Německo vs. Česká republika - 73 : 69
Aktuálně se řeší "průtahy" při výměně vlády. Mohlo to prý být rychlejší.
Kompetenční spor nechme stranou a podívejme se na tu rychlost, a to na čas od voleb do jmenování vlády.
Srovnání s největším sousedem se nabízí samo.
| Německo | ČR | |
| 26.09.2021 | 09.10.2021 | |
| 26.10.2021 | 08.11.2021 | |
| 07.12.2021 | 08.11.2021 | |
| 08.12.2021 | ||
| 73 | 69 |
Mezi zemí s vyspělou politickou kulturou a udánlivě beznadějně zaostalým Českem není v délce procesu viditelného rozdílu.
Ustavující schůze parlamentů byla shodně jeden měsíc po volbách a jmenování vlády nastalo (Německo) a snad u nás i nastane asi 70 dnů po volbách.
Pravda, u nás to pořád ještě může pokazit koncovka, resp. spory zúčastněných samců, do pátku 17.12. je totiž pořád daleko.
Jediná časová anomálie je v podpisu koaly, ale to je dáno předvolebními ne/dohodami (zatímco zaostalci se dohodli předem, vyspělci koalovali až po volbách).
A jak jsou na tom některé jiné vyspělé demokracie?
V kolébce evropských hodnot Belgii trvalo dohadování o vládě v letech 2019-2020 slabých 493 dnů. I tak to nebyl rekord, v letech 2010-2011 se vyjednávalo dokonce 541 dnů, což je 1,5 roku. Že jim to vůbec stálo za to. Tradice je tradice.
To u jejich sousedů v Nizozemí byli v roce 2017 o dost rychlejší - protože si (možná) dali závazek, zvládli to už za 208 dnů.
Karel Jelínek
Jak nahradit ruskou ropu a plyn usilovným šlapáním na kole
Mezi různými fantastickými recepty, jak se během pár letních měsíců vypořádat s naším aktuálním energetickým problémem, se objevila i samovýroba elektřiny skrzevá šlapání na hračce, která připomíná jízdní kolo. Může to fungovat?
Karel Jelínek
Tak jsem si vzal domů uprchlíky z Ukrajiny - jak to pokračuje?
Zkraje března 2022 jsem váženým čtenářům blogu iDNES poreferoval o našem soukromém pokusu aspoň trochu pomoci zvládnout uprchlickou vlnu. Jestli někoho zajímá, jak to bylo dál, je tu správně ...
Karel Jelínek
Tak jsem si vzal domů uprchlíky z Ukrajiny - den první
Co dělat (dílo s tímto názvem napsal Lenin)? Dá se nějak pomoct? Tohle je záznam osobní zkušenosti s akcí "pořiď si svého vlastního uprchlíka".
Karel Jelínek
Malá vonička současných populárních melodií z Ruska
Ruský pop nebo nedejbože rock se u nás nikdy moc neprosadil. Je to věc buď pro fajnšmekry nebo pro masochisty, záleží odkud se na to člověk podívá. I dnešní Rusko má své Lišky, Bartoně a Plameny. A ti svoji práci dělají dobře.
Karel Jelínek
Jsou politici (nejen v EU) dostatečně kvalifikováni?
Tuhle padla u nás v hospodě otázka vohledně toho GrííínDýlu: Copak to ti politici nevidí, že to je úplně mimo, hlavně technicky a časově? Nevidí, protože to vidět nemůžou. Nejsou totiž pro takové rozhodování vůbec kvalifikováni.
| Další články autora |
Kolik toho víte o vesmíru?
Planety, černé díry, Měsíc nebo slavné vesmírné mise. Vesmír fascinuje lidstvo od nepaměti a dodnes...
Jste milovníkem italské kuchyně? Tak se ukažte!
Pizza, těstoviny, tiramisu nebo Aperol Spritz. Italská kuchyně patří bezpochyby k nejoblíbenějším...
V Letenských sadech hořelo, na nábřeží se odkláněla veřejná doprava
V Praze v Letenských sadech hořelo. Na místě zasahovalo několik jednotek hasičů. Podle policie byl...
Tichý zabiják neodpočívá ani v létě. Horko umí zamávat se zdravím, pozor na tlak
Léto je období, kdy máme konečně pocit, že se život zpomalil. Dny jsou delší, kalendář méně...
Tesco může v Česku změnit majitele. Ve hře je i polská Biedronka, ta ale míří jinam
Britští vlastníci Tesca zvažují prodej svých aktivit ve střední Evropě. Pokud by k němu skutečně...
Do Olomouckého kraje dorazily silné bouřky, hasiči mají desítky výjezdů
Olomoucký kraj dnes odpoledne zasáhly silné bouřky provázené přívalovým deštěm a silným větrem....
Na letišti v Chebu se představí Mustang,Corsair i akrobat Šonka na dvou strojích
Na historické letouny i svižná akrobatická letadla se chystá nebe nad Chebem poslední srpnový...
Policie pátrala po seniorovi z Trutnovska, nalezla jej, je v pořádku
Pohřešovaný sedmasedmdesátiletý muž z Dolního Lánova na Trutnovsku byl dnes odpoledne nalezen a je...
O víkendu zemřel u Sušice po nárazu do stromu devětasedmdesátiletý cyklista
Těžkému zranění podlehl v sobotu devětasedmdesátiletý cyklista, který nedaleko Sušice na Klatovsku...

Prodej bytu 2+kk (49,6 m2) s balkonem , Bystřice nad Pernštejnem_4
Forota, Bystřice nad Pernštejnem, okres Žďár nad Sázavou
3 936 420 Kč



















