Ústavní soudci pohrdají Ústavou

Základní článek Ústavy o soudcích: „Soudci jsou při výkonu své funkce nezávislí. Jejich nestrannost nesmí nikdo ohrožovat." Jinými slovy nestrannost žádného soudce nesmí nikdo ohrožovat. 

Každý soudce musí hodnotit svou nestrannost, čili podjatost. V první řadě může jít o osobní podjatost, jako je blízký vztah k některému účastníku sporu. Žádný soudce nemá právo rozhodovat o výši své odměny za vykonanou práci. Rozhodnutí každého soudce je v této věci podjaté. Legislativní úpravy zákonných předpisů, které to umožňují, jsou v rozporu s Ústavou. Stejný význam má podjatost ve věcech moci výkonné. Moc soudní nesmí zasahovat do moci výkonné, protože i soudce je občanem republiky a musí ctít, že za výkonná rozhodnutí je zodpovědná vláda. Tuto skutečnost nerespektují soudci Ústavního soudu. Zrušili rozhodnutí prezidenta Klause, a porušili zásadu nezasahovat do výsostných pravomocí moci výkonné. Právoplatně odvolanou předsedkyni Nejvyššího soudu (která byla do úřadu uvedena prezidentem) znovu vrátili do funkce.

Soudci nemohou rozhodovat o věcech, které jsou ve výlučném právu moci výkonné. Vláda zodpovídá občanům za to, jak společnost hospodaří. Zasahování moci soudní do moci výkonné nabourává přirozenou rovnováhu mezi mocí soudní a výkonnou. Nejsme státem demokratickým, ale státem, kde justiční mafie zasahuje do moci výkonné.

Ze znění článku o soudcích jednoznačně vyplývá, že každý soudce je při výkonu funkce nezávislý. Ani soudci vyššího soudu nesmí ohrožovat nestranné rozhodnutí soudce nižšího stupně. Povinností soudu II. stupně je vynést své rozhodnutí. A protože má platit axiom dvoustupňového soudnictví, rozhodnutím soudu II. stupně má končit zákonný postup. Následovat mohou opravná řízení. Postup vyplývá také ze zaručených občanských práv. Každý svéprávný občan může činit vše, co zákon nezakazuje. Podá-li někdo odvolání proti rozsudku soudu I. stupně, vlastně tím prohlašuje: „Beru na vědomí rozhodnutí soudu I. stupně, ale trvám na tom, aby spor posoudil soud II. stupně“. Soudci, kteří vracejí spor nižšímu soudu, porušují základní občanská práva, která byla občanům udělena Ústavou a Listinou práv.  Soudce, který vrací rozhodnutí nižšímu soudci, by měl být kárně potrestán, nebo zbaven soudcovského taláru.

To je přirozený výklad Ústavy a Listiny práv. Dokud nebudou respektovány tyto elementární odstavce Ústavy a Listiny práv, nelze očekávat, že se zlepší vymahatelnost práva v naší republice. Blbá nálada se nemůže zlepšit.

Autor: Karel Januška | středa 30.7.2014 18:28 | karma článku: 19,02 | přečteno: 764x
  • Další články autora

Karel Januška

Úvaha staříka nad hrobem

24.8.2021 v 9:22 | Karma: 6,11

Karel Januška

Spravedlivé soudy

1.8.2021 v 5:09 | Karma: 9,94

Karel Januška

Případ Janoušek

26.7.2021 v 4:01 | Karma: 14,03

Karel Januška

Volby a naděje

16.7.2021 v 15:36 | Karma: 8,78

Karel Januška

Rozděl a panuj

24.6.2021 v 4:31 | Karma: 10,11