Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Biblický realismus

Socialistický realismus, lidová demokracie... Mnozí z nás si ještě vzpomínají na adjektiva, kterými režim před rokem 1989 ideologicky vylepšoval některé obecné, režimu nepohodlné pojmy.

Ve skutečnosti socialistický realismus s realitou mnoho společného neměl a lidová demokracie nebyla ani lidová ani demokracie. Podobně bychom měli nahlížet na tzv. biblický realismus, o kterém se můžeme dočíst například v článku Modely Potopy a biblický realizmus na webu kreacionismus.cz.

O Bibli, Božím zapsaném slově, by se nemělo spekulovat. Její učení představuje vyřčenou pravdu a musí být základem všech našich teorií včetně teorie Potopy. To se týká nejen tvrzení výslovně v Bibli uvedených, nýbrž i všeho, co lze logicky vyvodit ze zmíněných tvrzení. Dokonce i sám Ježíš potvrdil Potopu jako skutečnou událost, Archu jako skutečnou loď i Noema jako skutečnou osobu (Lukáš 17:26-27), takže jak ji může někdo z jeho vyznavačů popírat?

Bible se přímo hemží pohádkovými postavami a zázraky. Biblickým příběhům snad může někdo věřit, ale vydávat je za (objektivní) vyřčenou pravdu (realitu) je přece jen poněkud za hranou. Opět máme před očima příklad, jak by mohly dopadnout přírodní vědy, kdyby se světské moci chopili (bibličtí) kreacionisté a podobní šílenci.

Bibličtí kreacionisté věří v celosvětovou potopu, což plyne už z jejich pojmenování. Avšak to, jak probíhala, je v komunitě kreacionistických geologů předmětem intenzívní debaty.

Náboženský fundamentalista má základní dogma. Pochybnosti, které by dovolily dogma podrobit zkoumání či nedejbože přehodnotit, se nepřipouštějí. V jednu potopu věřiti budeš. Bez ohledu na skutečnost, že v reálném světě po popisované události nenacházíme žádné relevantní stopy.

Ano, máme zde mocné vrstvy sedimentů, ty však jsou s velmi vysokou pravděpodobností různě staré, případně musely vznikat v řádově delším časovém úseku, než byla pouhý rok trvající biblická potopa. Vrstvy sedimentů jsou často proloženy vyvřelinami, sopečnou činnost však bible v souvislosti s potopou nikde nezmiňuje. Máme složité erodované vrstvy, které v době eroze již musely být zpevněny a které jsou překryty mladšími sedimenty. Nacházíme hřbitovy organismů, na jejichž vzniku se mohla podílet voda, fosilie jsou však roztříděny tak, že mladší organismy ve starších vrstvách chybí.

Avšak tam, kde Bible zásadně mlčí, máme volnost, abychom využili vědu, která by nám pomohla vytvářet modely, které by pomohly osvětlit jasná učení Písma. Vytváření modelů je příklad toho, jak se věda užívá ke službě. Na rozdíl od toho autoritativní využívání vědy, jak se s ním setkáváme u všech, kdo neberou knihu Genesis dostatečně vážně, dává před jasným učením Bible přednost názorům, které nejsou v souladu s rozumnou hermeneutikou.

Takže máme předpoklad, s velmi vysokou pravděpodobností chybný, nad kterým kreacionisté budují pohádkovou nadstavbu a snaží se nás přesvědčit, že jejich počínání je kdovíjak vědecké. Někteří výtečníci tento proces dokonce nazývají "hledáním pravdy".

A tak se v kreacionistické pravdologii například dočteme, jak před potopou musely být nejvyšší hory na Zemi nižší než dnes, protože přece jen asi nebylo dost vody na zatopení osmitisícovek (tudíž potopu musela doprovázet vydatná horotvorná a sopečná činnost), jak se po potopě rychle vytvořily ledovce doby ledové a honem rychle zase roztály, jak se rozletěly kontinenty a jak kmitalo zemské magnetické pole, jak se z původních stvořených druhů, které se ještě jakž takž vešly do archy, během pár století zázračné turboevoluce vyvinuly druhy dnešní, jak trilobiti museli být pohřbeni bahnem hned na počátku potopy, protože neuměli plavat, jak rychle vzniká uhlí, jak vody potopy vyhloubily Grand Canyon, jak příbuzenská plemenitba osmičlenné rodiny dokázala během několika generací lidstvo obohatit o dnešní rasy atd. atd.

Docela se děsím chvíle, kdy se tihle šílenci v rámci svatého tažení a v souladu s rozumnou hermeneutikou zaměří místo na Genesis třebas na Deuteronomium.

Když přitáhneš k městu, abys proti němu bojoval, nabídneš mu mír. Jestliže ti odpoví mírem a otevře ti brány, tu všechen lid, který je v něm, podrobíš nuceným pracím a budou ti sloužit. Jestliže k míru s tebou nesvolí, ale povede s tebou boj, oblehneš je. Až ti je Hospodin, tvůj Bůh, vydá do rukou, pobiješ v něm ostřím meče všechny osoby mužského pohlaví. Ale ženy, děti a dobytek i vše, co bude v městě, všechnu kořist z něho si ponecháš jako lup. Budeš užívat kořisti po svých nepřátelích, kterou ti dal Hospodin, tvůj Bůh. Tak naložíš se všemi městy od tebe velice vzdálenými, která nepatří k městům těchto pronárodů zde. Ale v městech těchto národů, které ti dává Hospodin, tvůj Bůh, do dědictví, nenecháš naživu naprosto nikoho.Deuteronomium 20:10 – 20:16

Autor: Karel Tejkal | středa 23.5.2018 19:48 | karma článku: 14,29 | přečteno: 530x
  • Další články autora

Karel Tejkal

Fermiho paradox a temná hmota

Fermiho paradox vyjadřuje podivení, že jsme dosud nenalezli stopu po mimozemské civilizaci. Nabízím jedno z možných vysvětlení.

5.5.2021 v 13:42 | Karma: 13,17 | Přečteno: 501x | Diskuse| Věda

Karel Tejkal

Kreacionista klade otázky

Kreacionisté mladé Země (dále jen kreacionisté) kladou někdy sugestivní a ze svého pohledu patrně jen řečnické otázky. Zkusme jim na ně odpovědět.

18.4.2020 v 20:15 | Karma: 15,09 | Přečteno: 811x | Diskuse| Věda

Karel Tejkal

Satan a miliony let

Křesťané z bible vědí, že existuje skutečný nepřítel, který obchází kolem a hledá koho by sežral a zničil. Je to Satan.

12.4.2020 v 21:03 | Karma: 16,49 | Přečteno: 654x | Diskuse| Věda

Karel Tejkal

Evoluce, stvoření a pád do hříchu

Kreacionisté mladé Země s oblibou argumentují krásou a dokonalostí živých organismů a své okouzlení považují za důkaz tvůrčích schopností stvořitele. Živé organismy však nemusí být vždy jen krásné a dokonalé. Co s tím?

5.4.2020 v 19:20 | Karma: 12,91 | Přečteno: 361x | Diskuse| Věda

Karel Tejkal

Praktické výsledky zelené politiky v České republice

Škody na člověku a životním prostředí způsobené zelenou politikou jsou zatím relativně malé, zelená hnutí však mají snahu a potenciál škodit mnohem více. Některé výsledky zelené politiky si pro ponaučení zrekapitulujme.

23.1.2020 v 20:18 | Karma: 39,52 | Přečteno: 1629x | Diskuse| Životní prostředí a ekologie
  • Nejčtenější

V Turecku zemřela česká zpěvačka Victoria. Zavraždil ji její vlastní manžel

14. června 2024  8:59,  aktualizováno  11:23

Česká zpěvačka Victoria byla zavražděna v Ankaře. Podle tureckého portálu Hürriyet ji zabil její...

„Ukrajinská sebevražda“. Intriky v Kyjevě čím dál víc frustrují Západ

11. června 2024  19:21

Kádrové změny nezmítají jen ruským ministerstvem obrany, rostoucí pozornost vzbuzují i rošády v...

Dar pro Ukrajinu prostřednictvím Čechů vyvolal na Tchaj-wanu bouři

10. června 2024

Premium Dar, který má pomoci Ukrajině s obnovou tamního zdravotnictví, způsobil na Tchaj-wanu politický...

Brusel zveřejnil 10 kroků pro přijímání migrantů, z nichž se Česko nevyzuje

12. června 2024  18:34

Evropská komise zveřejnila harmonogram, který má zajistit, aby v jednotlivých členských státech EU...

Pravda o střelbě na fakultě. Unikátní rekonstrukce, vrah přišel ve 13:23

17. června 2024

Premium Pravda o střelbě na filozofické fakultě se vynořuje postupně a některé detaily jdou proti tvrzením,...

Vojáci KLDR opět překročili hranici na jih, stáhli se po varovných výstřelech

18. června 2024  6:23,  aktualizováno  8:06

Jižní Korea varovnými výstřely odrazila severokorejské vojáky, kteří už podruhé během tohoto měsíce...

Moře, nebo hory? Češi si plánují léto, do ciziny chtějí hlavně mladí

18. června 2024  7:37

V noci na pátek začíná astronomické léto a s ním i doba dovolených. Letní pobyt v zahraničí plánuje...

Je tu tropický den. Třicítky čekejme hlavně v Praze, středních Čechách a na Moravě

18. června 2024  7:30

Česko čeká tropické úterý. Podle meteorologů stoupnou teploty nad 30 stupňů na řadě míst. Vysokými...

Bude von der Leyenová ve funkci pokračovat? Lídři EU se na první schůzce neshodli

18. června 2024,  aktualizováno  5:59

Lídři zemí Evropské unie se na neformálním summitu v Bruselu napoprvé neshodli na pokračování...

Agáta Hanychová: Nikdy jsem na nikoho nespoléhala. Sebe i svoje děti uživím sama
Agáta Hanychová: Nikdy jsem na nikoho nespoléhala. Sebe i svoje děti uživím sama

Zdá se, že se Agáta s ničím nemaže. Na první pohled ji nerozhodí žádný hejt, ani bývalí partneři, se kterými se dlouho soudila o rozložení péče o...

  • Počet článků 54
  • Celková karma 0
  • Průměrná čtenost 721x
Kreacionisté (mladé Země) a zelení šílenci mají mnoho společného. Méně k smíchu a tudíž nebezpečnější jsou dnes ti druzí.

Seznam rubrik