Mají to Fiala se Stanjurou spočítané?

Otázka v titulku je dvojsmyslná. Týká se nejen tzv. daně z mimořádného zisku, ale rovněž důvěry voličů. Obávám se, že to pánům ani v jednom případě nevychází moc dobře.

Miliardář Daniel Křetínský přesune svou společnost EP Commodities, která se zabývá obchodem s energetickými surovinami, z Česka do zahraničí. Udělá to kvůli schválení daně z mimořádných zisků, od které si vláda slibuje, že jí přinese od bank a energetických firem dalších 85 miliard do rozpočtu.

Spousta odborníků vládu varovala, že s daní, která bude ve výši neskutečných 79%., nedělá dobrý tah. Experti upozorňovali, že je sazba příliš vysoká (vyšší než v jiných zemích EU), že je daň nespravedlivá protože se týká jen některých firem a sektorů (například nepostihuje zbrojařský sektor či menší banky), že zavedení daně zničí důvěru v investorské prostředí a že se zdaleka nevybere tolik, kolik si vláda představuje, naopak.

Křetínský je první vlaštovkou, která tato varování potvrzuje. Tipuju, že se zvedne celé hejno. Možná nepůjdou všichni do zahraničí, ale využijí různé jiné způsoby, jak se mimořádné dani buď úplně vyhnout, nebo alespoň snížit daňový základ. Pokud ale firmy skutečně přesídlí do jiných zemí, nejenom, že Fialova vláda nevybere oněch vysněných 85 miliard navíc, ale naopak přijde i o spoustu dalších miliard, které tyto firmy platí doposud. Má to pan ministr financí Stanjura spočítané? Vsadím se, že ne, protože s miliardami navíc už prý počítá do státního rozpočtu na příští rok. 

No a teď, jak je to s tou důvěrou voličů. Už před schválením daně se podpora ozývala především z levicových pozic, naopak pravicoví voliči byli zdrženliví, vadil jim samotný princip zvyšování daní, ale možná ještě víc způsob, jakým ji pravicová vláda v čele z ODS chce zavádět. Tedy mnohem výše, než zní nařízení EU, velmi rychle prostřednictvím pozměňovacího návrhu k jinému zákonu a bez řádné analýzy a diskuze, hrátky s možnou retroaktivitou, které připravily akcionáře ČEZ i dalších firem o desítky miliard korun atd.

Když včera oznámil Křetínský svůj krok, velmi mě zajímaly reakce. Ty jsou jasné. Nadávají mu levičáci, kteří ho nazývají oligarchou, amorálním miliardářem apod. Takoví lidé ale rozhodně nikdy ODS nevolili a volit nikdy nebudou. Naopak od reálných či potenciálních voličů pravice zaznívají slova o naprosto racionálním kroku firmy, upozornění na Lafferovu křivku („Vysoké daně mají negativní dopad na ekonomický růst, protože oslabují motivaci lidí k pracovním výkonům, zvětšují daňové úniky a vyvolávají únik kapitálu.“), připomínání, že se pravicová vláda chová spíš jako komunistická apod.

Kdepak, tohle pro vládu a zejména ODS nevypadá vůbec dobře. Na rozdíl od výnosů mimořádné daně to v otázce důvěry a podpory voličů spočítáno nejspíš dost brzy mít budou.

Hlasujte ve finále ankety Blogera roku

Autor: Karel Schweitzer | sobota 5.11.2022 10:15 | karma článku: 45,50 | přečteno: 8784x
  • Další články autora