Spravedlivé soudy

 Rovnost občanů před zákonem (před mocí soudní) je tisícileté pravidlo. I v diktaturách by měly být dodržené zásady spravedlivého rozhodnutí soudu.

Soud je služba za úplatu. V každém sporu mohou být pouze dva účastníci: žalobce a žalovaný. To je podmínka "vyloučení třetího". Soud nesmí přizvat do sporu třetí subjekt.

Soud obvykle vykonává porota. Počet porotců je libovolný. Platí zásadní pravidlo.: Rozsudek soudu musí být pravdivý. Pravdivý výrok soudu  je tehdy a jen tehdy, když je výrok poroty jednomyslný. (Všichni porotci s výrokem souhlasí).

Z ekonomického hlediska je vhodnější, když  místo poroty rozhoduje jenom jeden soudce.. V takovém případě je možné podat odvolání proti rozsudku soudce v prvním stupni, a mluvíme o dvoustupňovém soudnictví (u nás). Každý soud rozhoduje o tom, zda má žalobce pravdu. V každém demokratickém systému může soudce konkrétní spor rozhodnout pouze jedenkrát. V případě, že se Ústavní soud neshodl na rozhodnutí, pak je Ústavní soud  podjatý a neplní svou povinnost, 

Ústavní soud nemá právo vracet řešení sporu jinému soudci, protože odvolání proti rozhodnutí soudu již proběhlo. Pravda, spravedlnost a svědomí soudce jsou kritéria pro  rozhodování. Jestliže jedna strana sporu podá odvolání, pak spor musí rozhodovat jiný soudce. 

Lékařství je věda založená na počtu pravděpodobnosti. Cílem lékařské vědy je zjistit, jakou nemocí občan trpí a stanovit nejpravděpodobnější postup, jak občana zbavit nemoci. Jedním z nejstarších a spolehlivých parametrů lékařské vědy je tělesná teplota pacienta. Na tuto skutečnost současné ministerstvo zdravotnictví rezignuje. Lidé se lépe straší parametry, kterým většina občanú nerozumí. Pan premiér se jeví jako jediný specialista, který nás ochrání od pandemie. Nakupuje a prodává miliony vakcin, bez ohledu na ekonomické důsledky pro republiku. Zákonodárný sbor je plný lékařů.  Za totality se vybudovaly ústavy, kam se ukrývali občané s názory, které nesouhlasily se systémem. Proto je lékařská loby v obou komorách hojně zastoupená.

Priority, podle kterých musí soud rozhodovat:

1. Zákony přírodních věd, zákony technických věd, nejnovější poznatky věd lékařských a technických,

2. Ústava, Listina základních občanských práv a svobod,

3. nařízení a doporučení nadnárodních orgánů, kterých je republika členem (NATO, EU),

4. zákony a zákonná nařízení uvedené ve Sbírce zákonů,

5. nařízení institucí a osob, které jsou zmocněné nařízení vydávat.

Výrok každého soudce musí obsahovat část, která určuje, kdo hradí soudní náklady. Tím je definováný příčinný vztah mezi žalobcem a žalovaným. 

 

Autor: Karel Januška | neděle 1.8.2021 5:09 | karma článku: 9,94 | přečteno: 296x
  • Další články autora

Karel Januška

Úvaha staříka nad hrobem

24.8.2021 v 9:22 | Karma: 6,11

Karel Januška

Případ Janoušek

26.7.2021 v 4:01 | Karma: 14,03

Karel Januška

Volby a naděje

16.7.2021 v 15:36 | Karma: 8,78

Karel Januška

Rozděl a panuj

24.6.2021 v 4:31 | Karma: 10,11

Karel Januška

Volby 2021

6.6.2021 v 9:45 | Karma: 9,87