizince podezřelého ze zvlášť závažného zločinu, po kterém vyhlásila pátrání v...

V Turecku zemřela česká zpěvačka Victoria. Zavraždil ji její vlastní manžel

14. června 2024  8:59,  aktualizováno  11:23

Česká zpěvačka Victoria byla zavražděna v Ankaře. Podle tureckého portálu Hürriyet ji zabil její...

„Ukrajinská sebevražda“. Intriky v Kyjevě čím dál víc frustrují Západ

11. června 2024  19:21

Kádrové změny nezmítají jen ruským ministerstvem obrany, rostoucí pozornost vzbuzují i rošády v...

Dar pro Ukrajinu prostřednictvím Čechů vyvolal na Tchaj-wanu bouři

10. června 2024

Premium Dar, který má pomoci Ukrajině s obnovou tamního zdravotnictví, způsobil na Tchaj-wanu politický...

Volby vyhrálo ANO před SPOLU. Stačilo! i Přísaha mají dvě křesla, propadli Piráti

9. června 2024  20:29,  aktualizováno  10.6

Volby do Evropského parlamentu vyhrálo v Česku hnutí ANO. Od voličů získalo 26,14 procenta hlasů,...

Než do jídelny jdou raději do mekáče. Děti jedí hůře, pětina má nadváhu

15. června 2024  16:19

Nevyvážená strava představuje v Česku nejvýznamnější rizikový faktor zodpovědný za mnoho...

Při srážce auta s dodávkou u Karlových Varů se vážně zranily tři děti a dospělý

15. června 2024  12:11,  aktualizováno  16:15

Při nehodě osobního a nákladního automobilu se dnes dopoledne mezi Karlovými Vary a obcí Počerny...

KOMENTÁŘ: Sport bez Rusů? Ne docela, „neutrální sportovec“ je jen slovní hříčka

15. června 2024

Premium Světový hokej, evropský fotbal a nakonec olympiáda. Smršť tří vrcholných akcí se liší v přístupu k...

VIDEO: Viseli jsme hlavou dolů a plakali. V USA se na půl hodiny zasekla atrakce

15. června 2024  15:51

Desítky lidí v pátek uvázly na atrakci AtmosFEAR v Oaks Park na severozápadě amerického státu...

  • Počet článků 54
  • Celková karma 0
  • Průměrná čtenost 721x
Kreacionisté (mladé Země) a zelení šílenci mají mnoho společného. Méně k smíchu a tudíž nebezpečnější jsou dnes ti druzí.

Seznam rubrik